Gyümölcsfát magról lehet szaporítani?
Tudom, hogy leginkább nem magról szaporítják a fákat és sok esetben még be is oltják.
De vannak nézetek, miszerint akkor a legegészségesebb a fa, ha magról vetik helybe és nem ültetik át sehová.
A kérdés csak az, hogy ez hogyan lehetséges.
Lehet, csak biztosan nem hoz olyan gyümölcsöt, mint amiből származik, hiszen az idegen beporzás következtében a képződött embrió tulajdonságai mások lesznek, mint az anyanövényé.
Nekem van olyan kopaszbarack "köpött" magjából kelt fám, ami rendszeresen terem is, kicsi terméseket, az ízük valahogyan kissé kesernyés sárgabarackra emlékeztet. Érdekes módon a tavaszi tafrinás levélfoltosodás alig érinti.
A gond nemcsak az, hogy nem lehet előre tudni, milyen lesz a termés, ehető lesz-e egyáltalán (hiszen azért 6-8 év után várható csak), hanem az is hogy a magok gyakran elfekszenek a talajban (akár évekig, ezért szokták télen hónapokig "rétegezni" a tavaszi vetés előtt) és az évek meddő várakozással telnek.
Az interneten (youtube-on) találni dugványozással történő szaporítás ajánlását, de nekem ez eddig sikertelen volt. Sokkal vonzóbbnak tűnnek most az orosz nyelvű kis klipek, amelyekben nagyobb csemetékbe lyukat fúrnak és abba oltják be a nemes fáról vett termővesszőket. Arról persze nem szól a fáma, hogy ez mennyire sikeres technika.
Az nem biztosan baj, ha nem ugyanolyan az új fa, mint a régi. Azért barackból csak nem lesz alma. Itt a dolog lényege, hogy a magról kelt fa jobban összeyógyul a környezetével és ezért lesz egészségesebb, strapabíróbb. A második válaszoló is írta, hogy a köpött fát adott betegség kevésbé támadja.
Én úgy csinálnám, hogy ültetnék vett fát. Az terem. közben a közelében próbálkoznék magról fával. Mire a magról fa terem, addigra bármi lehet a másikkal. Úgysem élnek sokáig a gyümölcsfák.
De igazából csak elméletben agyaltam ezen a dolgon.
Akkor mégiscsak van ebben valami.
Egyébként van olyan ember, aki direkt szájába veszi azokat a magokat, amit éppen elültet.
Eléggé lutri hogy milyen lesz a termése hiszen nem ismered a megporzó növényt. Mintha úgy akarnál kutyát tenyészteni, hogy sose ismered a kant. Nyilván nem kecske születik, de hát nagyon nem mindegy milyen kutya volt az ismeretlen apa.
A gyümölcs fánál ráadásul évekbe telik mire kiderül hogyan sikerült a beporzás. Ha nem jön össze, ismét várhatsz 3-4 évet az első értékelhető termésre.
Az egyszerűen nem igaz, hogy az ilyen fa egészségesebb lesz. Lehet, hogy az lesz, de erre nincs garancia.
Az előző válaszoló példájánál maradva, hiába van fajtatiszta foxid, egy ismeretlen kantól lehet felnőtt korban kicsi szőrös a kölyke, vagy nagy rövid szőrű.
Így van ez a gyümölcsnél is, ha nem ismered a megporzó fát, akkor előfordulhat, hogy jó minőségű lesz a magról kelt fád, de sokkal valószínűbb, hogy rosszabb lesz a termése, meg érzékenyebb lesz a betegségekre, mint a szelektált anyukájának.
A nemesítők úgy dolgoznak, hogy elültetnek 1000 magot, aztán ebből 900 rettentő rossz lesz, ezeket egyből kivágják, a maradék feléről kiderül, hogy nem bírja a keményebb teleket, ezeket is kivágják, aztán ezek egy része a nyári aszályt nem bírja eléggé, másik része a különféle betegségeket, a harmadik része csak minden második évben hajlandó teremni, stb., aztán a végén az 1000-ből marad jó esetben 5, vagy 1, ami elég jó lesz ahhoz, hogy fajtajelöltté nyilvánítsák.
Ja, de ezek könnyen vannak, mert a fajtajelölteket alanyra oltják, az nem lényeg, hogy saját gyökéren mit produkálnak. A termesztett gyümölcsfajták többsége saját gyökéren nem nagyon akar fejlődni.
Vannak persze kivételek, pl. az őszibarackfajták fele saját gyökéren is kiválóan fejlődik. Egyes almafajták saját gyökéren hatalmas fává nőnek, ellentétben a gyenge növekedésű alannyal.
De a lényeg az, hogy sokkal jobb esélyed van jó termésű fára, ha oltványt veszel, vagy alanyt legalább, és ismert tulajdonságú fajtát oltasz rá.
Nekem van százvalahány gyümölcsfám, és elfér köztük pár kísérleti magról kelt fa is, de a többséget végül vagy kivágom, vagy átoltom, mert semmire nem való.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!