Ingatlanirodán keresztül vásárolnék egy lakást, köteles lenne (lett volna) beszámolni a buktatókról?
Találtunk egy képek alapján jól kinéző lakást, nagyrészt fel is van újítva, durván 70%-os állapotban, a konyha, a legkisebb szoba hiányzik, meg 1-2 kisebb befejező munkálat más szobákban. Tetszett, aránylag keveset kell még pluszban rá költeni, stb, tettünk is rá egy ajánlatot, jelképes ajánlat-megerősítő 200 000 Ft-tal.
A csontvázak ez után kezdtek hullani a szekrényből. Először is, pár nappal az ajánlattétel után kiderült, hogy jelzálog van a lakáson, emellett közműtartozásokat is felhalmozott az előző tulaj, illetve állítólag egy rokon/ismerős, akit odaengedett a tulajdonos, mert ő már nem lakott ott.
Ezek után kiderült az is, hogy a közművek (bár jelenleg úgy tűnik, hogy csak az áramszolgáltatás) ki van kapcsolva.
Ezekről a tényekről az eladónak, mikor az ingatlanirodát megkeresi, hogy segítsenek eladni a lakását, köteles lenne beszámolni az ingatlanosoknak, nem? Ők pedig ezekről tájékoztatni minket, nem? Vagy ez így mennyire korrekt, hogy ezek utólag, a jelzálog illetve közműtartozások ténye az ajánlattétel után, a kikapcsolt áramszolgáltatás az adásvételi szerződés aláírása előtt szűk egy héttel derül ki?
Igazából kisebb idegeskedéssel és utánajárással mindegyik orvosolható, és gyakorlatilag semmi sem a mi költségünk lenne, viszont az adásvétel másnapjára, utána 1-2 napra én már leszerveztem a szakembereket a felújítások befejezésére, hogy minél előbb letudjuk ezeket és minél előbb költözhető legyen a lakás, de áram nélkül sok mindent nem lehet csinálni.
Nyilván a visszakötés nem tart hetekig (ugye?) de ezeket ha előre tudjuk, akkor nem egyből 1-2 nappal utána rendelem oda a szakikat, hanem hagyok egy 3-5 napot, hogy tuti mindenre legyen idő, hogy ne legyenek további buktatók, stb.
Szóval mennyire szabályos/korrekt, hogy ezeket a nem elhanyagolható dolgokat elhallgatta, csak későn adta tudtunkra az ingatlaniroda? És van e rá esély, hogy ők tényleg nem tudtak semmiről, vagy ilyen ingatlanirodás megbízás esetén az eladónak minden apró részletről be kell számolnia az irodának?
Nyilván mi is észrevehettük volna, de mivel már nem laknak ott a tulajok (és látszólag az ismerős se lakik már a lakásban - például ágy sincs bent) és minden apróságot elvittek a lakásból lámpabúrák, stb így ki se tudtuk volna próbálni, hogy van e áram, nappal is mentünk, mikor megnéztük a lakást, illetve az egyetlen helység ahol kapcsoltunk volna világítást, ott ki volt csavarva az égő, így sehogysem derült ki előbb, hogy nincs áram.
Illetve egy mellék-kérdésem is lenne, kikötött áramszolgáltatás esetén mennyi idő, illetve munka visszaköttetni a szolgáltatást? Nyilván a költségek az eladót terhelik, mert nekünk semmi közünk ahhoz, hogy ők milyen tartozásokat halmoztak fel, nekem az számít, hogy jövő kedd-szerda környékére van e rá esély, hogy újra lesz áram a lakásban?
A hasznos válaszokat előre is köszönöm.
Ha ti intézitek a közmű tartozások rendezését ,gyorsabb mint ha a tulaj csinálná.Bele írjátok a szerződésbe és levonjátok az árból.A jelzálog szintén zenész.
Ez nektek teher,plusz szaladgálás,de jobbat nem tehetsz.
Én pont fordítva csináltam volna.
Először utána járok mindennek és csak utána teszek le bármennyi összeget,mert így még az árát is lejjebb vihettem volna valamennyivel.Mi van akkor,ha több a tartozás mint amit a kégli ér?Ha érdekel a lakás ,csak ezek után teszek ajánlatot.Az eladónak meg ezeket jelezni kellene az iroda felé,de egy valamire való irodának is utána kellett volna néznie ezeknek,mert a közvetítési díjért nem csak meg kell hirdetni a lakást,ha nem minden infóval tisztában kell lennie is.
Ne haragudj, de ugye ezt viccnek szántad? Az ingatlanos nem az a fajta, aki elmond ilyeneket, ámbár szerintem el kellett volna mondani, hogy a lakás nem tehermentes, és hogy ki vannak kapcsolva a közművek. De a mai világban az a minimum, hogyha lakást akarok venni, megkérdezem hogy tehermentes-e? Mikor megyek megnézni, megnyitom a melegvizes csapot, egyből kiderül, hogy van-e víz, meg gáz, felkapcsolok egy villanyt. Tulajdoni lapot te magad is lekérheted, és le is kérném, mint a szél, ha jól sejtem, melyik iroda, akkor ők kérnek a megbízótól tulajdoni lapot, csak úgy veszik fel a megbízást. Rajta van minden.
Kivéve a muksót akit ott találtatok, hát lakcímkártyát nem kérhettek a tulajdonostól, de kérdeznetek azt szabad. Rengeteget kérdezni.
Egyébként ők eladni akarják a lakást, a tulajdonos is, az ingatlanos is, hogy értsd szabadulni akarnak tőle. Amit lehet nem fognak elmondani.
Köszönöm a többnyire hasznos válaszokat.
Nyilván mi is utánajárhattunk volna jobban, de gondolni se mertünk volna ilyenre, mert mikor az ingatlanosnál voltunk és ajánlatot tettünk, kérdeztük, hogy tehermentes e, az egyik nő pedig hevesen bólogatott, és mondta, hogy az. Így nyilván ha azt mondják, hogy OK a lakás, akkor nem kezdünk pluszba kutakodni utána, nekünk eléggé egyértelmű volt, hogyha azt mondja, hogy tehermentes, akkor tényleg az.
Az egyes szolgáltatások meglétét pedig nem tudtuk volna ellenőrizni, mivel - a megkezdett felújítások és a már nagyrészt kiköltöző lakók miatt - minden lámpa le volt szerelve, csak a vezetékek vannak meg, fűtést (távhő) ilyenkor nyáron tekergethetem, nem jön semmi, stb. Nyilván ezektől függetlenül a vizet megnézhettük volna, de mivel mint utólag kiderült, csak az áram van kikötve, ezzel nem lett volna semmi gond, jött volna a víz.
Az áramszolgáltatást elvileg a tartozás és a visszakötés díjának kifizetése után 24 órával kötelesek visszakötni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!