Nekem sikerült babért és tiszafát szaporítanom.
A babérról a levágott ágakat vízbe állítottam, a tiszafa hajtását pedig egy cserép földbe dugtam, megeredtek.
Magról egyszerűbb, dugványozással jobb. Annyival, hogy pont olyan típusú lesz, mint az eredeti. Tehát pl. ha van egy szép formájú, szép lombú oszlopos tujád, és azt szeretnéd, hogy az utódai is pont ilyenek legyenek, akkor dugványozni kell, mert magról vagy ilyenek lesznek, vagy visszaütnek valami régi ősre, ami nem nézett ki ilyen jól.
Nem ördöngösség a dugványozás, már többször csináltam, legalább 90 %-ban megeredtek. Pedig egyáltalán nem kezeltem őket, legfeljebb nagy aszályban öntöttem rájuk egy kis vizet.
Március táján, mielőtt hajtani kezdene, vágsz dugványt. Lecsupaszítod, hogy csak a tetején maradjon maximum egy kicsi női tenyér méretű leveles "lap". A föld fölé csak ez kerüljön pár cm magasságba, a föld alá meg vagy 15-20 centi. Többé-kevésbé árnyékos helyen dugványozod az előzőleg felásott, megforgatott, porhanyított földbe. Beiszapolod. Befőttes üveggel leborítod. (Ezért kell az árnyékos hely, hogy nyáron ne főjön meg alatta.) PET is jó lenne leborítani, csak bonyolult, mert rögzíteni kell, ne vigye el a szél. Ha eszedbe jut, megöntözöd, de csak enyhén nedvesen kell tartani a földet (a lenti részeket, nem a felszínt), nem mocsarasan. Őszre gyökeres lesz, a következő tavasszal mehet a végleges helyére.
(Rózsa ugyanígy működik, sziromhulláskor vágsz dugványt, 2 levél maradjon a föld felett (ha túl nagyok, meg lehet nyírni őket), 15-20 cm csupasz rész a föld alatt, befőttes üveg.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!