Hogyan lesz munkahelyük azoknak, akik a falusi CSOK-nak köszönhetően végre saját házhoz juthatnak?
mindentudó99, de másnak is szól:
Az a falu, ahol nem csökken a lakosság, továbbra sem érintett a falusi csokkal. Ahol csökken, nem véletlen. Ami szaporulat van, az pedig többnyire buckalakó.
Szétnéztem vidéken, ma látogattam meg a szülői házban élő rokonomat. Egy falusi csokkal érintett szabolcsi faluról van szó.
Néhány tény: a lakosság nagy része közmunkából él. A rokon is, mert a fodrászüzletét nem tudta fenntartani, egyszerűen nem fizet senki annyit, hogy az fedezze a rezsit és az anyagárat. Illetve mostmár elketyeg közmunka mellett részmunkaidős katával, hajnalban és késő este, napi 12-16 óra munkával.
Gyerekkoromban 2-3 roma volt a helyi általános iskolában osztályonként (5-10 település fiataljai járnak ide). Most 2-3 van, aki nem roma. Házat is csak ők vesznek, vagy foglalnak, mindenki elvándorolt munka reményében.
Hülyék lennének itt házat venni és órákat utazni munkába. Budapesten, egy nettó 500-800 ezres állásért, természetes, hogy megvan az emberekben a hajlandóság. De 1 órát zötyögni a helyi (amúgy szuper állapotú) falusi járaton egy minimálbéres gyári állásért, 3 műszakban... Nem...
Mi almát termeltünk, viszonylag nagy mennyiségben. Olyan nyomott áron vásárolták fel, hogy kiöntöttük inkább a francba az egészet és eljöttünk. Olyan áron van a permetszer, a munkaerő, a takarmány és sorolhatnám, hogy mostmár kisvállalkozóként öngyilkosság. Van néhány fánk, pálinkának meg befőttnek elég, ennyinek van értelme, amúgy csak kizsigerelés.
Na szóval lehet okoskodni, meg házat venni az idilli kis faluban, aztán napi 2 órát utazni a legközelebbi városba. Tökre értelmes dolog.
Mindentudó, még mindig félrebeszélsz. Falusi csok a fogyatkozó lakosságú falvakra vonatkozik. Megvan a lista. Ezek nem főváros közeli falvak, hiszen azok amúgy is vonzók sokaknak.
Azt írjátok, hogy élhetők a falvak, igaz munka nincs, ezért 1 órát utazni kell. Ez így értelmetlen.
Vannak élhető falvak, van, aki dolgozik, de attól még a csok nem teremt új munkahelyeket, nem fogja vonzani a fiatalokat.
Akinek esze van az nem a puszta közepén vesz házat....
Én községbe lakok és a falusi csok-ot igénybe lehet majd itt venni.Megye jogú város 7km innen és munka is van bőven. A megyeszékhely 40km-es körzetébe sok települést érint majd a falusi csok és bőven van közte olyan ahol ovi,suli van és pár kivétellel nagyon jó a tömegközlekedés a megyeszékhelyre. Miért van akkor bőven olyan településünk ahol csökkent a lakosság nem is kicsit?? Mert közel van ausztria!
Szóval nem csak isten háta mögötti 100km-es körzetbe munka nincs helyet kell elképzelni és nem csak pesten van munka
Kistelepülésen élek, pontosan tudom,hogy mi a helyzet a falun lakás és a munkába járással kapcsolatban.
A kérdező részéről jogos a felvetés, valóban problémás a munkavállalás. Ráadásul mindenki él most valahol, ahonnan ha költözni akar egy ilyen településre váltania kell, kivéve ha jelenlegi munkahelyéhez közel talál ilyen lehetőséget.
Viszont...akik eljárnak dolgozni azoknak számolni kell azzal,hogy a gyereket/gyerekeket is vinnie kell magával. Falun nem tudja 6-kor beadni az óvodába és délután 5-kor menni Érte.
Akik innen eljárnak így tesznek. Ehhez viszont kell két autó a két szülőnek, és totálisan össze kell hangolni ki mikor viszi/hozza a gyereket.
Ismerőseink pl. így: reggel Anyuka 5-kor indul Budapestre dolgozni,autóval a közeli városig, onnan busszal Budapestre.Apuka megy 7-kor, viszi a gyereket a közeli város óvodájába, majd megy dolgozni. Anyuka jön 3-kor hazafelé, közeli városban felveszi a gyereket az óvodában, Apuka valamikor késő este érkezik haza, hiszen Ő reggel később is megy.
Ütemet veszteni lehetetlen...Anyuka nem maradhat tovább, Apuka nem mehet korábban...
És nincs köztes megoldás. A kisvárosokban nincs tobzódó álláslehetőség, és megközelítőleg se olyan kereset mint a fővárosban.
Akik pl. hitelt vesznek fel muszáj,hogy a bért is nézzék.
Találj olyan állást ami végzettségednek megfelelő, munkaidőd legyen a gyerekhez alkalmazkodó, a bér pedig olyan, amiből hitelt is tudsz fizetni.
Gazdálkodás? Most elkezdeni?Na ne már! Családtagunk nagygazda, régen gazdálkodik, családi vállalkozásban. Egyedül nem tudod, embert nem kapsz aki érdemi munkát végez, és nem hagy cserben a szezon közepén. Tavaly pl. a hektárnyi cseresznye maradt szedetlen munkaerőhiány miatt.
Ahhoz pedig,hogy a megélhetésed biztosítva legyen nem elég a kert művelése.
Ahonnan vonattal lehet ingázni még Ok, de ahonnan busszal Budapestre, már nem Ok, autóval lehetetlen.Ráadásul időre kell beérni, nem hivatkozhatsz mindig a dugóra, balesetre.
A telelükésünkre költözők közül egy lakó volt akinek logikus volt ez a lépés:válás után jött ide, kandallóépítő vállalkozó. Viszonylag közel van az autópálya, Budapesthez köti a munkája, nem kell állandóan feljárnia, és nem percre időre.
A Budapestre költözés nem mindenkinek a nagyravágyás jelképe, a többséget a megélhetés, a gyerekei oktatása, a megfelelő egészségügyi ellátás vezérli. Tökéletesen megértem.Nézzétek meg hány településen nincs háziorvos pl.
És télen hány település-város között nincs eltolva a hó,közlekedni nem lehet.
5 milla vásárlásra + 5 milla felújításra
Nos aki eddig nem vette meg az 5 millás ingatlant faluban, most se fogja. Arra nekünk is futná, de nem költöznék oda,mivel nem éri meg a napi több óra utazás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!