Kis zöldségeskertet szeretnék készíteni, mit kell tudnom?
Adott a ház mögött egy napfényes, 3*8 méteres terület, amit kis hobbikertnek akarok befogni. Sajnos teljesen laikus vagyok ezen a téren egyelőre egy komposztálóm van csak, tele minden jóval :)
A kérdéseim:
Jelenleg a terület füves/gyomos. Szerintem a föld is tele van maggal. Mikor kell gyomírtózni? Mivel érdemes, ha nem ismerem pontosan a jelenlegi gyomokat (van valami univerzális megoldás)? Ez lenne a legfontosabb kérdés. Természetesen idényben kapálnám is.
Milyen növényeket érdemes majd vetni, amiket kezdőként is karban tudok tartani? Amikre gondoltam: paradicsom, répa, hagyma, fűszernövények.
Hogyan kell tavasszal előkészíteni a földet, mikor érdemes nekiállni?
Illetve tudtok esetleg ajánlani valami blogot, vagy leírást, amiből tanuljatok?
Köszönöm!
Ez a terület nem volt művelve eddig? Akkor a korai dolgokról lecsúsztál valószínűleg, ősszel kellett volna előkészíteni a talajt.
Ha olyan gyomirtást akarsz, ami a magokat is viszi, akkor a késői dolgokról is le fogsz csúszni.
Van tarackod (tarackbúzád)? (Ha ezt se ismered fel, kérdezz meg egy ismerőst, szomszédot, kb. mindenki ismeri, aki szokott kertészkedni.) Ez az egy, ami miatt kénytelen vagy gyomirtózással kezdeni az évet. Más évelő egy- és kétszikű gyomok miatt is érdemes gyomirtózni, de a többi olyan, hogy ezt az évet végigkínlódod velük, és ha nem sikerült kipusztítani őket év közben, állandó kapálással, akkor majd kora ősszel nekik esel a gyomirtóval.
A glifozát amúgy az a hatóanyag, ami mindent visz. Ez van a Glialkában is, de sok másban is, ami csak felébe kerül. De ez az anyag csak levélen, egyéb zöld részen szívódik fel, nagyon kora tavasszal emiatt nem tudod használni, utána pedig már nem lehet a vetemény miatt.
Ha tehát tarackkal van benőve a hely, akkor megvárod, hogy kilevelesedjen (kb. április közepére, de majd meglátod), legyomirtózod legalább 3, de akár 5 %-os szerrel plusz tapadásfokozóval, vársz 7-10 napot, fűnyíróval vagy még inkább egy kölcsön fűkaszával ledarálod a leveleket, és ásol, minél mélyebben. A felszínt jó lenne rotációs kapával is elmunkálni, ha meg tudod oldani. Önmagában a rota nem elég ásás helyett, mert csak a felszínt kapirgálja. Ha kész a talaj, akkor jöhetnek azok a növények, amiket még április végén, május elején érdemes.
Ha nincs tarackod, akkor még a tél folyamán ásd fel a területet, amikor lehetséges. Télen ásni abban az esetben lehet, amikor a talaj nincs átfagyva, de éjszaka a felszín 1 cm mélyen átfagy, és ezt át lehet törni az ásóval. Ásni úgy kell, hogy egy fogással visszafelé, fejjel lefelé pakolod a kiásott darabokat, hogy a tetején ne látszódjon fű.
A hantokat nem kell szétütögetni, minél hantosabb, annál jobb, annál mélyebben dolgozza át a fagy. Így majd tavaszra jó porhanyós lesz a felszín.
Ha így csinálod, akkor már időben, március közepén neki fogsz tudni kezdeni a korai növények elveteményezésének.
Na szóval, ha leírod, milyen állapotú jelenleg a terület (esetleg egy fotót is mutatsz), valamint leírod, a közelében van-e fa (és ha van, milyen, mekkora), és nem homokos-e a föld, milyen gyakran gondolod az öntözést, akkor írom a növényeket is.
Amint lehet ásd fel. Február végén márc elején már veheted bele a rövid tenyész idejű cukorborsót(rajnai toörpe) tavaszi dughagymát (újhagymának inkább német fajtákat mint a makóit). Rövid tenyészidejű sárga és fehérrépát(90-100napos s.répák, korai cukor petrezselyem)
hónapos retket tavaszi salátákat.
Márc végén sóska, spenót, rövid tenyészidejű burgonya (kizárólag újkruplinak).
Káposztafélékből csak karalábékat. Kezdő kertésznek fejes és vöröst nem ajánlom. Esetleg a korai kelt.
Április: Főzőtök, cukkini max egy-egy bokorral ilyen kis kertbe. Zöldbabot.
Májusban elején vegyélféldeterminált paradicsom és paprika palántákat. Orbán nap után ki lehet ültetni. Elötte szoktatni kell őket.
A nyár folyamán a felszabadult helyekre lehet vetni zöld és kifejtő babokat, uborkát, kaprot, tépősalátákat jánosnapi-, feketeretket, tarlórépát, hagymát újhagymának, céklát.
Augusztus elejéig mégegyszer el lehet sütni a burgonya vetést (októberi újkrumpi!)
Szeptemberben sóska, spenót, tépősaláta.
Ilyen kis kertben nem érdemes sem tárolási, sem igényesebb zöldségekkel szórakozni. Az ajánlott növények és vetési idők megrázkódtatás mentes sikert hoznak. És vajon mi más kell egy kezdő kertésznek?
Vetéskor bátran használj Force 1,5G talajfertőtlenítőt. Ez a talajban gázosodva fejti ki a hatását. A növények nem szívják fel.
Vetőmagból jót és ne olcsót vegyél. Bátran válasz F¹ hibrideket.
ősszel fel kell ásni, akkor a téli fagyok széttörik a hantokat, tavasszal el lehet munkálni. tavasszal gereblyézéskor a fű gyökereit leszeded, a maradék magot, ami kel, folyamatosan kapálni kell. érdemes még megtrágyázni, esetleg pétisóval tápanyagot bevinni. ez elég 2-3 évente. utána tetszés szerint beülteted. arra figyelj, h a futókat inkább a szélére ültesd, mert elnyomja a többit, ha pedig karóra , hálóra futtatod, árnyékolja a napfényt.
semmi nehézség nincs benne, öntözni kell, ha száraz a föld, kapálni, ha füves. egyedül a répát, petrezselymet kell egyelni, mert az sűrűn kel és elnyomják egymást.
hagymát pedig dugványozni egyszerűbb, mint magról ültetni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!