Milyen fajta kajszibarackot ajánlotok?
Örülnék ha nagyobb, erőteljes növekedésű lenne, valamint megfelelő lekvárkészítéshez.
Az sem gond ha önporzó.
Kicsit megzavarodtam órák óta tartó google-zásban, ezért kérek gyakorlati tippeket!
A külföldi eredetű fajták közül is azok kaphatóak nálunk, amelyek jól bírják a magyar viszonyokat. Általában azokat hozzák be hozzánk, amelyek valamiben nagyon jók.
A magyar fajták vagy a fagyokat nem bírják jól, vagy a moníliát, vagy a baktériumot (lásd gutaütés), vagy nem teremnek a sharkavírus miatt, vagy nem önporzósok, vagy egyéb ok miatt nem érdemes ezeket választani...
De ha jól belegondolunk, ez a külföldi fajtákra is igaz többé-kevésbé. :)
Ezt a kérdezőnek kellene megmondani, hogy nála milyen körülmények közé kerül majd a fa.
A monília a legkisebb veszély, virágzásban 2-3 permetezés valami jó felszívódóval, és virágmonília kipipálva. Vannak persze különösen érzékeny fajták, de gondos permetezéssel ezek is megvédhetőek. (Ha nem permetez az ember, és nincs szerencséje, akkor évekig azon mérgelődik, hogy nem is volt fagy, mégis lefagyott az összes virág...)
A sharka ellen nem lehet mit tenni, csak azt, hogy amelyik fajta nem terem betegen, olyan fajtát nem szabad választani, erről vannak adatok a neten. Sok magyar fajtára jellemző. Jópár fajtánál viszont csak abban jelentkezik a vírus, hogy világos körök lesznek a magon és a héjon, de a termés minősége nem romlik emiatt.
A gutaütést okozó Pseudomonas syringae baktérium ellen se tudunk védekezni. Csak annyit, hogy lombhullás táján meg a tavaszi metszést követően rézzel permetezünk. Legfeljebb megpróbálunk utánanézni, hogy a kiválasztott fajta nem érzékeny-e különösképpen.
Fitoplazma ellen sincs mit tenni, egész évben rovarölőzni kellene a hordozó rovarok ellen.
Ha csak a szomszédban van porzópartner, akkor csak önporzóst szabad, mert nem tudni, a szomszéd mikor vágja ki a fáját. De egy saját kertben álló idős fa esetén is fennáll ez a lehetőség.
Ami még nagyon fontos, az a késői fagyokra való érzékenység. Ez mindenhol szempont kell hogy legyen, de a különösen veszélyes helyeken főleg. Pl. lejtőknek az aljára nem is szabad barackot, a fagylefolyás miatt ott több fokkal szokott hidegebb lenni, mint a lejtő tetején. Ha a lejtőn lefolyó fagy útjában egy ház vagy örökzöld sövény áll, akkor ez alatt jó helye van a baracknak. Épületek által körülzárt hely főleg jó. Sík, alföldi jellegű területek általában nem túl jók, de ezek között is van különbség. A lényeg, hogy ilyen helyekre se ültessünk elfagyós fajtákat (amik között sok a magyar fajta).
Köszönöm, végül magyar kajszit ajánlottak a kertészetben.
Sharkát igen mondták, de ahogy beszéltük, mindegyiknek van valami fenéje :(
A Magyar kajszi eléggé elfagyós, csak védett helyre való.
Amúgy jó minőséget terem, ha saját részre kell. (Eladásra már nem volna jó.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!