Varjú által elpottyantott, és magról kelt diófa csemetéket mivel célszerű kivenni áttelepítés céljából?
Én is azt mondom, hogy ne kínlódj velük, mert bizonytalan, hogy milyen gyenge minőségű ősökre ütnek vissza. Ezek egy-kétéves magoncok, tehát nem sokat veszítesz. A nagyokat nem is tudod igazán jól kiszedni, mert megmaradnak ugyan, de a növekedésük leáll egy-két évre.
Ha nem akarsz oltványra költeni, akkor a piacon (vagy még inkább, multinál, ahol garantáltan ültetvényről származik) vegyél a legszebb héjas dióból egy marékkal, több helyről is lehet. Ahová akarod a fákat, oda tegyél le minden helyre 4-5 szemet egy 20 cm-es körben. Ha több kikel, akkor a gyengébbeket kikapálod, de 1 nagy valószínűséggel mindenhol kikel. Ha nem ülteted át, akkor 6-7 éves korban már meglátod, hogy mit teremnek. (Ne hidd el, hogy csak 20-30 éves korban terem a dió, az csak az igazán nagy, sokzsákos termésre vonatkozik.)
A világ legtermészetesebb dolga, hogy a varjú által elpottyantott és magról kelt diófa a legnemesebb.
Hiszen ki más tudná jobban, mint ez a tollas állat, hogy az a dió csakis jól termő, egészséges fáról származik, amivel minden magyar gazda elégedett lesz.
Na, megyek inni. Úgy látom itt sem érdemes többet hozzászólni.
A varjú nem viszi magával a rosszat. A kutyáim is imádják a diót, versenyt kell futni velük, mert azé, aki hamarabb felszedi. De a rosszat ők is otthagyják. Még azt is, amiről kívülről nem is látszik, hogy rossz.
Még ha igaz is lenne, hogy "csak" árnyékot ad (de nem igaz), akkor is elmondhatatlanul hálás leszel érte 10 év múlva, mert forró nyári napokon érezhetően más klíma van alatta, akármit is csinálok a kertben, mindig oda húzódok megpihenni.
Az első nagy butaságot írt, hogy most hagyni kell, mert nem lesz már olyan idő, meg jön a fagy, stb.
MOST kell csinálni!
A lehető legtökéletesebb idő van és lesz is még egy darabig. A gyökere tökéletesen fog regenerálódni, van rá ideje, jó az idő.
Még 2 hétig fagy sem várható, de utána is ha lesz -1, -2 fok, azt nem szabad összetéveszteni azzal, amikor már átfagy a föld. Ha talajmenti fagy van, attól még a földben, ahol a gyökerek vannak, meleg lesz, és nem áll meg az élet.
A faiskolában 2 napja azt mondták, most van a legjobb idő a bogyósoknak is, még be tud gyökeresedni, mert meleg a föld.
Nálam is van 2-3 picike diófa, de mindössze 20 centisek, én is holnap fogok nekik helyet keresni.
A virághagymákat is hagyom még vagy 2 hétig a földben, ott a legjobb nekik, pedig van, aki már másfél hónapja felszedte.
Nem tudom, a 4-es válaszomat ki és miért pontozta le, de az nem ért hozzá.
Magról kelve a gyümölcsfák kb. 3/4 része rosszabb tulajdonságú lesz, mint amelyik fa magjáról szaporítottuk. Ez egyszerűen a nemesítés technológiájából és a genetika alaptörvényeiből adódik. A maradék 1/4 rész többsége hasonló termésminőségű lesz, mint az anyafa, egy nagyon kis % pedig jobb minőségű. (Ez a legfőbb módszere a nemesítésnek, magokat ültetni és kiválasztani a szülőknél jobb tulajdonságú utódokat.) Az arányok pontosításán esetleg lehet vitatkozni, de a leírtak lényegén nem.
Az is tény, hogy a dió helybe vetve (megfelelő körülmények közt, nem valami árnyékos, bozótos, gazos környezetben) 6-7 éves korában már terem pár szemet. Aki nem hiszi, próbálja ki, ahogy én is kipróbáltam néhányszor.
Az oltvány tényleg hamarabb megmutatja a termését, láttam már olyant, ami a 2. évben termett vagy 30 szép nagy szemet. De olyant is (saját oltásnál), ami az oltás évében nevelt termést, bár nem tudta kinevelni, 2-3 cm-es méretnél leszáradt, ahogy várható is volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!