Szerintetek érdemes lehet arra játszani, hogy veszek olcsóbb, felújítandó családi házat és átalakítom/felújítom, mint hogyha drága újépítésűt veszek hitelre?
Én továbbra is azt mondom, a nyers árhoz hozzá kell számolni az időt is amit a felújítással töltesz.
Mert addig oké, hogy valami olcsóbb. De nekem nem lenne mindegy, hogy kikapcsolódással tölthetem az elkövetkezendő 5-10 évet, vagy minden a ház felújításáról fog szólni.
A felszabaduló időben kikapcsolódhatsz, a családoddal, barátokkal lehetsz, vagy akár fejlesztheted, képezheted magad.
"nem csak egy idegen hely lesz amit készen kapsz"
Szerintem ez azért kicsit túl van gondolva. Ruhát, kocsit sem magadnak rakod össze, mégsem csak idegen tárgyak lesznek. Ugyanígy egy lakás is ha tetszik és "belakod" akkor onnantól nem lesz idegen attól függetlenül, hogy nem te kapartad a falakat meg nem te csempézted ki.
Pedig van benne valami igazság amit előző kritizál, hogy az ember sokféleképpen érez egy adott hellyel kapcsolatban.
Én ezt kipróbáltam, igaz nem házzal csak lakással kapcsolatosan. Több lakásom volt már. Első önálló lakásomat úgy vettem, hogy készen volt már 8 éve az ingatlan, de nem laktak benne csak berendezték, de úgy alakult hogy nem költözött be akinek vásárolták. Hozzányúlni hülyeség lett volna, mert gyakorlatilag én használtam először, de nem tetszett a belseje. A szüleim beszéltek rá, hogy ezt válasszam, mert nem kell felújítással bíbelődnöm, és hallgattam rájuk. Semmi egyéniséget nem találtam a lakásban. Átalakításra meg nem maradt pénzem. Következő saját lakásom, már Bp-n volt egy új építésű garzon. Az előzőhöz képest jobban tetsző belsővel, de itt sem volt elég pénzem hogy egyedi belsőt csináltassak, meg ugye vadi új volt minden, tiszta pénzkidobás lett volna. Harmadik lakásomnak egy olyat választottam ami 50-es évek végén épült tégla ház, széles lépcsőházzal, zöld övezetben. Mivel semmi de szó szerint semmi nem volt jó a lakásban (ára is ehhez volt szabva), csak a környék és az épület fogott meg, illetve a lakás teljes átalakítási lehetőségei. Csináltattam a konvektor+átfolyós vízmelegítő helyett egy cirkót, átvezetékeltettem, új konnektorok, kapcsolók, új kábeltévé behúzás, minden nyílászárót kicseréltem, a teljes fürdőt kibontattam, új beton, új csempe, új kád, új mosdó, új víz és szennyvízcsövek. Egyedül a fa parketta maradt, mert az hibátlan volt csiszolás után. Falat is bontattam, újat építtetem mert a konyhát és nappalit egybe nyitottam. Modern konyha a régi kémény körül U alakban, beépített gépekkel. Egyedi hatalmas tolóajtós szekrény a hálóban és az előszobában. Nagyon szeretem a lakást, sokkal jobban mint az előzőeket, mert saját képemre formáltam, persze mindennek van határa anyagilag, de akkor is nem egy tucat lakás. 6-7 hónapba tellett, mire kész lett - ugye ez csak egy lakás - de megérte. (Igaz a garzonom megvan még, de közel sem éreztem magam benne ilyen komfortosan.)
13# Egy újépítésűt szintén a saját képedre formálsz, pláne ha te magad vagy az építtető. De ha nem, akkor is van lehetőség minimum válaszfalakat átpakolni, burkolatokat, nyílászárókat, szanitereket, konyhabútort, lámpatesteket választani, stb. Ergo az eredmény "ugyanaz". Mellesleg mindkettő mehet zömében kalákában, szóval mindkettő lekötheti az ember anyagi és emberi erőforrásait évekre.
A "megéri-e" kérdésben részemről az anyagiak mentén szintén beleszámít a saját munkám is olyan formán, hogyha nem marad mellette évekre életem, akkor nem, nem éri meg. Pláne ha az embernek már családja van és sosincs otthon, mert a felújítást csinálja/építkezik. Rengeteg párkapcsolat és család ment erre rá a környezetemben is. Akkor megérte?
Összességében kockás papír, le kell ülni és számolni. Egyik oszlopban az új ára, a másikban a régi és a felújítási ktg-ek tételesen az utolsó sitt elhordásig. Időbeli tervezést is lehet mellé írni. Mindkettőre számolj 30% tartalékot bőven. Amelyik számodra kedvezőbb, úgy dönts. Nem lehet összehasonlítani ilyen formán, hiszen nem mindegy, hogy egy omladozó parasztházról beszélünk alap nélküli vályogból, vagy egy kádárkockáról pl. és nem mindegy, hogy Budapest, vagy Mucsaröcsöge.
És akkor azt is hozzátenném, hogy számomra az esztétika egy ház esetében kb. huszadrangú. Utálom, amikor úgy hirdetnek egy házat, hogy felújított, csak mert 5 éves konyhája van, de egyébként '90 óta rá sem nézett senki semmilyen érdemi részére. Ha akarom szétverem a fürdőt, vagy veszek új konyhabútort, nem ezek az érdemi nagy tételek. A ház alap műszaki állapota, alapja, tetőszerkezete, nyílászárók állapota, az, hogy szigetelt, színezett-e, a vezetékeket milyen állapotúak, mikor cserélték őket, fűtési rendszer típusa, kora. Na ezek azok, amik számítanak. És akkor ha ezek rendben vannak beszélhetünk burkolatokról meg falszínekről. Tehát nekem nem biztos, hogy ugyanazt jelenti a felújítás, mint neked és egyébként is ingatlanja válogatja.
Mondom ezt úgy, hogy mi egy teljesen felújított és korszerűsített kádárkockában élünk, ahol nem tetszik a konyhabútor és a fürdő elrendezése sem, de ár-érték arányban nagyon jó vétel volt a környéken, itt tervezünk megöregedni, ezeket a "sallangokat" majd formáljuk. Olyat semmiképpen nem vettünk volna, amire éveink rámennek anyagilag és idegrendszerileg.
"Egy újépítésűt szintén a saját képedre formálsz, pláne ha te magad vagy az építtető" - ha van belső építészed külön, és neki el tudod mondani a kívánságaidat, vagy tudsz tervrajzot értelmezni olyan szinten, hogy tudod mi mozdítható és mi az ami nem. (nem arra gondolok hogy a főfal nem mozdítható)
És a módosításokat meg tudod a mesterekkel értetni, akkor is ha nem állsz felettük egész nap.
Ha meg kivitelezőtől vásárolod az az újat, akkor ha még idejekorán belépsz, és rugalmasak a módosítások iránt. (Ne ez amit én sosem tennék, egy cég sem fog az én pénzemből építeni, úgy hogy nekem az előírt részleteket a cég számlájára kell befizetem. Ha közben csődbe mennek, mert valami befuccsolt a cégnél, vagy valaki egy nagyobb pert nyer ellenük, akkor úszik a pénzem, de az addig elkészült építmény sem az enyém, hanem cégvagyon.)
Én újat csak 100% készet vennék, de akkor bejön az a verzió, hogy nem az én igényeimre szabták, és egy rakás pénzbe kerül.
Valahogy másnál is ezt látom, sokkal egyedibbek a full felújított házak, de sosem lesznek energetikailag, gépészetileg olyan korszerűek mint az újak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!