Ha egy 40 milliós ingatlant szeretnek vásárolni, akkor mekkora önrész kell hozza?
És a vételáron kívül milyen plusz költségeket kell fizetni?
Köszönöm előre is.
Banktól függ, elvileg minimum 20% (8 millió), de inkább 30% körül szoktunk számolni (12 millió).
Vagyonszerzési illeték 4% (1.6 millió)
Ügyvédi díj 0,5-1% (2-400.000)
Még néhányszázezer földhivatal, hitelbírálat, ilyen-olyan vackok. Aztán egy kis felújítás.
Én pont fordítva tudom: a 20-30 % amit a bank maximum ad hitelként, a többi 70-80 %-nak kell meg lennie önrészként. Ez kb. 28-30 milliót jelent.
És igen: ügyvédi költség, átírási díj, ha közvetítőn keresztül veszed, akkor az ő jutaléka is, ill. ha jól tudom indításkor még a bank is kér valami pénzt kezelési költség címén
20% minimum, de nyilván több a biztosabb.
4% illetéket kell fizetni, de ha előtte adtál el másikat, akkor csak a különbözet 4%-a az illeték.
Földhivatalban külön nem kell fizetni, ez hülyeség. ügyvédi díj változó, 80.000-tól a csillagos égig, ez rajtad múlik. 1% körül szokott lenni.
#2
Lehet, hogy neked csak ennyit adnának, mert a havi jövedelmed 30%-ába csak ennyinek fér bele a törlesztőrészlete, de a szabály a 20 % önerőről szól, kivéve az olyan eseteket, mint amit már leírtam.
"de a szabály a 20 % önerőről szól"
Semmilyen kurwa szabályNEM szól 20% önerőről!
A szabályozás azt mondja ki, hogy egy ingatlan a forgalmi értékének maximum 80%-ig terhelhető. Nagyon nem ugyanazt jelenti.
#5
Kár volt lepontozni a válaszom, 32 évig hitelezéssel foglalkoztam.
Lehet neked egy 100milliós ingatlanod, amit beviszel a hitelezésbe mint zálogfedezetet (ebben az esetben nem kell adóstárs) de a havi törlesztőrészlet nem haladhatja meg a havi igazolt jövedelmed 30%-át. Ennek alapján számolják ki a kamattal terhelt futamidőt és amennyire kijön, annyi hitelt kaphatsz, de az önrészed nem lehet 20%-nál kevesebb. Ez most 2019-ben lépett érvénybe, addig - banktól függően - a terhelhetőséged 50% is lehetett, most már nem.
#6 Arany hitelező kolléga, ne keverjük össze 32 év után az ingatlanfedezettséget és a jövedelemfedezettséget.
Egyébként én mindenkit lájkoltam. Csaxólok.
#7
Nem keverem, de akkor megpróbálom neked más oldalról elmesélni, nagyon egyszerűen:
Ha neked a havi igazolt jövedelmed 300ezer, akkor a törlesztőd nem lehet nagyobb mint 90ezer, azaz 1 évben fizetsz durván 1,1 milliót. Ezek után a hiteled 20 évre 22millió lesz, tehát ha 40 milliós házat akarsz, akkor az önrészednek 18milliónak kell lennie.
Ellenben, ha ugyanezzel a jövedelemmel csak egy 18 milliós kádárkockát akarsz venni, akkor az önrészedet 20%-ban, azaz 5,4millióban állapítják meg, (mert ez a szabály!) és a maradék 12,6milliót osztják el 90ezerrel, azaz 138 hónapra és így csak 11 vagy 12 évre kapod a hitelt.
Természetesen kérheted utóbbi esetben hosszabb időre is, akkor a törlesztő valamivel kevesebb lesz, de akkor a kamat jelentősen emelkedik ás gyakorlatilag majdnem ugyanott tartasz a megemelkedett kamatok miatt.
Nem tudom, hogy sikerült e végre megértened, én ennél jobban nem tudom elmagyarázni!
#7
És az ingatlanfedezetet ne keverd bele a törlesztésbe, az kizárólag az adóstárs (régen: kezes) kiváltására szolgál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!