Bankos értékbecslő mennyivel szokta alulbecsülni az ingatlanokat, automatikus ez?
Ha normálisan és becsületesen csinálja, ahogy hivatalosan kell, akkor a lehető legpontosabban igyekszik megállapítani az értékét.
Ha lövöldöz mindenfelé, alá, vagy fölé, akkor az már nem igazi értékbecslés.
Nem tisztességesen, vagy aljasan, hanem vagy szakszerűen csinálja, vagy nem. Mint ahogy ha kimegy a házhoz a villanyszerelő, az is vagy szakszerű munkát végez, vagy nem.
Az értékbecslő munkája is ilyen. Vagy úgy dolgozik, ahogy kell, vagy nem. Ha úgy dolgozik, ahogy kell, akkor minél pontosabb becslést készít. Függetlenül attól, hogy mi a becslés célja. El kell kérni az értékbecslést, aminek egy sokoldalas dokumentumnak, elemzésnek kell lennie és akkor leellenőrizhető.
Mindent törvény szabályoz. Azt is, hogy milyen estekben kötelező értékbecslés. Az értékbecslésre is vonatkoznak szabályok. A bankoknak és az alkalmazottaiknak a szabályok szerint kell eljárniuk, szakszerűen kell végezniük a munkájukat.
Ha te úgy érzed, hogy "alá lőttek" az árral, az még egyáltalán nem biztos, hogy úgy is van. Ha most az én lakásomat el akarnám adni, akkor én is találnék néhány jó drága hasonlót a környéken. De néhány sokkal olcsóbbat is. Naná, hogy a drágábbakhoz fogom viszonyítani a lakásom árát, mert a több pénz mégiscsak jobb.
Azért kell az értékbecslő, hogy szakszerűen, érzelemmentesen (mert nem a saját ingatlanáról van szó) készítsen minél jobban közelítő becslést annak szabályai szerint. Annak nem az lesz az eredménye, amit szerintem ér a lakásom, hanem amennyit ténylegesen megérhet.
A banki értékbecslő nem kockáztatja a munkáját, mindig a bank érdeke az első számára. Mivel építkezésekre is kijár, tisztában van azzal mibe kerül egy új, tudja mennyit ér a telek, ahogy azt is tudja mit mennyibe kerül felújítani. Képes ezeket egymáshoz viszonyítani, mert ugye ebből él, ezért feltételezhető, ért hozzá.
Így, ha túláraztad, ami manapság jellemző, akkor biztosan jóval kevesebbre becsüli.
Alá? Meg mit értesz normál piaci árnak? Megsúgom, amiket a hirdetőportálokon látsz, azok azért kerülnek annyiba, mert annyiért a kutyának sem kell.
Akinek van ideje és felesleges pénze, az hirdetheti sokszor úgy is, hogy lakik benne életvitelszerűen vagy albérlő bérli és nem ritka, mikor 1-2 évig is hirdetik, mire vagy leengedi, vagy talál addigra egy (ismétlem: egy) madarat, aki beleszeret és megveszi annyiért, mert neki PONT OLYAN kell.
Szóval nem lő az semennyivel alá, csak belekalkulálja a saját kockázatait, meg hogy mire esetleg nem fizető adóssá válsz és elárverezik, addigra már amortizálódott kicsit és a nem fizető adósok közös tulajdonsága, hogy ingatlan állagmegőrzésre is ritkán költenek, mert nincs miből. Ha lenne, akkor is a lakáshitelt nyögnék...
Amúgy meg inkább pont az ellenkezőjében motivált, hogy többre becsülje, ezáltal több hitelt adjon, amire a futamidő végén többet fizetsz vissza.
De ez is kicsit olyan, mint a tőzsdei elemzések. Vannak olyan részvények, amikre minden elemző azt mondja, hogy túlértékelt, meg lufi, aztán mégis van még benne egy 200%, mielőtt visszaesik, meg van, amiről ömlengenek, hogy milyen ritka kincs meg mennyire alulértékelt és mégis még 5 év múlva is ugyanott fog tartani, ahol addig vagy akár még esik is ahhoz képest kicsit.
#6: Így van, tehát azt, amin az adásvétel megtörtént ténylegesen. Most, hogy azzal egyik-másik irányba hogyan trükköznek, az egy dolog.
Lehet, valaki kevesebbet ír, de az necces, mert ha mégsincs akkora összeg a hasitasiban, akkor mehet panaszra akárhova...
De fordítva, nagyobb összegen is elkelhet papíron egy ingatlan, mert pl. nagyobb cégek ezt írják le adóból.
Leírok egy fapados, egyszerű módszert. Nem pontos, nem hivatalos, sok szempontot nem vesz figyelembe, például állapotot, vagy felszereltséget, vagy ha valamivel terhelt a lakás.
A hirdetések átlagárát mutatja meg, de azt is elnagyolva.
1.Listázd ki a hasonló ingatlanokat a lakásod környékén, abban a városrészben, vagy faluban. Minden sorba felírsz egy hirdetett árat és egy össz m2 értéket.
2.Az árakat oszd el a m2 értékekkel. Kapsz egy rakás m2 árat.
3.Vonjál le belőlük 5-10 százalékot, mert általában a hirdetésekben szerepelő árakra rá van számolva az alku lehetőség, jutalék, stb. miatt ennyi.
4.Ezekből az átlag m2 árakból átlagot számolsz.
5.Most van egy m2 árad, ezt szorozd fel a lakásod alapterületével.
Ez már iránymutató lesz számodra, hogy nagyjából mennyi a reálisabb ár, amiben gondolkozhatsz. Nem reális, hanem csak reálisabb a hasraütésszerű árnál. Kicsit közelebb leszel a realitáshoz.
Köszönöm a válaszokat! A kérdést azért tettem fel, mert hitelre vennék ingatlant és az önerő adott. Így ha a vételár alá becsli 20%-kal az ingatlant, akkor szorult helyzetbe kerülhetek, mert nagyobb önerő fog kelleni és kevesebb hitelt kaphatok.
Egyébként a többi opcióhoz képest én nem érzem úgy, hogy drágán venném, de ezaz, hogy én nem értek hozzá. :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!