Régóta penészedő falak? Penészfoltok?
Sziasztok!
Arról lenne szó, hogy már egy jó ideje (pár éve) állandóan bepenészednek a falak egy-két helyen a házban. Régi 60-as évek végén épült házról van szó, eredeti fa ablakokkal és még az eredeti "brizolit" szigeteléssel. A hálóban a plafonon lévő betongerendák alatt vannak penészfoltok (nem mindegyik alatt), illetve a verandán egy olyan 4 méter szélesen az ablakok felett tele penésszel. Sőt a verandán sokszor maga a fal is olyan vizes, hogy le lehet törölni onnan kézzel is akár...
A hálószobában pedig télen ill. rossz időben ott van teregetve a kimosott ruha. Csak az a furcsa, hogy pont a betongerendák alatt alakultak ki foltok. Illetve a falakon egy-két helyen.
Blokkból épült házról van szó az ablak alatt téglából épült "bemélyedéssel" (az ablak alatt vékonyabb a fal, hogy beférjen a radiátor és egy szintben legyen a többi fallal).
Az új szigetelés + ablak szerintetek ezt eltüntetné? Mitől penészedhet ez állandóan ennyire? Minden nap van szellőztetve, a verandára már CERESIT-et is vettünk (szed is össze rendesen).
Az új ablaktól és szigeteléstől lenne aztán igazán penészes a ház...
Nem ázik be a tető?
Gyaníthatóan a padlás nincsen leszigetelve.
A verandán pedig továbbra is folyni fog a víz, ha oda teregettek télen.
A tető idén volt lecserélve. Igaz, kedves 2-es, a padlás anno nem volt leszigetelve. Mai napig nincs.
Emiatt lenne akkora gond? Máshol nem tudunk teregetni, csak a hálóban.
"Csak az a furcsa, hogy pont a betongerendák alatt alakultak ki foltok."
Dehogy furcsa.
A szoba levegőjében egyenletesen oszlik el a pára. És ott csapódik le először, ahol leghidegebb felületet találja. A beton viszonylag jó hővezető (a fal egyéb részeihez képest), ezért a betongerendák alatt valószínűleg 1 fokkal hidegebb a fal, így ott csapódik le a legtöbb pára.
Falszigeteléssel ezen tudnál javítani, mert nem hűlne le annyira a fal, de jókora összegbe kerülne. Ablakcserével viszont rontanál, mert a mostani - feltehetőleg igen magas - páratartalom még megnőne, a tökéletes légzárás miatt.
A szobából a verandára megy ki a rengeteg pára, ahol nyilván hűvösebb van. A lehűlő levegő relatív páratartalma megnő. Az a vízmennyiség, ami a 22 fokos szobában még csak 70%-os páratartalmat jelentett, lehűlve a 16 fokos verandán már 100% lesz. (Ennél hidegebb helyen pedig már nem is tudja megtartani a levegő a sok vizet.) Ha megnézel egy harmatponttáblázatot, azt látod, hogy 100% pára esetében már a levegőnél 1-2 tizedfokkal hidegebb felületen elkezd lecsapódni a nedvesség.
Szerintem először is venned kellene egy 1000 Ft-os hygrométert, ezzel megtudnád, hogy hány % van nálad, csak a miheztartás végett. Meg rengeteget szellőztetni. Vagy ablaknyitogatással, kereszthuzattal (ez a leggazdaságosabb), vagy beépített ventilátoros páraérzékelős szellőztetővel.
2-es vagyok.
Két mondatban leírtam amit a 4-es hozzászóló részletesen is kifejtett.
Első lépésként a plafont hőszigetelném, természetesen a padláson.
Utána megszűnik majd a plafon penészesedése.
Ráadásul ez "ingyenes" lesz, mert vissza fog jönni az ára a fűtésen.
(Ha készen van a szigetelés, akkor egy penészirtó tisztasági festés kell majd a plafonra.)
Az volt a gond a padlás leszigetelésével, hogy nem lett befejezve. Az elülső két szoba felett nincs szigetelés. A ház többi részével pedig az a helyzet, hogy a betongerendák közé beton lett öntve és elegyenlítve.
Ti milyen szigetelést ajánlanátok? A betonozást ígyis-úgyis be kellene fejezni, nem? Arra pedig polisztirol szigetelést? (Nem értek hozzá, ezért kérdezem)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!