Érdemes panel lakást venni?
4:
3-as vagyok. Én laktam panelban, nem egyből lehúzom, hanem tapasztalatból beszélek. Mi is jó környéken laktunk, azzal nem volt gond, ez nem azon múlik, hogy panel vagy micsoda, bár a mostani környékünket jobban szeretem, de ez részletkérdés.
Ami a fűtést illeti, mi 40 négyzetméteresben laktunk ott is és itt is, ott havi 15 körül volt havonta télen (6 hónap), nyáron meg havi 5 ezret kellett fizetni. Lehetett spórolni elvileg a költségmegosztó mérővel, hogy ha kevesebbet fűtöttünk, visszakaptunk, ha túl sokat, ráfizettünk, de ez nagyon bizonytalan, előre nem látható dolog volt, inkább idegesítő volt, mint jó. Ahol meg ugye nincs ilyen, ott senki nem érdekelt a spórolásban, ezért ott drágább a fűtés.
Ezzel szemben most tégla társasházban, ami mellesleg a panelházzal szemben, ahol laktunk, nem szigetelt, gázkonvektoros fűtés van (aminek ugye nagyon rossz a hatásfoka, elvileg rosszabb a távfűtésnél), havi 7-8 ezer körüli álltalányt fizetünk egész évben, amiben benne van a vízmelegítés és a sütés-főzés is (utóbbit nem sokszor tesszük, az tény), és ebből az álltalányból ki is jön az éves fogyasztás. A panelban meg a meleg víz +1200 Ft volt köbméterenként a hidegvízhez képest (kb. 1 köbmétert fogyasztottunk havonta), úgy hogy ha rosszkor fürödtünk, inkább langyos volt.
Szigetelés ide vagy oda, nyáron nagyon fel tudott melegedni az a panellakás, emellett a másik gondom az volt, hogy a levegője is túl száraz volt, nyilván ezt kezeltük párologtatással, de a tégla lakásban ez sem gond. Szintén utáltam, hogy a "konyha" és a fürdőszoba között volt egy lyuk, ahol a csövek futottak és a vízórák voltak, egyrészt azon keresztül mikor a szomszédunk felújított, jó sok port kaptunk, meg úgy általában minden szag átjött, másrészt a meleg vizes csövek nem voltak szigetelve, így nyáron még forróbbak lettek a mellette lévő helyiségek. Spájzunk nem volt rendes, egy beépített szekrény lett volna annak használva, de ott már tavasszal folyékony lett a csoki.
Én nem mondom, hogy minden panel ilyen, bár elég sok betegségét hordozza a legtöbb, mert jártunk azért másnál is sokfelé, meg nem mondom, hogy a 60-as évek végén, mikor építették, nem volt nagy szám az akkori lakóknak, de a mai igényeknek már nem felelnek meg, hiába újítják fel őket. Mondom ezt úgy, hogy a mostani téglalakás, ahol lakunk, hasonló korú társasházban van, de sokkal jobb elrendezésű, és sokkal élhetőbb.
7:
Speciel ahol mi lakunk, abban a városban nem létezik házközponti fűtéses panel (büntetik azt a házat, amelyik ki akar lépni a távfűtéses rendszerből), sőt a téglaházak jelentős hányada is távfűtéses. Nagyjából be is árazta a piac, az egyedi fűtéses lakások drágábbak is azonos környéken nézve.
Megjegyzem az egész évben 24 ezer nálatok, ha 50-60 négyzetméteres panelről van szó (a legtöbb ilyen méretű), az is baromira sok, hiszen ez távfűtéses házra lefordítva 10 ezres fenntartási díjjal nézve (a mi környékünkön ennyi) a 6 fűtéses hónapban 38 ezer / hó. Tudom, hogy benne van a meleg víz, de még így is nagyon drága, vannak akik 200 négyzetméteres lakásban fizetnek ennyit.
Mi a panelban télen azért fáztunk, mert a költségmegosztóval nagyon könnyen el lehetett szállni, és kiszámíthatatlanok voltak a költségek, nyáron meg nem tudom hány fok volt, mert csak a végén vettünk hőmérőt, és abban az évben akkor már szeptember volt, akkor mértünk 38 fokot, de korábban augusztusban ennél melegebb volt... Itt gyakorlatilag egész nap szellőztetve (nappal kinti 40 fokban is) az eddigi nyári rekord 29 fok volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!