Mi várható az ingatlanpiacon 5-10 év távlatában?
Nem vagyok hozzáértő, de elkezdett alapszinten érdekelni a téma, mert 3 hónapos lakáskereséssel a hátam mögött érdekes dolgokat tapasztaltam.
Sok utánajárás és tapasztalat történt ezen idő alatt hitelek, ingatlantípusok, lokációk tekintetében, sőt az eladótípusokat is elemeztem magamban.
Amit én tapasztaltam, hogy Budapesten a 4-13-14-15. kerületekben négyszobás panelre szinte lehetetlen alkudni. Eleinte fél-1 milliókat próbáltam lealkudni a horror, 28-30 milliós lakások árából, de az ingatlanosok volt, hogy szó szerint kinevettek. Amelyik lakás meg tulajtól volt, az szimplán "csak" elúszott. Az egész onnan indul, hogy megadod a vételárat, vagy nem. Onnan ha szerencséd van és sem az ingatlanos, sem a tulaj nem trükközik, akkor megkaphatod, ha elég gyors voltál. De ha jön egy készpénzes vevő, akkor ezt bármikor bukhatod.
Lényeg a lényeg, visszatekintve az elmúlt negyed évre azt tapasztaltam, hogy ezen idő alatt is emeltek árat a tulajdonosok, néhol 5-10%-ot is akár. Viszont kezdem látni, hogy van 1-2 ingatlan ami beragadt és az utóbbi 2-3 hétben már alig kapok új értesítőt is a feliratkozásaimról. A forint is elkezdett elszállni, erre előbb vagy utóbb reagálni fog az MNB.
Az én spekulációm szerint maximum 2 éven belül gyökeres változások lesznek, főleg ha nem hosszabbítják meg a lakásáfa kedvezményt. Véleményem szerint ha pánik nem lesz, akkor jelentős árzuhanás nem várható a használt lakások terén (sem), legfeljebb 10%-ra tippelem, ha lesz egyáltalán. Arra nagyobb esélyt látok, hogy talán a vevők újra alkupozícióba kerülhetnek. A hitelek is drágulni fognak, ez is szerintem megnehezítheti a lakásvásárlást, ugyanakkor a csökkenő árak miatt talán kisebb lesz a kínálat a piacon, ez pedig esetleg ellensúlyozhatja a másik oldalt.
Ti mit gondoltok, mi várható?
"A forint is elkezdett elszállni, erre előbb vagy utóbb reagálni fog az MNB."
Ezt fejtsd ki, légyszi, miről van szó?
És milyen gyökeres változás lesz 2 éven belül? Ezt se tudtam lekövetni.
Nem tudom, hogy provokálni akarsz-e, vagy csak nem világos amit írtam.
A forint most iszonyat gyenge, mivel a befektetők nem tartják biztonságosnak az MNB laza monetáris politikája miatt. Az MNB elvileg 2019-2020-ig nem tervez alapkamatot emelni, erre reagált így a pénzpiac, mivel nyugaton már el is kezdődött egy kamatemelkedési ciklus.
Ez nyilván, mint minden, be fog gyűrűzni hozzánk is, tehát elsősorban kamatemelkedést "várok" a következő két évben. Ha nehezebb hitelhez jutni, akkor a lakásárak erre reagálni fognak szerinte,
Lassan elfogynak a jó áron lévő lakások, aki akarta az már eladta, aki be akart fektetni az befektetett (jelenlegi áron már nagyon rossz hozammal térül meg a kiadásra szánt lakásbefektetés). A kevésbé jó ár/érték arányú lakások bent ragadtak a piacon akár 2-3 hónapja is már ahogy én tapasztaltam. Ez esetleg generálhat egy kisebb árzuhanást szintén.
Illetve megszűnik a lakásáfa kedvezmény 2020. január 1-jén. 2020-ra konkrétan nincs átadási határidő egy lakásra sem szinte, csak néhány helyen. Ami átcsúszik, az pedig már csak emelt áfával, jelentősen drágábban lesz értékesíthető. Persze ha ezt nem hosszabbítják meg.
Szóval elég sok szempont van ahogy látod, ezeket nézegetem és tényleg elgondolkoztat, hogy vajon mi lesz? Tényleg érdekel, de nyilván akkor tudjuk meg, amikor aktuális lesz.
Tök hülye vagyok a közgazdasági gondolkodáshoz, azért kérdem.
Viszont ingatlanbefektetésem van, nem is kevés, 100 millió körül.
Még vissza fogok kérdezni.
"A forint most iszonyat gyenge, mivel a befektetők nem tartják biztonságosnak"
Tehát most akkor 1 Euró meg 1 dollár több HUF, ezt jelenti ez?
És az USD-Euro egymáshoz viszonyítva nem változott? Mert én úgy láttam, a dollár erősödött.
"Az MNB elvileg 2019-2020-ig nem tervez alapkamatot emelni, erre reagált így a pénzpiac, mivel nyugaton már el is kezdődött egy kamatemelkedési ciklus."
