Ingatlan megtekintésnek mi a menete? Milyen kérdéseket érdemes feltenni?
Kérdező!
A legjobb lenne, ha vinnél magaddal egy tapasztaltabb embert (pl. apukádat).
Én a következőket kérdezném meg (feltételezem, társasházi lakásról van szó, nem családi házról).
Mikor épült és milyen anyagból? Az anyagára nem kérdezek rá, ha nyilvánvaló, pl. panelházról van szó.
Milyen a fűtési rendszere?
A melegvizet hogyan állítják elő? Erre panelban nem érdemes rákérdezni, mert nyilván az is csövön jön. Ill. ha látok egy gázbojlert vagy villanybojlert, akkor már ez is egyértelmű.
Viszont különösen panelben érdemes rákérdezni, hogy milyen vízórák vannak. Pl. hideg- és melegvíz mérő is szokott lenni. Panelban a fűtés kapcsán meg kell kérdezni, van-e a társasháznak központi mérője, ha van, akkor hogyan osztják el a lakások között a díjat.
Panelban rákérdeznék arra, hogy szigetelve vannak-e a külső falak.
Az elektromos vezetékekre kérdeznék rá, hogy rézből vagy alumíniumból vannak. Ha nem tudja az eladó, akkor a lakás életkora alapján saccolnám meg, abból kiindulva, hogy nem cserélték később sem.
Mennyi a közös költség és az mit tartalmaz? Sok helyen pl. a szemétdíj benne van, más helyeken meg nem. Ezért nem is könnyű összehasonlítani a máshol hallott összegekkel.
Közös helyiségekről, tárolókról érdeklődnék, tartozik-e a lakáshoz saját pincerekesz?
Kimennék a konyhába, megnézném a konyhabútort és a tűzhelyet, megkérdezném, hogy azokat otthagyják-e. Ha más, beépített berendezést is találnék, azokat is megkérdezném.
Megkérdezném azt is, miért akarják eladni. Erre nyilván nem köteles válaszolni, de ha nem válaszol, az mindennél beszédesebb. Olyan oka van, amit, ha tudnék, nem venném meg. Pl. rossz szomszédok. Szóval, ha válaszol, akkor is figyelem az arcát, őszintének tűnik-e, ill. életszerű-e, amit mond.
A szobák ablakán kinéznék, kinyitnám, hogy halljam, mekkora zaj van (ezért jó hétköznap délután nézni lakást).
Adott esetben rá lehet kérdezni olyanokra, hogy élelmiszerbolt, buszmegálló, orvosi rendelő, gyógyszertár milyen messze van. Ezeket utóbb célszerű egy sétával ellenőrizni is.
Egyébként pedig jó alaposan körül kell nézni a lakásban, aztán a lépcsőházban, végül a ház környékén is sétálni egyet. Ilyenkor pl. én azt is megnézném, mennyire szemetes a környék.
Amit #1 és #2 válaszoló említett, azokat eszembe sem jutna kérni/kérdezni.
A lényeg a minél kevesebb hivatalos papír és saját kezű átvizsgálás.
Hagyatkozz a demens 80 éves néni vagy egy kapzsi férfi válaszaira.
2# nem kell 32A alatt.
De energetikai tanusítvány kell az eladáshoz.
Társasháznál:
Milyen közös felújítások voltak: strangcsere(szennyvíz, ivóvíz felszállók) lèpcsőház festès, kaputelefon. Közös kèpviseletet ki látja el(tudniuk kell). Ott meglehet kèrdezni a ház megtakarítását, tervezett felújítások. A ház kinèzetèről azèrt kitűnik a közössèg fizetőkèpessège.
Kik a szomszèdok, fiatalok, nyugdíjas, sokgyermekes (zaj miatt).
5: a közös képviselő nem adhat információt a ház ügyeiről érdeklődőnek, csak tulajdonosnak (meghatalmazottnak). A legutóbbi közgyűlésre benyújtott elszámolást és költségvetést el lehet kérni az eladótól, vagy együtt el lehet menni a közös képviselőhöz (de ez inkább a tárgyalás végső fázisában életszerű.
3: panelban sem egyértelmű a fűtés-meleg víz. Bár a leggyakoribb valóban a távfűtés, de a környékünkön van sok panel ház, ahol sajá kazán van (házközponti fűtés), és közülük néhányban napkollektor is van a tetőn.
Mérőórák, közművek rendben vannak-e.
Villamos és vízvezeték hálózat allapototát, korát felmérni amennyire lehetséges.
Fűtés hogy van, ha kazán van, akkor van e saját kémény. Ha gyűjtőkéményes, akkor azonnal tovább kell állni.
A ház legyen hőszigetelt, ez már utal a lakóközösség karbantartási hajlandóságára.
Lépcsőház tiszta és rendezett legyen.
Falakon, sarkokban keress repedéseket, és különösen a felső sarkokban foltokat, amik penészre, vagy gyorsan letisztogatott penészre utalnak.
Frissen "tisztasági festett" lakást nem szabad megvenni.
Lakas tájolása, forgalmas útra néz-e, esetleg belső visszhangos udvarra.
Mindenképp vigyél magaddal olyat, aki alapszinten ért az építőiparhoz, nem kell papíros szakembernek lennie, aki már végigcsinált pár felújítást, az elég.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!