Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ha csak 30 nm körüli garzonlak...

Ha csak 30 nm körüli garzonlakásra van pénzem Budapesten, akkor inkább kár venni?

Figyelt kérdés

31 éves vagyok, most már tudnék venni lakást minimális hitellel. Kb. 40.000 Ft lenne a törlesztőm. Most is garzonlakásban lakok, de úgy gondoltam annakidején, hogy legalább másfél szobás lakást szeretnék. Ha jön át valaki, akkor ne kelljen egy helyiségre szoruljunk és mindenkinek komfortos legyen a pihenés, ha itt alszik a másik fél - család, rokon, barát.


Viszont az elmúlt években csak folyamat feljebb ment a lakás, és úgy vagyok vele, hogy nem akarok tovább gyűjtögetni. Viszont olyan mértékű lakáshitelt sem szeretnék bevállalni, amivel 1,5 szoba körüli lakást vehetnék. Ahhoz hiányzik kb 10 millió forint, az 10 éves futamidővel kb 150.000 Ft havi törlesztő, azt inkább kihagynám.


Garzonlakásban tudnék tovább spórolni, és talán egy 4-5 év múlva nagyobbra tudnám becserélni, viszont ezzel ez az álmom amit leírtam bedől, tehát max egy nagyon pici 1 légterű lakást tudok nézegetni.


Főleg 13. kerület vagy Zugló érdekel, 13. annyira nem is tetszik, csak nagyon sok a munka ezért húz oda az ésszerű gondolkodás. Esetleg még a III. kerület olyan része ahol a 13 könnyen elérhető, de ugye az Árpád híddal, ha valami gond van, akkor meg szívás ingázni a XIII.-ba a III-ból.


Albérletárak elrugaszkodtak, jelenleg 170.000 ft + rezsibe bérlek, ezt most már nem tartom gazdaságosnak, ezért akarok most már lépni a vásárlást illetően.


Az, hogy lesz egyszer feleségem és esetleg ketten vennénk egyelőre nem opció, mert barátnőm sincs.


2023. szept. 2. 16:37
1 2 3
 21/21 anonim ***** válasza:

Nem a 19-es vagyok, de reagálok (igaz az eredeti kérdéshez semmi köze a témának)


"Leírtam, hogy nem kell ha az eladott lakás árát felhasználja egy új lakáshoz. Csak a különbözet után kell fizetni."


Ez csak a 4 %-os vagyonszerzési illeték esetében igaz, akkor ha lakóingatlanról van szó, és az eladás és az eladási árból történő vásárlás között 1 évnél kevesebb idő telt el. Igazad van, ha az eladási árnál kisebb árú lakóingatlant vagy fillérre azonos árut vásárol, akkor 0 Ft a vagyonszerzési illeték, amennyiben az eladási árat megpótolja akkor csak a különbözet után kell megfizetni az illetéket. Hangsúlyozom, hogy ez is csak akkor igaz ha 1 éven belüli a két tranzakció.


"Ha kevesebbért vesz újat akkor jövedelemadót kell fizetni az után ami megmaradt, ha többért vesz, akkor illetéket kell fizetni a többlet után"


Ne ez így nem igaz! Összemixelted a vásárlás után fizetendő vagyonszerzési illetéket az ingatlan eladás után fizetendő 15%-os szja-val.

Eleve az illetékek kiszabásáról: az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény rendelkezik.

Az adózásról pedig: az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény


Lefordítva ha eladsz egy ingatlant, akkor a szerzési érték és az eladáskori érték közötti különbözet után 15% adófizetési kötelezettséged keletkezik, abban az esetben ha drágábban adtad el az ingatlant, mint ahogy szerezted. Ha azonos áron vagy olcsóbban mint ahogy vásároltad az ingatlant akkor nem keletkezik jövedelmed, azaz nincs mint adóztatni. Ha már több mint 5 éve a tulajdonod volt az ingatlan, akkor adómentesen adhatod el. (5 éven belül sem egyforma az adókedvezmény az adóból, de erre nem térek ki)

Az hogy ez eladott ingatlan árából mit vásárolsz vagy mibe fekteted az összeget, nem befolyásolja az adó mértékét, csakis az hogy haszonnal adtad-e el az ingatlant, és az hogy mennyi ideig volt a tulajdonod az eladott ingatlan.

2023. szept. 9. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!