Nadkerites nagyon takarja a napot novenyeknel?
Vannak növények, amik kimondottan a tűző napot kedvelik, de vannak, amik a szórt fényt, vannak, amik az árnyékot. Virágokra gondolsz, vagy konyhakerti növényekre?
Pontosabb leírást kapsz, ha az adott nővény nevét bepötyögteted a keresődbe és ott mindent megkapsz az adott növényről.
Bár nem értek a kertészkedéshez, de tanulgatok szakik videóiból, könyveiből apránként, ezért melegen ajánlom számodra Gyulai Iván biogazdász ökológus szakembernek a vonatkozó videóit. A mélymulcsos (30-40 centis talajtakaró) gazdálkodásnak nagy szakértője.
Van kert, ahol több, mint 20 éve sikeresen gazdálkodik, és nő a talaj tápanyagtartalma (ellentétben a szokványos mezőgazdaság esetével, utóbbi esetén -mint általános jellemző- egyre pusztul a talaj tápanyagtartalma és műtrágyával pótolják).
Elmondása szerint a fák ága (és a te laza szövésű nádkerítésed) mögé a félárnyék kedvelésű növényeket célszerű ültetni. Nekik jó ez, a többinek nem igazán.
Félárnyék (4-8 óra megvilágítás) kedvelők -elmondása szerint- a gyökérzöldségek. A levélzöldségeknek meg ennél is kevesebb fény kell, napi 2-4 óra megvilágítás (sóska, spenót).
(Ellenben a borsó, bab, tök, uborka stb, a föld feletti nem levélzöldségek fénykedvelők).
Nézd meg az alábbi videót, mert én most sarkítva fogalmaztam, terjedelmi okokból. Ugyanis vannak bizonyos kombók, dr. Gyulai Iván elmondja az alábbi videón. Egyszerű és nagy szerű elméletei vannak, gyakorlati tapasztalatai alapján.
Ökológus biogazdálkodóként a mélymulcsos kertgazdálkodás szakértője, a tévésorozata 3. részének 14.percétől legalább 25 percen át ajánlom hallgatni a kérdésed vonatkozásában (14-39.percig legalább, persze az elejétől is érdemes, meg a másik két teljes filmjét is)
Az eltérő fényigényű növényekről beszél abban a 20 percben (az előtte levő két film rész is fellelhető a youtube-n) :
https://www.youtube.com/watch?v=a8VrjshwIOU
A szakemberről a wikipédiában:
"Gyulai Iván (Miskolc, 1952. szeptember 15.– ) ökológus, biológiai-kémia szakos tanár, az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány elnöke, az Intézet igazgatója. Címzetes egyetemi docens a Szent István Egyetemen, ahol a Fenntartható fejlődés elmélete és gyakorlata elnevezésű tantárgyat tanítja. Tagja a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanácsnak; számos, a fenntartható fejlődés szemléletét terjesztő filmje található az interneten, a legismertebb a "Zsigerbeszéd". Neve összefonódott a "Gömörszőlősi fenntartható falu" programmal.
Íme a japán kecskerágó a Googleből (a másiknak nem írtad a nevét):
Milyen irányból van az a nád? A növény északi vagy déli oldalán? A másik irányból nyitott, éri a fény?
Ha a növényeket dél felől árnyékolja a nád, akkor nem lesznek olyan szépek esetleg, de akkor is megmaradnak. Bármi más irányból, ha az ellenkező irányból éri őket a nap, akkor tökéletesen fognak kinézni. Az esetleg előfordulhat, hogy a nád felőli oldalon kopaszok lesznek, de azt úgyse látod. Egy darabig. A nád pár év alatt elkorhad, megszaggatja a szél.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!