Kezdőoldal » Otthon » Kártevők » Miért végez a szappanos víz...

Brain Storming kérdése:

Miért végez a szappanos víz alig fél perc alatt a csótányokkal?

Figyelt kérdés

Sajnos a fürdőszobai szellőzőmön rendszeresen beszabadul hozzám néhány csótány, amik a fürdőkádamban szoktak landolni. (Hiába fújom csótányirtóval a szellőzőt, és hiába van lefedve, csak bejutnak vhogy - persze lehet, hogy a lefolyón keresztül jönnek fel.)

A lényeg az, hogy ilyenkor csak megvizezem a szappant - mint kézmosáskor - és a szappanos vizet rájuk fröcskölöm, és kb fél perc múlva elpusztulnak. Rendszerint pár másodpercre megtorpannak, aztán vadul rohangálnak összevissza, aztán görcsölve megdöglenek. Gyanítom, hogy a tracheákon keresztül jut be a szappan és emiatt fulladhatnak meg ... A biológiai, biokémiai magyarázat érdekelne.



2015. szept. 16. 00:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
7%
Mivel tele van vegyszerekkel mérgekkel... Te meg a bőrödre kened...
2015. szept. 16. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
30%
ha jól emlékszem, a potrohon keresztül lélegeznek a rovarok, ha ezt eltömi a szappan, vagy bejut, gondolom megfulladnak.
2015. szept. 16. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
73%
A szappan nem tömi el a potrohot... Egy csótány meg nem fullad meg fél perc alatt.
2015. szept. 16. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
82%

Nagyon durva szappant használhatsz :D

A csótányok a legnagyobb túlélők. Állítólag egy atomtámadást is túlélnének.

Lehet, hogy nem is csótány volt, amit találtál.

2015. szept. 16. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Mi lenne, ha szólnál a közös képviselőnek, hogy irtassa ki a csótányokat?


Szerintem nem is csótány, ami egy szappantól megdöglik.

Milyen szappan?

2015. szept. 16. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem csótány lesz az. Ha ilyen egyszerű lenne kiirtani őket, hát boldog lenne minden panellakó.. nem kevered véletlenül az úgynevezett ezüsthátú fátyolkával? Az is kicsi, fekete, gyorsan futkos és pont vizesblokkot szereti.
2015. szept. 16. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

De, sajnos csótányokról van szó, és mindenféle szappannál ezt tapasztaltam. (én olcsó szappanokat használok, pl. a Lidlis 100 forint alatti gyümölcsszappanokat és pl. még a babaszappant) Szóval csótány és szappan.


A sima vízben valóban nem fullad meg a csótány gyorsan, felteszem azért is, mert a páncélján lévő olajszerű bevonat víztaszító, és ahogy a vízipók is, jódarabig jut oxigénhez az ott képződő légrétegből. Szerintem akkor sem a víz miatt fullad meg, hanem attól, hogy elfogy a légrétegben az oxigén (mintha valaki egy zárt búvárruhában merülne le, ahol a maga kilélegzett levegőjét szívja vissza - az sem a víztől fullad meg, hanem a visszalélegzett széndioxidtól)


Szóval mégegyszer - az tuti, hogy a tracheákon bejutó, és a sejtekig eljutó, a szappanból származó vegyianyagmolekuláktól pusztulhat el, ami sejtszinten akadályozhatja meg a légzést. Gondolom. Tehát nem úgy hat, mint az idegsejtekre ható rovarirtók.

2015. szept. 16. 13:00
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Elég hihetetlen, túl egyszerűen tűnik, hogy a szappantól feldobnák a pacskert. Szívósabbak ezek annál. Inkább arra gondolok, hogy körülöttetek spéci irtás van, onnan hozzátok menekülnek, de addigra már hat a méreg, ezért fordulnak fel nálad.
2015. szept. 16. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
47%

Szerintem a másodiknak van igaza.

Az biztos, hogy a darazsak (és más rovarok) bármilyen olajtól másodpercek alatt nagy kapálózással megfulladnak. A munkahelyen általában így irtjuk őket, ha valahová muszáj odamenni, ahol ők laknak, akkor öntünk rájuk egy kis olajat (az mindig van kéznél, mosogatós flakonban), ami eltömi a légzőnyílásukat.

Gondolom, a szappan is ezen az elven működik.

Lepontozás helyett ki kell próbálni.

2015. szept. 16. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Szkeptikusság helyett érdemes kipróbálni - ha valakit csótányos csapás ér ):o)


Van a házban irtás, én magam irtom, az is kinyírja őket, de mint írtam a szellőzőn át jönnek, vagy a kéménycsövön, nemtom, de vannak. És végez velük a szappanos víz.


Ezt elkönyvelhetitek tényként, mert az - engem nem az érdekel, hogy igazam van-e (mert igazam van ):o) ) hanem az, hogy milyen hatásmechanizmus végez velük.

2015. szept. 16. 22:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!