Mi lesz a panellakások sorsa?
Ha a betonacél nem rozsdásodik, és a panelek közti hegesztések rendben vannak, az épület szerkezete sokkal többet kibír, mint 50 év. A gépészet, elektromos hálózat felújítására persze kell költeni, de nem nagyon lesz olyan, hogy le kell bontani. Egy-két életveszélyes, konstrukciós hibás épülettől eltekintve, mint a pécsi magasház.
Mivel a panelek többsége már magántulajdonban van, jogilag társasház, csak akkor kerülhet sor bontásra, ha az épület életveszélyessé válik. Akinek volt lakásbiztosítása, ami ilyesmire is ad fedezetet, az a pénzéhez jut, akinek nem volt... hát azzal nem tudom mi lesz, de a bontás költségeit is vállalni kell valakinek. Ha valami természeti katasztrófa miatt kell bontani, akkor az állam is segíthet.
https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__ingatlan-vasarlas-ela..
Olyan ismerős a kérdés...
De egyébként, nézd meg az Élet az Ember után c. dokufilmet, ott emlegetik hogy mennyit is bírnak ki ezek a vasbeton épületek.
Vagy nézzél Csernobilos képeket. A katasztrófa óta ázik-fagy-hevül a falazat, és még mindig állnak...
A közeljövőben valószínűleg nem fogják lebontani őket.
"Aki élt már ilyen jellegű építményben az tisztában lehet azzal, hogy milyen állapotok vannak egy panelházban."
Milyen állapotokra gondolsz? Világéletemben panelházban éltem, és nem tudom, mit értesz ez alatt.
Én sem értem, milyen állapotokra gondolsz.
Én 40 évet éltem panelban, sajnos anyagi okok miatt el kellett adnom és olyasmi régi téglaépítésű társasházi, földszintest tudtam csak venni, amiben 0-11 éves koromig éltem. Hááát.. én visszasírom a panelt.
Persze, a panelek sem egyformák. Vannak jó helyen lévő, karbantartottak, panelprogramosak, meg vannak lepusztultabbak, de bontásra szerintem (az én életemben legalábbis) nem fog sor kerülni.
Ha annyira rémes lenne, nem vinnék a paneleket úgy, mint a cukrot, 20-30 milliókért.
Időről időre statikailag átvizsgálják a paneleket szúrópróbaszerűen. Nagyobb ellenőrzések a 2000-es évek elején voltak, ahogy lejárt a gyárilag tervezett 50 év. Akkor megállapították, hogy a legtöbb panelben minimum még 50 év benne van, de amelyiket hőszigetelik vagy a panelhézagolókat cserélik, azokban még sokkal több lehet. Én jobban aggódnék az mostanában sebtében felhúzott újépítésű lakások miatt. Persze a gépészetre költeni kell, ami egyrészt a társasház dolga (ejtőcső, vízvezeték, stb.), lakáson belül viszont a tulajdonosé pl. a villamoshálózat lecserélése.
Egyébként nem tudom miért asszociál mindenki panelről valami lepratelepre még 2019-ben. Pont most, hogy mindenki panelt vesz - mert az a legolcsóbb még mindig - elkezdődtek a nagy felújítások. Nekünk is most, a 30as éveink elején "csak" egy panelre telt, arra is hitelből, a felújítást pedig mi csináltuk, azt már viszont zsebből. Van akinek ez nem nagy dolog, nekünk ez is az volt, mert öröklés és hátszél nélkül kemény melóval hoztuk össze és kifejezetten érzékeny vagyok arra, amikor valaki degradálóan általánosít a panelekkel kapcsolatban.
Én nem érzem úgy, hogy mindenki "tisztában van azzal, hogy milyen állapotok vannak egy panelházban".
Nálunk pl. ilyen, lehet ilyen is, ha az ember elég időt, energiát és pénzt tud ráfordítani.
Persze az már ízlés és pénztárca kérdése, hogy ki milyenre csinálja meg, valakinek lehet ez túl steril és múzeumi (megkaptam már), de elárulom, hogy ebben a konyhában is fröcsög a zsír a rántott hús alatt és a nappaliban is halomban tud állni a vasalásra váró ruha. :)
#9 szerintem nem "steril" ez egy élhető, jó hangulatú modernizált lakás. Na de ugye, ez tényleg nem a fal állapotától függ, hogy belül milyenre alakítod ki.
Hadd kérdezzem már meg, amin a TV van az gipszkarton fal?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!