Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Van itt akinek volt már...

Van itt akinek volt már sikeres elbirtoklási eljárása? 🤔

Figyelt kérdés

Kisebbségi tulajdonostól szeretnénk a tulajdon részt megszerezni.

Vételi ajánlatot tettünk, nem akarja eladni.

30+ éve nem járt az ingatlanban...



#Elbirtoklas
nov. 11. 19:12
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Hiába nem járt ott, ha tud arról, hogy ti ott éltek, akkor nem lehet szó elbirtoklásról!
nov. 11. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem se fog menni, de keress meg ügyvédet, hátha ő tud valamit, amit mi nem.

Ha működik a dolog, akkor az ügyvéd rá fogja beszélni, hogy jobban jár, mint ha pereskedni kezd, és tárgyalásokra fogja költeni a tulajdonrésze árát.

nov. 11. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 mindentudó99 ***** válasza:
0%
Tehát albérletben élsz vagy cszivességből használod és most elvennéd a kisebb részt. Ez biztos nem megy.
nov. 11. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Legrosszabb esetben elinditjuk a közös tulajdon megszüntetése iránti eljárást.

De úgy felmergesitett ez a fafejű hozzaallasuk, hogy egyre kevésbé szeretném, hogy jó legyen nekik...

nov. 11. 20:12
 5/9 anonim ***** válasza:
64%
Azt remélem, tudod (szerintem fogalmad sincs erröl), hogy a közös tulajdon megszüntetése úgy történik, hogy az adott ingatlant elárverezik és az árat osztják el. Természetesen ilyen módon jóval a piaci ár alatt megy el, szóval mindenki ráfizet.
nov. 11. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Dehogy. Te is tehetsz vételi ajánlatot... 🤣
nov. 11. 20:51
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, az elbirtoklás nem így működik. Attól mert nem járt az ingatlanban attól még nem lehet tőle elbirtokolni csak mert te benne laksz vagy többségi tulajdonos vagy.

Az elbirtoklás alap feltétel, hogy nem foglalkozik a tulajdonával az illető és nem is reagál arra, hogyha valaki más használja. Azzal, hogy nem akarja eladni kifejezte azt, hogy az az ő része és foglalkozik vele legalább annyira, hogy kinyilvánította, az az övé. Ha innentől számított 15 éven keresztül nem reagálna semmire, akkor lenne némi esélyetek.

Az elbirtokláshoz az kell hogy te, aki szeretnéd megszerezni, az 15 éve magáénak tekintve abban lakjon és minden terhét egyedül fizesse. Te laksz benne 15 éve?

Az ilyen esetek rendkívül összetettek, mindenképpen ügyvéd kell hozzá.

nov. 11. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Közös tulajdon elbirtoklása különösen nehéz ügy, mert ha nincs használati megállapodás, akkor a "sajátodként használod" pont úgy néz ki, mint a "saját tulajdonrészedet használod".
nov. 12. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

5

Alapesetben nem így történik. Ez az utolsó lépés, ha egyik tulajdonosnak se akarja megvásárolni a másik részét.

Az első lépés az, hogy a bíró nyilatkoztatja a feleket, hogy meg akarják-e venni a másiknak a részét. Ha egyik igen, a másik nem, akkor bírósági értékbecslő felértékeli a házat, akkor az adott összeg megfelelő részét ki kell fizetni a másik tulajdonosnak, és ennyi. De ez mind sok pénzbe kerül, és a javát az alperes fogja fizetni, aki nem akart egyezkedni. Ezért tud egy ügyvéd peren kívüli megegyezést elérni, mert ezt elmagyarázza a vonakodó félnek.

Az elbirtoklás nem egyszerű, de nem lehetetlen. (Ezt általánosságban írom, nem a konkrét ügyre, azt egy ingatlanos ügyvéd tudja megmondani.)

Nekem is volt hasonló ügyem, bár csak üres telek.

A társtulajdonos (aki egyébként anno megkapta az árát, csak elfelejtette 50 év alatt, megfelelő papír meg nem volt) azt se tudta, hol van konkrétan a telek, mert örökségképpen jutott hozzá, nagyapám meg kifizette neki zsebbe, de nem lett átíratva.

Ügyvéd beszélt vele, hogy elbirtoklás esetén nincs esélye. Saját ügyvédet keresett, az is elmondta neki, hogy erre kár pénzt költeni, mert esélytelen. Úgyhogy per nélkül aláírta az ajándékozási szerződést, mint a neki legolcsóbb és leghasznosabb megoldást.

A sajátként való tulajdonlás ház esetében csak annyit jelent, hogy a használó tulajdonos úgy gondolja, hogy a másik tulajdonost nem érdekli, ez már nem kell neki, és minden felújítást ő maga fizet egyedül, minden helyi adót egyedül fizet, csatornát a másik megkérdezése nélkül bevezetteti saját pénzen, stb. Ha a másik tulajdonos nem aktív módon nyilvánítja ki tulajdonlási szándékát, hanem csak passzív módon, elutasítva mindent, az nem feltétlenül elegendő.

Itt elég vékony a jég, tehát mindenképpen egy olyan ügyvédtől kell tanácsot kérni, akkor konkrétan ingatlanokkal foglalkozik. Nem biztos egyáltalán semelyik kimenetel, az ügy részletes ismerete nélkül.

nov. 12. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!