Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Melyiket választanátok, mint...

Melyiket választanátok, mint eladó: 100 millió most vagy havi 400 ezer?

Figyelt kérdés

Melyiket választanátok, mint eladó: 100 millió most vagy havi 400 ezer?

Egy 150m² ház. Vevő lenne rá egy hónapon belül.

Vagy 2 albérletet kialakítani (1 millió ráfordítással) belőle és 200+200 kiadni? Annyiért kb. 1 napon belül is lesz bérlő. (Budapesti viszonyokat nézve.)


Félek ha a 100 milliót választom, akkor nehogy rossz, felesleges vacakokra költsem. Bár egyáltalán nem vágyom nagy dolgokra. De egyáltalán nem is vagyok egy pénzügyi mágus.

Van egy kis vállalkozásom, azt már nem igen akarom továbbfejleszteni, inkább csak amennyit a vállalkozás hoz.

10 éve van a bankba vagy 10 millió körüli megtakarításom (Szükséghelyzetre) . 3%-os kamatokkal ha most kivenném, nem biztos, hogy kapnék 12 milliót. (Jó volt állampapír most, de 10 millió most 2/3-át éri talán, mint 10 éve.) Szóval az se megoldás, hogy bankba parkoltatnám.


febr. 10. 17:56
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
90%
Inkább becserélném lakásra és azt/azokat adnám ki. A háznak arányosan magasabbak a karbantartási költségei, több gond lehet vele. Így 100 millió.
febr. 11. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Összefoglalva: én megtartanám az ingatlant.

Alapadatok: ha a 100MFt-os befektetésed (jelen ingatlanod) havi 400eFt-ért* adod ki, akkor 4,4% a rátád.

Ezt hasonlítsd össze hasonló kockázattal bíró befektetésekkel.

Almát az almával hasonlíts, tehát ha most magasnak tűnő ígért

kamatokat látsz, akkor 1.) tudjuk, hogy ez nem lesz mindig így (2020-ban volt 0,75% körül is a jegybanki alapkamat), 2.) reálkamatot kell nézni ha pl. állampapír hozamával hasonlítod, tehát a valós inflációt levonva.

* az ilyenkor szokásos nettó működési bevétellel számoltam, emiatt nem 400e/hó. (Tehát levontam a kiadatlanság miatti veszteséget, a fenntartási, felújítási költségeket, az építményadót, biztosítást, kezelési díjat.)

Az adott konkrét ingatlant és a körülményeket nem ismerve becsült összeggel számoltam.

** most alacsonynak tűnhet 4,4% tőkésítési ráta, de a hosszú távú kiadás (a stabilizált cash flow után ez örökjáradék) esetén nem rossz. Alapvetően 4,4-5,5% között a hosszú táv és az ingatlan mint alacsony kockázatú befektetési forma miatt ez jó százalék.

Természetesen ez +/- eltérhet az elhelyezkedés környezetében a bérleti alpiac aktuális trendje miatt.

És még valami, ha befektetést hosszú távra nézel, akkor időnként felül kell vizsgálni a jelenlegi-e a legelőnyösebb hasznosítási forma az adott környezetben.

febr. 12. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
21%
Eladnam. Ha csak DKJ-t veszel belole, akkor is 1 evre ~6M felett van a nyereseged, tehat havi 500,nem 400. De en nyitnek egy TBSZ-t es ETF-eket vennek. Ha csak evi 6%-ot hoz, akkor az mar nagyon jo, 5 ev utan meg kamatmentes is. Cserebe megsporolod a kozjegyzot, a tisztasagi festeseket, felujitast, alberlok kereseset es az alberlokkel valo kontaktot, na meg az adozast.
febr. 13. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

13-as: nagyobb nyereség nagyobb kockázattal jár.

A tőzsde egy kimondottan spekulációs tevékenység*, vagy érteni kell hozzá vagy megbízol valakiben aki ért hozzá és itt már van egy áttétel.

Emiatt a 2 befektetési lehetőség (tőzsde vs ingatlan) eltérő kockázatvállaló tulajdonost feltételez.

A Kérdező említette, hogy van vállalkozása. Aki vállalkozott, az érzi igazán, hogy semmi sem olyan egyszerű, mint ahogy elsőre látszik. Mennyi helyről jöhet a vész... Hozamtermelő ingatlanba fektetve lényegesen kevesebb oldalról vagy védtelen, ha jól alakítod ki a bérlő kiválasztási folyamatot, alaposak és korrektek a szerződéseid, az ingatlant megfelelően kezeled stb. akkor biztonságosabbnak mondhatjuk.

Az említett állampapírokat variálni kell, mert időnként változnak, szerintem csak arra jó, hogy ha van készpénz egyenértékes szabad összeged, akkor az infláció miatti értékvesztést kizárja amíg nincs befektetve. Engem nem hat meg a DKJ reálhozama. (Ami a kamatbázisból és kamatprémiumból adódik össze.)

A DKJ kamat mértéke a jelenleg az első évben fix 7,9%. Ezt követően a kamat mértéke megegyezik a kamatbázis és a kamatprémium összegével. Tehát a 2032/J sorozat kamatprémiuma a 2. évtől 0,5%, majd a 6. kamatperiódustól évi 1% lesz.

Ha jól értelmezem ez a KSH által bemondott ( = csak bizonyos szegmensekben igaz) infláció + 0,5%, majd a 6. kamatperiódustól évi 1% lesz.

Ezt állítsuk szembe a bérleti 4,4-5,5%-kal (nevezzük most kamatprémiumnak) és az ingatlan saját értéknövekedésének összegével (amit nevezzünk most "kamatbázisnak").

A pénzügyi eszközökhöz nem értek, az ingatlannal kapcsolatban van tapasztalatom és kompetenciám.


*André Kostolany "Egy spekuláns bölcsessége" könyv

febr. 14. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha kell a pénz add el. Ha nem kell ne add el, mert az ingatlan értéktartó tud lenni. Tehát jobb kiadni. De azt is csinalhatod, hogy eladod 100 ért, 80 millából 3 társasház lakása is kifutja, amit 150k ért kitudsz adni ez 3x150. Ebből gyűjtessz önerőt, majd veszel hitelre egy 4. Lakást amit kiadsz és így tovább. 20 milliát meg magadra költessz.
febr. 15. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!