Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan tulajdonrészének(1/4) eladása többségi (3/4) tulajdonos részére. Ilyen esetben mennyit kellene a haszonélvezô részére fizetni ha az 1/4-et megveszik tôlem? Többségi tulaj és a haszonélvezô két külön személy.
A haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan esetén az ingatlan eladása során a haszonélvező részére kártalanítást kell fizetni. Az összeget általában az alábbi módon számítják ki:
A haszonélvezeti jog értékének meghatározása: A haszonélvezeti jog értékét a haszonélvező életkorától és a haszonélvezeti jog időtartamától függően kell meghatározni. Az értéket gyakran a jogi és pénzügyi szakirodalom, valamint a szakértői becslések alapján számítják ki.
Az ingatlan értéke: Az ingatlan teljes értékét meg kell határozni. Ez az érték az ingatlan piaci értékén alapul.
A haszonélvezeti jog aránya: A haszonélvezeti jog értéke az ingatlan teljes értékének egy százalékát jelenti, amely az életkor és a haszonélvezeti jog időtartamának figyelembevételével számítandó. Például a Magyarországon alkalmazott számítási módszerek az életkorral csökkenő értéket vesznek figyelembe.
A kártalanítás összegének kiszámítása: A kártalanítást úgy számítják ki, hogy a haszonélvezeti jog értékét levonják az ingatlan vásárlási árából, és ezt az összeget az eladónak kell kifizetni.
Például, ha az ingatlan teljes értéke 10 millió forint, és a haszonélvezeti jog értéke a fenti számítások szerint 2 millió forint, akkor az 1/4-es tulajdonrészt 10 millió forint / 4 = 2,5 millió forint áron lehetne eladni, és a haszonélvező részére 2 millió forint kártalanítást kellene fizetni.
Javaslom, hogy konzultálj egy ingatlanjogászal vagy egy ingatlanértékelő szakértővel a pontos számítás és a megfelelő kártalanítás megállapítása érdekében.
Ha nem a haszonélvezetet váltod meg, akkor nem kell a haszonélvezőnek fizetni, hiszen az marad rajta (ha jól értem) a tulajdon egészén (?), ha csak tulajdonrészt adjátok-veszitek.
Mondjuk ha tipikusan az özvegy házastárs a haszonélvező és a tesódnak eladod a részedet, attól az özvegy még marad haszonélvező, tehát haláláig ő döntheti el, ki lakjon az ingatlanban, beleértve az aktuális tulajdonosokat, tehát még akkor is, ha közben eladásra kerül az egész egy harmadik félnek. (Akár kiteheti a tulajt és kiadhatja pl. albérletbe.) Ezért a haszonélvezettel terhelt ingatlan árából le szokták vonni a fenti számítás szerinti értékét a haszonélvezetnek (de minden annyiba kerül, amennyiért sikerül eladni, és hát egy terhelt ingatlant nehéz eladni.)
Ha viszont a haszonélvező lemondana (kötelezni erre nem lehet) - tipikusan, hogy piaci árán eladható legyen az ingatlan és mondjuk a gyereke tudjon költözni -, akkor illeti őt meg a haszonélvezet értéke vagyis kereshetik rajtatok a fenti számítás szerinti összeget a hatóságok, ha nincs benne a szerződésben, hogy miben egyeztetek meg, miért cserébe mondott le. (De lemondhat róla ingyen meg lemondhat róla többszöröséért, mint a jogi számítás, csak a lényeg, hogy le kell papírozni, milyen pénzmozgás történt vagy se.)
De az adás-vételhez úgyis kötelező ügyvéd, ő biztos segíteni fog.
Miért kellene bármilyen kártalanítást fizetnie?
A haszonélvezet ugyanúgy megmarad, csak a tulaj változik. A haszonélvezőt semmi kár nem éri a tulajdonos változással.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!