Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Élettárs szerezhet haszonélvez...

Élettárs szerezhet haszonélvezetet arra az ingatlanra amiben az élettárs halála előtt éltek?

Figyelt kérdés

Adott egy ingatlan, ami X tulajdonában van. X özvegy, felnőtt gyerekei, unokái vannak, összejön időskorára Y-nal.

Nem házasodnak össze, de együtt élnek, gyerekük nem születik.

X meghal.

Y jogot formálhat bármilyen módon arra az ingatlanra, amiben éltek, s ezzel megfosztva a gyerekeket az örökségtől?

X értéknövelő felújításokat végzett a házon a halála előtt saját jövedelemből, Y még rezsit se fizetett. De ha azt állítja, hogy közösen fizették pl: a felújítást (mert volt példa, hogy a boltban ő fizetett bankkártyával, amit utána megkapott kp-ban, de ugye csak az látszik, hogy fizetett), akkor tarthatja a markát (az értéknövekményért)?

Hány év együttélés után kérhet bármit?

Tulajdonjogot, haszonélvezetet...



tegnapelőtt 11:01
 1/5 anonim ***** válasza:

Alapesetben az élettárs nem számít törvényes örökösnek. Ez az egyik jelentős különbség a házasság és együttélés között.

ha nincs végrendelet amiben az örökhagyó az élettársára hagyott bármit is akkor se örökölni nem örököl az élettárs, sem haszonélvezet nem illeti meg a közösen lakott ingatlanra.

Az adott esetben a törvényes örökösök kapnak mindent, az elhunyt gyermekei egyenlő részben.

Azonban a törvény arról is rendelkezik, hogy az együttélés során KÖZÖSEN SZERZETT vagyonszaporulatból az élettárs is részesül, ezen jog alapján kérheti, hogy a hagyatékból számára is állapítsanak meg részt. Itt is számít, hogy van-e közöttük bármiféle írásos megegyezés, pl. volt-e hivatalosan bejegyzett élettársi szerződésük (nem a bejegyzett élettársi kapcsolat ami azonos neműeknél van, hanem bejegyezték-e az együttélésüket az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába és írtak-e vagyonmegosztási szerződést). Ilyenkor a vagyonmegosztást pont úgy veszik figyelembe mintha 1-20 éves együttélés után szétköltöznének és hivatalos eljárásban kérnének vagyonmegosztást. Ha van megkötött vagyonmegosztási szerződés akkor alapvetően azt veszik figyelembe, ha nincsen - feltételezem az adott ügyben semmi ilyen nincs - akkor az adott ügyben figyelembe veszik MINDKÉT oldalon a vagyonszaporulatot ami a nevükre került és megosztják. Vagyis nem csak a túlélő élettárs kérheti az elhunyttól a vagyonszaporulat rá eső részét, de fordítva is megnézik. Vagyis hogy esetleg a nevére került valami aminek jelentős részét az elhunyt fizette és így az őt illetné meg. A végén egyenlet vonnak.

Feltételezem a hagyatéki eljárás során kell ezt végigcsinálni és egyrészt meg fogják állapítani a hagyatékot, vagyis hogy az élettárssal közösen használt vagyonrészből mi a hagyaték és mi az ami ténylegesen az élettársé (pl. ő vette a tévét meg hozta a szobabútort, akkor az nem a hagyaték része) és hogy mi az ami az együttélésük alatt a közösen szerzett vagyonból ami az élettársat illeti meg és amit akkor is megkapott volna ha szimplán csak szétköltöznek. Minden mást a törvényes örökösök fognak kapni. Az ingatlan bizonyosan ilyen ha az eleve az elhunyt tulajdona volt már az együttélésük előtt is, az házasság esetén is magánvagyonnak számítana.

Sok hasonló eset van mert nagyon gyakori ma már a hosszú együttélés. Az édesapám is együtt él a barátnőjével vagy 15 éve, de mi a gyerekei nagyon örülünk neki, mert özvegyként egyedül sokkal rosszabb lenne az élete. A barátnőjének köszönhetően még ennyi idősen is velünk lehet és helyettünk segít neki a mindennapokban. Viszont ők ketten eleve tisztázták egymás között a vagyoni viszonyokat, a barátnőjének is meg van a saját lakása és használja is, mert a saját családjával mindig ott van, az közelebb van a gyerekeihez, unokáihoz és a kicsikkel van ott hétvégenként. Ha valami történne édesapámmal, a barátnője nem állna elő semmiféle igénnyel, de ha megtenné akkor abban is igazat adnánk neki. Más kapcsolat van közöttünk gondolom, mint nálatok.

Az egyik szomszédomban is együtt élnek csak, ott a nő az akinek már volt egy korábbi házassága és vannak gyerekei, az élettársa is szinte sajátjaként nevelte őket. De ott gond lenne egy hagyaték megosztása, mert már eleve ők ketten építették a házukat és közel 20 éve anyagilag is együtt finanszíroztak mindent, van egy közös vállalkozásuk is amiből mellékjövedelmük van. Az tényleg bonyolult ügy lenne, mert a férfinak, aki anyagilag a nagyobb részt tette bele, neki nincsenek gyerekei.

Röviden a válasz: nincs olyan, hogy valahány év után közös lesz a vagyon, az élettárs nem örökös. Ha nincs vagyonmegosztási szerződésük vagy nem készült végrendelet amiben az elhunyt rá hagyna bármit akkor a hagyatéki eljárás során csak a hozzájárulásának mértékében kérhet i a közös vagyonnövekedés rá eső részét az együttélésük után a hagyaték terhére. Ez az ingatlan tulajdonjogát biztos nem fogja érinteni ebben az esetben, de más dolgokat, valamennyi pénzt érinthet esetleg.

tegnapelőtt 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Valóban nem jó a viszony. Inkább csak elviseljük egymást tekintettel arra, hogy végülis "boldoggá teszi" X-et, de bármit kinézek belőle.


Leginkább az a rész érdekel, hogy ragaszkodhat-e ahhoz, hogy ő márpedig nem költözik ki az ingatlanból, mert eladta a saját lakását és az árát a saját gyerekeinek adta. Valószínűleg nem tudna "új életet" kezdeni, de nyilván ezzel a saját gyerekeit kellene terhelnie, nem X rokonait.

tegnapelőtt 13:35
 3/5 anonim ***** válasza:
#2 Nem, ilyenhez nem ragaszkodhat. De mindezt a hagyatéki tárgyalás során kell lejátszani majd. Nem bérlő, színességi alapon lakik ott és ezt az új tulajdonosnak nem kell figyelembe vennie.
tegnapelőtt 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
81%

Azért adjatok neki egy kis időt feleszmélni.


Én pár éve segítettem költöztetni a nagynéném, miután a párja meghalt és a gyerekei kirakták a lakásából. Nyilván nem az övé és nem élt volna ott örökké, volt neki saját háza. De azért ha meghal a párod, a szerelmed, akkor nem feltétlenül van erőd másnap vagy azon a héten elhagyni a közös otthonotokat. Szóval szerintem minimum egy hónapot illik hagyni.

tegnapelőtt 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nem halt meg még senki és annak örülnénk, ha még jó sokáig élne a mi rokonunk. Ha túlélné a párját még jobb lenne (bár neki nem biztos, mert akkor már a második parját temethetné).

Csak épp rákos, így mindenre fel kell készülni, és a fickó már sokszor kimutatta a foga fehérjét.

Mi annak örülnénk, ha nem örökölnénk még évtizedekig. De ha megesik a dolog, nem akarunk egy kellemetlen emberrel bajlódni.

tegnapelőtt 20:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!