Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Közművek átíratása későbbi...

Közművek átíratása későbbi beköltözés esetén?

Figyelt kérdés
Abban az esetben, ha az adásvételi szerződést augusztusban írjuk alá, de a tényleges költözés csak novemberben lesz (és addig mindenki marad a saját lakásában, mikor kell átíratni a közműveket, lakcímet? Értelemszerűen a költözéskor, de az interneten úgy olvastam, hogy az ADÁSVÉTELItől számított X nap után már be kell jelenteni a változást. Pl.:"A víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 58/2013. (II. 27.) Korm. rendelet alapján az adás-vételi szerződés megkötésétől számított 30 napon belül kell a szolgáltatónál bejelenteni a felhasználó személyében bekövetkező változást.".

2018. aug. 7. 11:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Az adás-vételiben szerepelnie kell egy olyan pontnak, hogy mikortól kerül az ingatlan a vevő tulajdonába (birtokbaadás), konkrét dátummal. Kb. e körül illik az eladónak át is adni az ingatlant, amiről készülnie kell egy jegyzőkönyvnek. Ez semmi extra, csak leírja, hogy átad x kulcsot, x kapukódot meg minden kutyafülét, és ebben rögzítitek a fogyasztómérők állását is. Ez a papír fontos, mert majd ezzel kell menni a szolgáltatóknál bejelentkezni.

Nem hiszem, hogy ha teljes egészében kifizetitek az ingatlan, és minden rendben van, akkor lehetne az adás-vételibe ilyet írni, hogy még novemberig benne lakik az előző tulaj, hacsak a vételár kifizetése nem ütemezve történik, és csak valamikor november környékén törénik meg az utolsó rész kifizetése, mert akkor az eladónak addig fenn kell tartania a tulajdonjogát (hülye lenne, ha nem így tenne).

Onnantól kezdve, hogy a tulajdonotokba száll az ingatlan, annak minden költségét nektek kell viselni, attól függetlenül, hogy még nem laktok benne. Költség egyébként akkor is lehet, ha az ingatlan lakatlan, mert lehet közös költség, szemétszállítási díj, szolgáltatóknál rendszerhasználati díj, akkor is ha tök üres a lakás, és nem volt fogyasztás.

2018. aug. 7. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Teljes összeg is nagyjából novemberre lesz kifizetve, mert a Fundamentához, CSOK-hoz és a lakáshitelhez is kell a szerződés, és csak utána tudjuk ezeket is kiutaltatni. Ha jól tudom, a Fundamentánál 90 nap is lehet a kiutalás, így a november reális, de a hitel és a CSOK is 1-2 hónap.
2018. aug. 7. 13:15
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Akkor jól van, mert amíg nincs kifizetve a vételár, addig át se tudja adni az ingatlant az eladó, addig pedig a szolgáltatók felé se tudtok intézkedni, tehát az eladó költsége addig a lakás.

Most megnéztem az általad említett jogszabályt is, és ott ez áll:

60. § * (1) Ha a felhasználási helyen a felhasználó személye megváltozik, a korábbi és az új felhasználó a változást legkésőbb - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - a birtokátruházástól számított 15 napon belül kötelesek a víziközmű-szolgáltatónak az üzletszabályzatban foglaltak szerint bejelenteni és annak rendelkezései szerint eljárni.


Egyértelműen birtokba adásról van szó, nem csak adás-vételi aláírásáról, úgyhogy csak onnantól kell számolni a 15 napot. Ha megtörténik a birokba adás, érdemes aznap az eladóval kézen fogva végig járni a szolgáltatókat, mert akkor egyszerre el is tudjátok intézni a lemondást/átíratást, nem kell még külön szaladgálni egymás aláírásáért.

2018. aug. 7. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Szuper, köszönöm a segítséget!
2018. aug. 8. 09:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!