Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mit gondoltok, hosszútávon mi...

Mit gondoltok, hosszútávon mi lesz a (nagyobb részt) nyugdíjasok által lakott budapesti környékek sorsa?

Figyelt kérdés

A vidékiek ne triggereljenek be, azzal képben vagyok, mert én is vidékről (Sz.fehérvár és D.újváros után) költöztem pestre 8 évvel ezelőtt. Sajnos látványosan néptelenednek el a vidéki települések, még a nagyobb városok is, viszont tökre érdekel, hogy vajon mi lesz a sorsa a nagyobb lakótelepeknek főleg, ahol túlnyomó részt idősebbek laknak?


Eddig 2 albérletben is éltem két különböző kerületben, bár ezek közel vannak egymáshoz (IV. és XV. kerület) és tapasztalataim szerint a lakók úgy 70-80%-a nyugdíjas.

Feltételezem ez máshol is így van, politikai okok miatt. Ha jól tudom anno a 90-es években potom pénzekért vásárolhatták fel az önkormányzatokról azokat az ingatlanokat az emberek akik benne laktak, így jutott nagyon sok - ma nyugdíjas - ember saját ingatlanhoz.


Viszont az élet kegyetlen és előbb vagy utóbb mindenki meghal, tippem szerint a következő 20-30 évben rengeteg lakás gazdája cserélődik ki.


Én őszintén megmondom, szeretek ilyen házakban élni, mert figyelnek egymásra, annak minden pozitív és negatív hozadékával együtt. Nyugisak, nem hangosak, legfeljebb a tévé üvölt, de nem balhésak alapvetően. Nyilván vannak kellemetlenségek, de az akkor is lenne - sőt még több -, ha mondjuk egyetemisták laknának a szomszédban.


Szóval a jövő. Kézenfekvő, hogy a családban örökölni fogják az adott ingatlant, viszont én megkérdőjelezem, hogy azok akik megöröklik ezeket a lakásokat kiköltöznének panelba, mivel addig is nyilván laktak valahol, a panel pedig még mindig egy szitokszónak minősül. Emiatt én arra tippelnék, hogy a magamfajta prolik költöznének be, és biztos nem a jól szituált, kulturáltabb réteg.


Egyik ismerősöm véleménye szerint el fognak a lakótelepek gettósodni. Én ezzel nem értek egyet, mert már most sem tudja megengedni magának nagyon sok mindenki, hogy lakást vegyen, ez később pedig szerintem még rosszabb lesz a jelenlegi tendenciákat nézve.


Kérdés, hogy akkor ki fogja ezeket a lakásokat lakni? El fognak néptelenedni a lakótelepek hosszútávon?


Kíváncsi vagyok más véleményére is, ha van még olyan agyament itt rajtam kívül, akit érdekel a téma. :)



2019. márc. 8. 00:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Szia, én nem találkoztam 70-80%-ban nyugdíjasok által lakott környékkel. Esetleg konkrét házakban tapasztalhattad ezt.

Minden lakótól örököl valaki.

Vagy rokon, vagy az állam.

2019. márc. 8. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%

Most olvasom a részleteket.

"kiköltöznének panelba"

Nos, a panel házak sosem voltak önkormányzati tulajdonban eredetileg úgy költöztek bele, hogy megvették részletre. Mi is lakótelepen laktunk, 17 év alatt vettük meg a lakást részletre. Ún. szövetkezeti lakások voltak eredetileg és a szövetkezettől (építtető) lehetett megvenni, és sosem voltak bérlakások.

Az önkormányzati lakások a most 70-130 éves tégla házak (régi bérházak és paloták, villaépületek) voltak - és részben jelenleg is azok.

2019. márc. 8. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Különben a felvetésed szerintem nem reális.

Mindig lesz egy ingatlanra kereslet, ha nem lesz panelprogram, tehát állagmegőrzés, és lepusztulnak ezek a házak, akkor fokozatosan csökkenő ára lesz.

Ahol az idős ember panelben lakik, ott szerintem a fiatalabb generáció is panelben lakik, és ha felnő az unoka vagy dédunoka, ő fog beleköltözni, kivéve ha nem szereti, és eladja, hogy az árán máshol vegyen ingatlant, vagy kiadja.

Én nem tudom, hogy honnét jött az ötleted, hogy senki nem fogja lakni. Most is lakáshiány van.

2019. márc. 8. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"sosem voltak bérlakások."

Ez így nem teljesen igaz.

Felénk több konstrukcióban épültek.

Voltak "otp"-s lakások (otp volt a beruházó, ezeket lehetett megvenni), épült néhány 4 emeletes panel honvédségi beruházásban. És nem kevés lépcsőház épült Tanácsi (állami) beruházásként (ezek voltak az elsők a telepen) és ezekből árult ki nem keveset az önkormányzat a rendszerváltás után.

2019. márc. 8. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Ha szüksége van rá, beköltözik, ha nem, kiadja vagy eladja.

A mai panelárak mellett a leglecsúszottabb réteg nem fog tudni beköltözni. A gettósodás akkor lenne valós veszély, ha önkormányzati bérlakásokról beszélnénk, és bár VANNAK köztük önkormányzati bérlakások, egy-egy házban ezek száma elenyésző, mert szinte mindenki élt a potom áron való megvásárlás lehetőségével, amikor felajánlották.

