Mi a teendő akkor, ha aláírt szerződés után veszem észre, hogy átvertek és az adás-vételi szerződésben 10 millió Ft-al kevesebb van írva az eladási árban?
Az eredeti szerződés szerint két lakást adok el, ebből veszem az eladó házat. Az egyik lakást megveszi a ház eladója, értéke 7,5 mill. , (ami beszámít a vételárba, én egy fillért sem kapok ezért, ) a másiké 13 mill, amit én eladok és 16,5 milliót fizetek az eladó ház tulajdonosának. Összértéke a háznak így 24 millió forint.
Az ügyvéd és az eladó előre megfogalmazott két szerződést ír, amit aláirattak velem.
1. szerződésben eladóm a lakásom 10 mill. értékben, ami bekerült a vételárba (ennyiért akarta továbbadni a ház eladója) az általam 7,5 mill értékű lakást. Ez rendben is lenne, de nekem kell kifizetnem a NAV-nak a különbözetet.
2. Megveszem a házat 14 millió Ft értékben. Ebbe bekerült a 10 mill. értékű lakás eladási ára.
Vagyis nekem a szerződés szerint 4 millió forintot kellett volna átutalnom. Viszont én bizonyítani tudom, hogy 16,5 milliót átutaltam, a tulajdonképpeni cserelakásért, amit eladási szerződésnek írtak egy fillért sem kaptam, csak papíron eladtam. Most 10 mill. sehol, a megvett lakás értéke meg csak 14 millió Ft.
Mivel rosszul értelmeztem és aláírtam a szerződéseket most még a NAV-nal egy csomó adót fizethetek.
Mi a teendőm, hogyan lehet módosítani az egész szerződéseket? Egy ügyvéd sem vállalja, hármat kerestem fel, plusz a szerződést írt ügyvédet is módosítás miatt.
"2. Megveszem a házat 14 millió Ft értékben. Ebbe bekerült a 10 mill. értékű lakás eladási ára. "
De ha a szerződés szerint 4 milliót kellett átutalnod akkor miért utaltál 16-ot?
Ha az ügyvédek nem vállalják, (ha igaz, hogy kerestél fel párat) akkor mégis mit vársz a gyakorikérdések többségében középiskolás közönségétől?
Esetleg nézd meg mikor van a legközelebbi bíróságon olyan nap, mikor ingyenesen kérhetsz tanácsot.
Ha nem igaz, hogy kerestél fel ügyvédet, csak azért írtad, hogy ne azt tanácsoljuk, akkor meg keress fel párat.
elég zavaros, amit írsz, nem látom át, hogy mi történt ténylegesen. De a lényeg:
1. egy adásvételi szerződést azért sokszor át szokás nézni, mielőtt aláírja az ember. Ha más került bele, mint amiben megállapodtatok, akkor 2 eset lehetséges:
1.1. mindkét fél úgy látja, hogy rossz a szerződés, ez esetben közös akarattal módosítjátok, célszerűen a korábbi ügyvédnél (ha ő is belátja, hogy nem azt írta, amit a felek kértek, akkor gondolom, díjmentesen)
1.2. ha a másik fél érdekében állt, hogy ne az kerüljön a szerződésbe, és az ügyvéddel összejátszva átvertek, akkor az csalás, büntetőjogi kategória. Ekkor össze kell szedned a bizonyítékaidat (pl. korábbi mailek, stb.), és bírósághoz fordulhatsz.
2. ha olyan összeget kifizettél, ami a szerződés szerint nem volt a kötelezettséged, akkor azt visszakérheted.
a szerződés az irányadó mindenképpen, bár fel lehet bontani közös megegyezéssel a szerződést, de ehhez kell a másik fél ebbéli akarata is, ha ez nincs meg - márpedig azt veszem ki a kérdező szavaiból, hogy nincs meg -, és az okiratszerkesztő ügyvéd sem partner ebben, akkor nincs más, mint hatályban tartani és elfogadni azt, amit aláírtak a szerződő felek, és máskor inkább kikérni mások véleményét is egy ilyen értékű jogügylet megkötése előtt, pl. vinni valakit, aki átolvassa velünk együtt a szerződést, több szem többet lát alapon...
ha jól veszem ki a kérdező szavaiból, itt nincs mit visszakövetelni se banktól, se a cserepartnertől, mert mindenki annyit kapott, amiben előzőleg megegyeztek, csupán technikailag lettek a kérdező kárára konstruálva a szerződések - ami ugye úgy néz ki, hogy ami a kérdezőnél kárként jelentkezik, az a másik oldalon nyereség, a cserepartner visel kisebb közterhet az ügylet után, így várható volt, hogy nem hajlandó szerződést módosítani...
konklúzió: ilyen bonyolultabb ügyleteknél ne az ellenfél ügyvédjéhez menjünk szerződni, mert ő - érthető módon - az ügyfele érdekeit preferálja, vagy ha mégis, mindenképpen kérjük ki egy másik ügyvéd véleményét a szerződéstervezetekről, aki helyettünk, a MI érdekeinket szem előtt tartva nézi át az egészet.
ezen nem szabad spórolni mert a veszteség nagyságrendekkel nagyobb lehet, mint ahogyan itt is történt. sajnos itt már nincs mit tenni, bele kell törődni és tanulni az esetből (tényleg nagyon sajnálom), nem véletlenül nem vállalja egyetlen ügyvéd sem, ez veszett ügy... :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!