És ez hogy érinti a forintbefektetéseket? A befektetők más valutát/devizát vesznek, amire az adott állam fizet kamatot? De én azt sem vágom, hogy az ilyen befektető akkor elmegy abba az országba és ott nyit bankszámlát, hogy ott kamatozzon? Megéri az utazási költség?...
"Ez nyilván, mint minden, be fog gyűrűzni hozzánk is, tehát elsősorban kamatemelkedést "várok" a következő két évben."
És ez hogy érinti az ingatlanok piaci értékét?
"Lassan elfogynak a jó áron lévő lakások, aki akarta az már eladta, aki be akart fektetni az befektetett (jelenlegi áron már nagyon rossz hozammal térül meg a kiadásra szánt lakásbefektetés)."
Mármint a most még piacon lévő, azaz hirdetett, árult lakások már túl drágák a bérbeadói megtérüléshez, jól értem?
"Ez esetleg generálhat egy kisebb árzuhanást szintén."
Na, az szerintem is.
Indul az idény, és nem pörög a piac, ez látható.
"Illetve megszűnik a lakásáfa kedvezmény 2020. január 1-jén."
Azt nem tudom, az mi.
Új építésű lakásnál van?
"2020-ra konkrétan nincs átadási határidő egy lakásra sem szinte, csak néhány helyen. Ami átcsúszik, az pedig már csak emelt áfával, jelentősen drágábban lesz értékesíthető."
Már hogy drágább lesz az újépítésű lakás az emelt áfa miatt? Mikor emelik, mennyiről mennyire?
Én arra gondolok, hogy ha drágulnak a lakások, az azért indikálja a bérlési kedvet is, kevesebben tudnak vásárolni.
És a külföldiek bérlői kereslete azért elég masszív Magyarországon, ez szabja meg az árat. A vételárakat is nagyrészt ez nyomta fel!
Adtam el 1 éve, szinte kizárólag külföldi érdeklődőm volt, a vevőm is az lett.
5-ös: nemzetközi viszonylatban olcsóak, de egy osztrák nyilván nem fog bajlódni egy csepeli panellakás kiadásával csak azért, mert ő kb. 3 év alatt összespórolja az árát az ottani fizetéséből.
Arányában nem olcsóbbak. Bécsújhelyen simán kapsz 100-120E euróért normális, nem panel lakásokat. És ezeket nem az anschluss idején felhúzott omladozó társasházakban árulják, mint minálunk!
Ha kiszámolom, hogy az átlagos oszi fizetés hány százalékát kell félretennem havonta egy ilyen lakáshoz, és hányat a magyar medián-átlagbérből egy angyalföldi panelhez, már nem is tűnik olyan olcsónak a magyar ingatlan ár.
Főleg, hogy ha azt vesszük, hogy munkahelyekhez közeli városokban ma már nem lehet jó szerkezetű családi házat sem kapni 20M alatt. Valljuk be, a magyar ingatlanállomány általában elöregedett, bontásra érett, nyugaton piacképtelen, igy valójában nem is annyira olcsó.
6: Osztrák vevő nem jellemző a magyar piacon.
Belga, svájci, flamand, francia, brit, német, izraeli, spanyol, japán, ausztrál, vietnámi, kínai viszont van bőséggel.
Az én vevőm ausztrál.
Nem vagyok egy nagy "spekulátor", se jövőlátó. Jelenleg azt látom, hogy az állam érdeke, hogy a válság utáni beállt ingatlanfejlesztéseket újraindítsák, ami sikerült is. A CSOK, az 5% áfa ezt szolgálta. Az áfát nem is fogják emelni szerintem addig, amíg elkelnek az új lakások. Az alacsony alapkamattal támogatják a hitelezési kedvet, ami azért még mindig nem akkora arányú, ha jól tudom, mint a devizahitelezés idején volt.
Viszont a probléma ott van, hogy a csok-ot kihasználók köre egyre fogy. Az építkezés túl drága, kevés a szakmunkás, mert a béreket nem emelte a kereslethez az építőipar.
Látszik, hogy a gazdaságnak rengeteg szürkegalléros munkavállalóra van szüksége, de az állam nem támogatja ezeknek az embereknek a lakhatását. Magyarul a most 18 éves szakiskolás nem abban gondolkodik, hogy két év múlva elveszi a kasszás Marikát feleségül, felveszik a 10+10-et és építenek Dunaharasztin 110m2-t.
Inkább kimegy németbe, angolba, svájcba és meglátja, hogy lehet másképp is élni. Nem biztos, hogy visszajön a Marikáért, amikor megkeres 8 óra munkával annyit, hogy hónap végén nem kell tologatni a csekkeket.
Ha ennek a rétegnek kitalál egy működőképes lakástámogatást az állam, akkor talán csökkennek az árak a lakáspiacon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!