Amúgy lakóteleptőól is függ: az elitebb helyeken magasabbak az árak, ami még inkább szűr a vásárlókra.


Az értelmiségi szüleim egyébként egy közepesnek tartott lakótelepen laknak, a ház helye (közlekedés, szolgáltatók, üzletek) és a lakás tájolása (parkra néző, örök panorámás) miatt soha nem akartak elköltözni, bár lett volna rá lehetőségük. Nekem is jobban tetszik az a környék (elsősorban a parkosítás és a közlekedés miatt), mint a lakótelep felkapottabb része, ami messzebb esik a központtól, és szerintem sokkal sivárabb is. - Szóval sokféle szempont létezik.


Baj akkor lesz, ha ezek a házak is a belvárosi téglák sorsára jutnak műszakilag, de addig még eltelik vagy 50 év...

2019. márc. 8. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Azt a lehetöséget teljesen kihagyod, hogy sokan megvesznek ilyen lakásokat olcsón és utána kiadják másoknak, aránylag sok pénzért, amiböl jó bevételük lesz, különösebb ráfordítás nélkül!
2019. márc. 8. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Semmi, az eredeti idős panelgenerációt lassacskán felváltja a fiatalabb. Én Békáson lakom, tipikusan az általad emlîtett lakótelepes külváros rengeteg idős emberrel. A tapasztalat az, hogy a megüresedett lakásokat általában kiadják jó pénzért, vagy eladják, őrületes, lassan 25-30 millákért (az 50 négyzetméteres, lelakott békásmegyeri lakásokat, és még mindig olcsóbb mint a belső részek!) Az új lakók pedig nagy hányadban fiatalok, akiknek ez az első lakásuk és/vagy vidékről kerültek fel, és az albérletezés helyett inkább a hitel mellett döntöttek. Heti kb 4 papírt dobnak be a postaládába, hogy eladó lakást keresnek. Én nem tartom reálisnak hogy bármiféle elnéptelenedés vagy gettósodás várható lenne.
2019. márc. 8. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Ha Budapesten élsz sejtheted,hogy ott egy lakás sem marad lakatlan, ez nem kérdés.


-megöröklik az örökösök, akik általában a gyerekek, és vagy külföldön élnek, vagy Magyarország bármelyik részén

-lehet unokáé is a lakás, ez generációból adódóan nagyon elképzelhető,

-sőt, az is,hogy a vidéken élő 60 éves leszármazó, aki megörökli a lakást úgy dönt,hogy idős korára Budapestre költözik


A külföldön élő örökösek vagy eladják a lakást, vagy kiadják albérletbe, mindkettőre hatalmas a kereslet.


Nem kell attól tartani,hogy Budapest egyes részei (amit nem tudsz kor alapján behatárolni) elnéptelenednek, a kereslet óriási, mind a befektetők, mind a Budapestre költözők részéről.

2019. márc. 8. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Budapesten ez nem gondolom, hogy éles problémát jelentene. Az örökös a lakást eladja, vagy a gyerekét költözteti bele, esetleg kiadja bérlőknek. A jelenlegi ingatlanárak mellett mindegy hogy dönt, biztosan nem marad a lakás parlagon. Ezek az idős lakók nem egyszerre egy időben fognak meghalni, így én nem gondolom az általad gondolt jelenség valós félelem lenne.


Mi egyébként újszerű társasházban élünk, többnyire átlagos családokkal. Egy idős néni van a tetőtérben. Mivel szegény szellemileg nincs a toppon, van is vele baj bőven (mindenbe beleköt, ellenben semmit nem ért meg). Mindenki sajnálja, így segíti őt, de nehéz lenne nagyobb százalékban ilyen közösségben élni. A másik 28 lakást fiatal családok/párok lakják. Összetartó a közösség, szellemiségben nagyon érzékelni, hogy mindenki hajlandó áldozni a fejlődésre. Nem veszekszünk 1-2 ezer forintos közösköltség emelésen, vagy egy 15 ezer forintos célbefizetésen valamilyen javítási munkára.

Laktam idős közösségben, lepukkant házban. Már amikor kétujjnyi repedés keletkezett a lépcsőn sem akartak felújításban, vagy legalább szakértői vizsgálatban, alátámasztásban gondolkozni. Az ember méretű vakolathullásokról, vagy panel esetében a panelprogram elmaradásáról már ne is beszéljünk. Laktam pár helyen az eddigi életem során, de én mindig azt tapasztaltam, hogy a kis nyugdíjas idősökkel azért nehéz.

Amikor lakást néztünk is számtalan helyen jártunk és összességében már a lépcsőházból látni lehet szerintem, hogy érdemes-e az adott lakóközösségben bajlódni.

2019. márc. 8. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
#9 Arra azért nem gondoltál, hogy egy kisnyugdíjasnak a havi 1-2 ezres emelés is sokat számít? Biztos nem azért köt bele, mert ez lenne hobbija.
2019. márc. 9. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!