Kezdőoldal » Otthon » Kert » Gyümölcsfát magról hogy kell...

Gyümölcsfát magról hogy kell nevelni? Mik a buktatók, és hibalehetőségek?

Figyelt kérdés

Falusi vagyok, s szeretnék hobbi szinten "gyümölcsészkedni". Szereztem (szerintem) vadalma magot, valamilyen ismeretlen szilva magot (kissé elvadult, nem igazán gondozott fáról), sárgabarackmagot. Nemsokára lesz mirabolán mag is.


Kérdés az volna hogy csiráztatás során milyen hibalehetőségek léphetnek fel (pl: úgy tudom, a magok lehet vírusosak, gombásak, ezeket hogy lehet kezelni, ill. kell- e? )


Illetve milyen alanyt érdemes választani? Mennyivel jobbak a vad fajták magjai, mint a nemeseké? (Ha később oltani, szemezni szeretném.)


Bármilyen egyéb tanácsot elfogadok a témával kapcsolatban. :)


2019. júl. 27. 22:53
 1/5 anonim ***** válasza:
93%
otthon a lakásban kis cserepekben csíráztatod, majd ősszel kiülteted árnyékos helyre. 1-2 év után pedig tőből beoltod, így lesz egy szuper almafád. A vadalma gyökere sokkal "jobb" mint a nemesé. Sokkal egyszerűbb mint vesszőről szaporítani.
2019. júl. 27. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
90%

Lehet szabadban is, szeptember táján földbe teszed, megjelölöd, kész. Ha végleges helyre kerülnek, akkor így érdemes, erősebben fognak fejlődni. Végleges helyen több szemet tegyél le, legalább 4-et, egymástól 10 cm-enként, lehet négyzetbe is. A felesleget majd kikapálod. Esetleg tartaléknak teszel el még magot.

Ha faiskolát szeretnél, akkor a magokat homokban tárolod a szabadban, márciusban cserépbe ülteted a lakás hűvösebb helyiségében, aztán ha kikeltek, májusban egyenként szétülteted egy sorba, 30 centinként vagy ritkábbra. Lakásban nem jó télen tárolni a magot, legfeljebb kimondottan hideg helyen bírja ki tavaszig. A hűtőben való tárolás bizonytalan, berothadhat.

Vírusokkal nem tudsz mit tenni, nincs ellenük orvosság. A gombákkal nem kell foglalkozni.

A termesztett almákat azért nem oltják mostanában vadalmára, mert nagyon nagy fát fognak fejleszteni. Különféle gyengébb növekedésű szelektált alanyfajtákat használnak. Amúgy a normál fajták magja is alkalmas általában alanynak, és többnyire nagyon erősen nőnek ilyen alanyon az almák. De előre nem lehet megmondani, ilyen leírások nemigen léteznek a világon se, hogy melyiknek a magonca mit tud alanyként, mert nem használják komoly helyen.

Az ismeretlen szilvával ne foglalkozz, dobd el, mirabolánt szerezz. De érdemes megnézni, hogy milyen fáról/bokorról, mert némelyik nem fejleszt erős törzset, csak sarjadzik rettentően, és vékony törzsekből álló bozótost alkot. Na, ne ilyenről szedj alanynak magot, hanem ami magában álló fát vagy bokrot képez, sarjirtás nélkül is. Pl. parkokban is látni vörös levelű mirabolánt, ami direkt fa formátumú, nem sarjadzó fajta. (Amúgy szín mindegy.)

Erre olts minden szilvát és sárgabarackot. Érdemes koronaszintben, ne földszinten, mert így betegségeknek ellenálló törzset kapsz.

Őszibarackot lehet saját magoncára. De ha sok helyed van próbálkozni, akkor jó fajták magját kipróbálhatod helybe vetve, hátha a magonc saját termése is jó lesz. 4 éves korban terem jó helyen, ha nem tetszik a termés, akkor a koronát levágod, és átoltod jó fajtával.

2019. júl. 28. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

"Bármilyen egyéb tanácsot elfogadok a témával kapcsolatban."


Akkor ha rám hallgatsz, akkor ne kínlódjál bizonytalan eredetű és még bizonytalanabb eredményességű -és hozzáértés nélküli- kísérletezgetéssel.

Elmehet 4-5 éved is mire egyáltalán kiderül, hogy sikerült-e termő növényt előállítanod vagy sem. Azután kezdheted elölről.


Inkább vedd meg a készre oltott erős, egészséges facsemetéket ősszel, amik kis szerencsével már a következő évben teremnek.

2019. júl. 28. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Kettesnek:


Köszönöm a részletes választ, nagyon hasznos volt. :)

Annyi kérdésem volna,hogy a szilvamag miért nem jó? Sajnos a mirabolán pont a sarjadzós fajta.


Hármas:


Veszek facsemetéket is.

A célom nem a facsemeték árának megspórolása, hanem az ismeret elsajátítása. Hogy valamennyire értsek hozzá. Régen az öregek is csinálták, pedig nem voltak kertészmérnökök. Csak sajnos már "kikopott" ez a féle tudás az "átlagemberekből".

2019. júl. 29. 20:35
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy a szilvamag is jó. Csak nem tudsz semmit róla, hogy hogy viselkedik saját gyökéren, gyenge vagy erős növekedésű fát fog nevelni, sarjadzik-e vagy se, mennyire fogja bírni a betegségeket. Igazából még az anyafa ismerete se jelent garanciát (mirabolán esetén se), mert akármilyen szilvafajta virágpora megtermékenyíthette a virágot, amiből a termés fejlődött.

Mostanában érnek a mirabolánok, nézz szét, mindenfelé lehet találni belőlük. Ezekről legalább tudni lehet, hogy sok szilvabetegségre immunisak vagy toleránsak.

De ha nem tudsz magot szerezni, csak rendes szilva magját, akkor valami jó termésű fajta magját ültesd el, arról elképzelhető, hogy oltás nélkül, magoncként is jó termést hoz. Aztán ha mégse, akkor átoltod.

2019. júl. 30. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!