Kezdőoldal » Otthon » Kártevők » Brutális penészesedés (szekrén...

Brutális penészesedés (szekrény mögött, plafonon végig, stb.) ellen mit lehet tenni?

Figyelt kérdés
2024. máj. 16. 11:59
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Kideríteni a penészedés okát, mert különben mindig visszajön.

Vizesedik a fal?

2024. máj. 16. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Fűteni, szellőztetni és savoval lefújni.
2024. máj. 16. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
A pára miatt lehet leginkább, meg hát "régi" a ház.
2024. máj. 16. 12:23
 4/16 A kérdező kommentje:
Fal vizesedés asszem nincs (nem itt van nálunk úgyhogy nem tudok most körbenézni)
2024. máj. 16. 12:24
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Akkor jó lenne egy párátlanító gép.
2024. máj. 16. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

#4 Ha alulról nem vizesedik akkor a levegőből csapódott le a hidegebb falon a nedvesség és a szellőzés hiánya, az alacsonyabb hőmérséklet miatt lett penészes. Nálunk ugyanez volt a helyzet. Nem vettük észre, hogy a nem használt szobában megindult a penész csak akkor amikor körben minden mögött már vastagon állt a penész. Megoldható, de innentől bárhol a lakásban bármikor meg tud jelenni.

Húzd össze a bútorokat, először a falat töröld át hipós vizes ruhával! Nem kell Savo, az pont úgy hipó és nátrium-hidroxid keveréke csak, mint a Domestos. A hipós víz is tökéletesen elég, elsőre az kell, hogy a penész spórái ne szálljanak tovább a levegőben és egyben pusztuljon is - ezért kell nedves és hipós legyen a törlő. Gyakran öblítsd, mehet egy vödörben amiben a hipós víz van. Csak a ruhád legyen olyan aminek mindegy ha ráfröcsög a hipó, mert rá fog menni.

Az első áttörlés után vízcsere, a törlőruhát is cseréld vagy jól mosd ki! Újabb hipós vízzel megint töröld át, most már nem csak ott ahol látható volt a penész, hanem máshol is ahol a spórák megtelepedhettek. Ezután hagyni kell megszáradni. Természetesen a bútor hátoldalát is ugyanígy hipós vízzel át kell törölni, mert a penész azon is megmarad.

Ha száraz a fal akkor eldöntheted, hogy át akarod-e festeni vagy a foltos rész úgy sem látszik. Ha átfested akkor javaslom a meszes festékeket - ezekből is van színes, jó minőségű vagy színezhető változat.Én a Héra mészfestékét használtam, az nagyon jól használható, nem fröcsköl, jól fed. Lehet színezni a megfelelő adalékkal is.

[link]

Javasolni szoktak penészgátló adalékot vagy más, penészedést elvileg gátló festékeket is - próbáltam őket, nem használtak. Egyenlőre a mészfesték a legjobb, de sajnos ahol nem megoldott a szellőzés ott újra meg újra megjelenik a penész pl. a fürdőszoba mennyezetén - és olyankor ismét takarítani és esetenként festeni kell.

Ha a festés után száraz a fal, akkor a bútort ne toljátok vissza ugyanolyan közel a falhoz! Még ha kényelmetlenebb is mondjuk ajtónyitás vagy más bútor miatt, legyen pár cm-rel nagyobb a távolság, hogy jobban járjon a levegő mögötte. Gyakrabban szellőztessetek, néha nem árt nagyon melegre felfűteni a szoba levegőjét hogy a lecsapódott nedvesség megszáradjon a falon - és persze érdemes páraleválasztót venni és használni, nekünk is van és tervezünk venni egy másodikat. Sokba kerül (ne szabad a tablettával működő kis készüléket venni, hosszú távon sokkal drágább és nem elég hatékony. Egy jó elektromos páraleválasztó kell sajnos. Előnye, hogy mellette könnyebben száradnak majd a ruhák is a hidegebb időszakokban.

