Mire figyeljek? Házat szeretnénk venni.
Sziasztok!
Párommal hosszú, albérletezős évek után végre eljutottunk az Élet következő mérföldkövéhez és talán megvehetjük életünk első saját kis házikóját. :)
Mindketten fiatalok vagyunk, ez lesz az első saját ingatlanunk, a legelső ház, ami csak a miénk.
Ezért szeretnék pár gyakorlati tippet, tanácsot kérni.
Mire érdemes figyelni lakásvásárlás előtt? Mit kell feltétlenül megnézni, megkérdezni, leellenőrizni, mielőtt megvennénk egy ingatlant? Egyáltalán milyen költségei, anyagi vonzatai vannak ennek, a vételáron kívül (pl. ügyvéd díja, aki az adás-vételi szerződést köti, stb, stb.)?
Nektek milyen elvárásaitok lennének egy "első házzal" szemben? :)
- szigetelés. Alulról-felülről és oldalról hogyan van szigetelve, van-e egyáltalán. Ha nincs, akkor a fűtésszámla az átlagos triplája lesz.
- csövek a falban vannak-e, mint annak lennie kell, vagy kikandikálnak mindenhol a falból métereken át, ezzel hőt adva le és zajt keltve? A falba helyezésünk nem kis pénz!
- talajvíz, penész
- fűtésrendszer, radiátor korszerűsége, szabályozhatósága
- nyílászárók szigeteltsége, korszerűsége
- tető, cserepek állapota
- a falak állapota
- elektronika, elektromos vezetékek minősége, állapota a házban
- vízvezetékek állapota, szennyvízelvezetőrendszer, stb.
- milyen oldalra néz a ház: pl. a nagyszobában előnyös, ha nyugati, dél-nyugati fekvésű, így déltől esik oda a napfény és estig, tehát amikor munka után ott tartózkodtok. Ha északi vagy keleti, akkor esténként ülhettek a sötétben.
Gyakorlatilag több szakemberrel érdemes megnézetni, árat viszont nem tudok mondani, mert kategóriánként és helyenként iszonyatosan változó.
- Elhelyezkedés, környék, megközelíthetőség: ezeken nem fogtok tudni változtatni a későbbiekben.
- Érdemes utánajárni, hogy az adott településrészt érinti-e valamilyen településfejlesztési terv (extrém példa: közútfejlesztés / ipari fejlesztés az utca végében, ami mondjuk zajossá tenné a környéket - vagy akár valami olyan, ami előnyt hozhat a későbbiekben:)
- Mik a tulajdoni viszonyok? (Az osztatlan közös tulajdont kerüljétek el, ha van rá mód!!!)
- Van-e a ingatlanon teher? Ha igen, a teher kifizethető-e a vételárból? Ha nem fizethető ki, a tulajdonosnak van-e kerete a tehermentesítésre?
- Az épületet nézze meg statikus / építész
- Az adott építési övezetben milyen építési előírások vannak? (Beépíthetőség, megengedett építménymagasság stb) Egyrészt megfelel-e a ház a követelményeknek, másrészt milyenek a bővítési lehetőségek?
- Be van-e vezetve az összes közmű? Ha nem, ami hiányzik, azt mennyire költséges bevezetni, illetve meg lehet-e lenni nélküle (mondjuk a gázt helyettesítheted)
- Milyenek a szomszédok (bár azok változhatnak...)
Az ügyvédet nektek kell fizetni, az 0,5-1% között szokott lenni, plusz kell fizetni 4% (vagy 2%) illetéket, erre kaphattok különféle kedvezményeket (akár mentességet is), ha 30 év alattiak vagytok és ez az első ingatlanotok, illetve lehet részletfizetést kérni, de akkor az a biztos, ha ezt még az előtt jelzitek a NAV-nak, mielőtt megkapjátok a csekket...
Most hirtelen ennyi jutott eszembe...:)
Mindenek előtt a környék és a közvetlen szomszédság alapos feltérképezése.(Saját tapasztalat)Azt gondolom nem kell ecsetelni,hogy cigány szomszédsággal még 20Ft-ot sem ér a legszebb ház sem.Ill nemigazán javasolnám kocsma,lakatos,asztalosműhely..stb mellett sem házat venni.
A többi kb stimmel amit az előző válaszolók leírtak.
SoK sikert! :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!