Otthoni kútból öntözés után kell-e adót fizetnem?
"Hódmezőlázárhelyen tervezték a fúrt kutak megadóztatását. Vízórát akartak rászereltetni. De akkora közfelháborodást váltott ki, hogy letettek róla. Szóval, egyszer már majdnem előfordult."
Ami a felháborodást illeti majd akkor lesz nagy ha sokat vesz ki a kútból és a ház megrogy.Ugyanis nem mindegy hogy a talajvízből mennyit veszünk ám ki!
Borsodmegye, kis község: Pár éve van csatornázva a falu. Aki nem csatlakozott rá a csatornarendszerre, környezetterhelési díjat fizet. Aki a vízvezeték rendszerre sem csatlakozott rá (hidroforja van, vagy kútból húzza a vizet), az is fizeti a környezetterhelési díjat. Itt is be akarták vezetni, hogy ha valakinek van kútja a kertjében, az fizessen akkor is, ha rá van csatlakozva a víz- és csatorna közműre. Nyilatkozni kellett, hogy van-e saját kút, és használható-e. Nem arról, hogy használod-e, hanem arról, hogy egyáltalán használható-e. Csak mindenki úgy nyilatkozott, hogy már évek óta nem lehet használni a kútját.
És mellesleg itt nincs olyan, mint a kertvárosban, hogy a bejövő víz egy részét elszámolják öntözésre, és az után nem kell csatorna díjat fizetni. Ez itt falu, mindenkinek van kertje és az összes bejövő víz után meg kell fizetni a csatorna díjat. Úgy látszik a falusi kerteket nem kell locsolni, csak a kertvárosiakat.
Főváros közeli kisvárosban lakom. Egy éve településen belül költöztünk. Az előző házunknál ott volt a vezetékes víz, szennyvízcsatorna. Mindkettő be volt kötve, és a víznél havi 200Ft plusz valamilyen költségátalányra van kiróva. A csatornadíjnál az elhasznált víz x%-a környezetterhelési díj. Anyukám egyedül él, többet fizet víznél az átalányra, mint amennyi csak a víz ára lenne. Én itthon mosom az összes szennyesét, csak főzésre, tisztálkodásra, mosogatásra fogy a csapvíz nála. A csatornánál arról volt szó, hogy aki nem köttet rá, az fizet ilyen külön díjat, mégis a számlán rajta van mindenkinek.
A mostani házban fúrt kút, derítő van, ezektől az összegektől megszabadultam. A kút kb. 30 éve lett fúrva. Állami szinten volt tervben a kútadó, remélem semmi nem lesz belőle, mert hogy szabnák ki? Nálunk van a pincében a fúrt kút. Hosszú a telek, az alsó felében egy ásott kút, és van még egy kis átmérőjű kút, amit ételek hűtésére használtak az előző tulajdonosok. Ugyanakkor vannak olyan ingatlanok, ahol a sziklás talaj miatt nem igazán lehetett kutat fúrni-ásni, és ahol sikerült, valami nagyon mélyről jön a víz, de egy kút 5 ingatlant lát el vízzel. Nálunk az önkormányzatnak volt egy olyan ötlete, hogy az esővizet nem szabad a közterületre engedni. Hegyvidék, lejtős telkekkel, ahol a víz arra folyik, amerre lejt a telek. Azt akarták, hogy esővízes árkot csináljon mindenki a telkén, és a telekhatáron meg tartályokat a földbe, hogy ne menjen ki a közterületre. Szerencsére elbukott az ötlet, mert benn a városban a Fő utcán levő házaknál a tetőtől jövő víz az esőcsatornán keresztül az utcai vizesárokba van vezetve. Szóval pihent agyú emberek minden településen vannak, csak az a baj, hogy a polgármesteri hivatalban is ott ülnek.
igen, ha rétegvízből van, kell rá vízóra. Egyébként a kutya sem ellenőrzi, többe kerül a beszedés, mint a befolyó összeg maga (kb 5 HUF lehet most köbméterenként)
a rendelet: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!