2024. máj. 16. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
60%
Ha ennyire brutálisan penészes, annak oka van, amit orvosolni kell. A semmitől nem lesz olyan, még akkorse ha régi a ház. Hívjatok szakit, ha nem értetek hozzá.
2024. máj. 16. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Párátlanító gép. De nem valami gagyi lidlis 10 ezer forintért, hanem valami komolyabb. Amúgy tényleg derítsd ki, hogy mitől van a penész.
2024. máj. 16. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

A penészedés oka a víz lecsapódása. Ami a túl magas páratartalom miatt van. Nem lehet, hogy a régi házban is műanyagok az ablakok? Mert jellemzően ebben az esetben szokott ennyi pára lenni. Gumiszigetelés nélküli ablakok esetén van egy normál mértékű szellőzés, ami a túl sok párát is kiviszi, meg a túl sok szén-dioxidot is. A páramentesítő gép a szén-dioxiddal nem csinál semmit, és a túl magas szint azzal jár, hogy az ott lakók egész télen légúti betegségekkel fognak küszködni.

Így néz ki egy harmatpont-táblázat, ami megmutatja, hogy milyen szobahőmérsékletnél és páratartalomnál hány fokos felületen fog lecsapódni a pára, vagyis, lesz penészedés:

[link]

Egy ezres alatt lehet venni hygrométert, ezzel meg tudod nézni a páratartalmat:

[link]

A legegyszerűbb és legolcsóbb a sokkal több szellőztetés. Ha műanyag az ablak, akkor van neki résszellőző funkciója (a kar átlósan felfelé), így szárazabb időben akár órákra is nyitva lehet hagyni, nem fog lehűlni a szoba túlságosan, viszont a páratartalom lecsökken.

Plusz még a pára újratermelődésének meggátlásán is el kell gondolkodni. Vizet juttat a levegőbe a légzésen kívül - amit azért nem érdemes megszüntetni :) - a ruhaszárítás, fürdés, főzés, maga a gáztűzhely használata, akvárium, stb.

2024. máj. 17. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:

A penész eltávolítása nagyon nehéz, mert beeszi magát a téglába is, és előjön, amint elmúlt a vegyszer hatása. És alacsony páratartalmú levegőben is tud tovább élni. A penész, miután megtelepedett, a levegőben lévő párából is képes életben maradni.

A penészedés megelőzésének ellenszere a páralecsapódás megelőzése. A falhőmérséklet soha ne csökkenjen a harmatpont alá. Azaz kellő fűtés legyen mindig. Soha ne legyen túl párás a levegő. Ez kicsit bonyolult feladat. Egy jó ökölszabály: a hajnali (relatíve száraz) levegővel öblítsük át a kintinél melegebb helyiséget, szárítsuk a falakat. Hűvös helyiség nyári melegben történő "szárítása" nem lehetséges, mert a harmat párolgása miatt a felmelegedett kinti levegő páradúsabb lesz, amiből a hűvös falakon pedig kicsapódhat a víz.

Manapság gyakorta bekövetkezik a penészedési probléma (és a szén-monoxid mérgezés) a nyílászárócserék miatt, ha azok "hermetikusan" zárnak. Mert a lélegzés által sok pára (és szén-dioxid) kerül a levegőbe. Ezért jobban kell figyelni a szellőztetésre. A régi asztalosok nem azért nem csináltak jól záródó nyílászárókat, mert nem tudtak volna. Hanem azért, mert a tüzelő berendezéseknek kellett a friss levegő. A radiátoroknak nem kell. Most viszont kicseréltetik veled a régi nyílászárókat, de csak akkor támogatják, ha teszel rá szellőzőréseket. Ez a fogyasztói gazdaságpolitika! Különösen, ha a "mások pénzét" (Margaret Thatcher mondása általánosítva) költethetik veled, hogy kedved legyen hozzátenni a sajátodat.

Bővebben >>> [link]

Ha megnézed a grafikont, még a korszerű lakásokban is a szellőztetés érdekében felmerülő fűtési energiafogyasztás annyi, mint az egyéb hőveszteség.

2024. máj. 19. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!