Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Lehet-e ebből probléma ingatla...

Lehet-e ebből probléma ingatlaneladásnál? (Többi lent)

Figyelt kérdés

Van egy ingatlan, amiben többségi tulajdonrészem volt és 2 hete megvettem a maradék tulajdonrészt is. Ezt az ingatlant szeretném eladni. Tudtommal a földhivatalnak 2 hónap kell, mire bejegyzi a tulajdonrész változást a tulajdoni lapba és még van 2 hét fellebezési ideje az eladónak.

Ha eladom ezt a házat pl. október végén és az ár magasabbra jönne ki arányosan arra a tulajdonrészre, amit megvettem, mint amennyiert vettem, az a valaki csinálhat-e ebből számomra jogi problémát?

Mert arra is gondoltam már most elkezdem megmutatni a házat az érdeklődőknek, de nehogy visszajusson az eladási ár ahhoz akitől megvettem a tulajdonrészét és elkezdjen problémázni emiatt,hogy ő miért kapott kevesebbet.

Érdemes megvárni gondolom a 2 és fél hónapot és csak utána elkezdeni mutatni az érdeklődőknek.

Van még neki egyáltalán bármilyen joga beleszólni a házzal kapcsolatos dolgokba ha letelik a 2 és fél hónap?


júl. 26. 10:37
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem lesz az 2 hónap, de a széljegyben már ott vagy.

Ő adta el, ő írta alá, kifizetted. Innentől kezdve semmi köze hozzá, mit csinálsz az ingatlannal. Már most se, két hónap múlva se.

Mire találsz vevőt, mire megegyeztek, addigra már 1/1 tulajdonos leszel, legközelebb az ügyvéd előtt néztek rá, én ebből kifolyólag biztos nem várnék egy percet sem.

júl. 26. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ahogy az 1-es írja.
júl. 26. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
64%

A fellebbezési idő nem arra vonatkozik, hogy az illető meggondolhatja magát még ez alatt és akkor vissza lehet csinálni. Arra van, hogy ha valami nem jól került volna be a beadott iratokba (pl. több tulajdonos veszi meg és nem 50-50% arányban ahogy leadták, hanem 30%-70% arányban, és ezt az elírást javítanák) vagy ha közben kiderül, hogy az eladás még se történt meg mert a szerződés ellenére nem fizette ki a vevő teljesen határidőre vagy hitel volt rajta és a bank mégis beleszólt az adásvételbe stb. stb.

Ha megkötöttétek a szerződést, a kifizetése a vételárnak megtörtént akkor nem gondolhatja meg magát az eladó. Olyan eset lehet ha visszaélés történt és emiatt tulajdonképpen a vevő szerződésszegést követett el, de ez nem itt akasztaná meg ilyen egyszerűen, hanem ahhoz egyéb peres eljárás is szükséges szerintem.

Ha mondjuk családon belül akarnál színlelt eladást csinálni és annál alacsonyabb áron adnád el a saját részedet is meg amit megvettél is, mint amennyit te fizettél a másik tulajdonrészéért, miközben tudtad, hogy a másik tulajdonos is meg szerette volna venni és az elővásárlási joga miatt neki kellett volna eladnod, az már lehet alap a szerződés megtámadására. Pl. ha van 3 testvér és az egyiket ki akarjátok túrni a házból, pedig ő szeretné megvenni tőletek. De itt nem ilyen a helyzet.

Aki megvesz egy ingatlant az nyilvánvalóan több pénzért akarja utána eladni, különben nem érné meg neki foglalkoznia a megvételével és eladásával, mert ennek egyéb költségei is vannak. Az, hogy ilyen rövid idő után adod el az nem számít.

Ugyanakkor ha 5 évnél korábban adod el akkor adót is kell utána fizetned, neked nem biztos, hogy megéri. Ha 50% a tied volt, 50%-t most veszel meg , akkor is ezen 50% eladása csak 5 év után lesz SZJA mentes - ha nem veszel belőle azonnal egy másik ingatlant. Tehát ha te most egy 20 milliós lakásnak megszerezted a felét és a lakást más sikerül 25 millióért eladnod októberben, akkor a vagyonnövekedésed 5 millió, de ennek felére meg kell fizetned az adót. 2,5 millió x 15% SZJA = 375 ezer Ft-t be kell fizetned az adóhivatalnak.

júl. 26. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Az teljesen természetes, hogy egy ingatlan résztulajdont nem lehet olyan m2 áron eladni, mint mikor 1/1 tulajdonosként árulod.
júl. 26. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

1/8-ad részt vásároltam meg.

Ezek szerint érdemes már most elkezdeni megmutatni az ingatlant.

, főleg hogy én nem is tudok mindog a körmyéken lenni, viszont auhguautusban ott leszek egy hetet.

Gondolom csak annyit kell mondanom a potenciális vásárlónak, hogy a 2 és fél hónap letelte előtt nem tudunk szerződést kötni. Azt nem tudom még, hogy a foglaló kérdéssel mi a helyzet. Lehet-e már most is foglalózni vagy még várni kell vele?

júl. 26. 11:26
 6/7 A kérdező kommentje:

*mindig

*környéken

*augusztusban

🙈😁

júl. 26. 11:31
 7/7 anonim ***** válasza:

Egyáltalán nem biztos, hogy lesz foglaló, ha valaki tud egyben fizetni, minek? és az sem, hogy egy hét alatt eladod, ha csak nem iszonyatosan áron alul kínálod.

A két és fél hónap sem biztos. Nekem az ügyvéd azt mondta, ha 2 hét után nem kapok értesítőt a földhivataltól, jelentkezzek nála. Így volt, ő telefonált oda, már kész volt minden, csak nem küldték ki.

júl. 26. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!