Közös ingatlan tulajdon jog felvásárlása?
Nem világos, mit akarsz kérdezni.
Tulajdonjogot felvásárolni nem lehet, csak tulajdont.
Közös tuladjont vagy úgy lehet megvenni, hogy minden tulajdonos benne van az eladásban - ilyen esetben nincs különbség az egy tulajdonos általi eladáshoz képest, csak annyi, hogy az adásvételi szerzödést mindegyiknek alá kell írnia, illetve az eladási ár a tulajdoni hányad arányában kerül elosztásra.
Ha valamelyik résztulajdonos nem akarja eladni, akkor bírósági uton lehet kérni a közös tulajdon megszüntetését és kényszerértékesítését. Ebben az esetben a közös tulajdon megszüntetése után az eljárás gyakorlatilag megegyezik az elözö esettel, a különbség csak annyi, hogy az árverezés során jóval kevesebbet kapnak érte, mintha szabadon lett volna értékesítve.
Viszont az érthetetlen, milyen cégre gondolsz, olyan sok van, ami ingatlanokat vesz meg, de az kizárt, hogy valamelyik kifejezetten több tulajdonossal rendelkezö ingaltanokat keresne - ennek semmi értelme sem lenne.
Ha netán valami más érdekel, akkor fejtsd ki értelmesen, részletesebben.
#1 Annyival kiegészíteném, hogy nem csak egyben lehet eladni az ingatlant, a saját tulajdonrészét is eladhatja a közös tulajdonból bárki. Csak kell hozzá vevőt találnia és ahogy írtad, bele kell egyeznie a többi tulajdonosnak, akiknek elővételi joguk van rá.
Ha mondjuk Csilla meg Márta közösen tulajdonosai egy lakásnak örökség miatt, Csilla eladhatja úgy is a saját részét Zolinak, hogy Márta nem akarja eladni a sajátját. Csak Mártának is bele kell egyeznie és ha közben úgy akarja, akkor azon az áron ahogy Zoli megvenné, megveheti ő is Csillától. Nem kell hogy mindketten eladják a maguk részét Zolinak, ha Zolinak elég a lakásból csak egy rész, akkor megveheti.
Akkor kell bírósághoz menni ha Márta nem egyezik bele az eladásba vagy így külön nem találnak vevőt és a közös tulajdon megszüntetése az amit akar Csilla. Márta meg nem veszi meg tőle a részét és nem is akarja Csillának eladni a sajátját - vagyis Csilla másképpen nem tudja pénzzé tenni a tulajdonrészét. Ezt írtad is, csak az a rész hiányzik, hogy amúgy rész tulajdont is el lehet adni, nem csak az egészet.
Kérdező, ha a másik 2 tulajt nem érdekli akkor szimplán csak hirdessétek meg eladásra a lakást. Ha találsz vevőt akkor csak a másik 2 tulajdonosnak is alá kell írnia a szerződést és ennyi.
Ha egy ilyen céget keresel meg akkor tényleg alig lesz belőle pénzed. A "problémás ingatlanok" általában jelzáloghiteles, árverezés előtt álló ingatlant vagy olyat jelentenek ahol a tulajdonostársak nem tudnak megegyezni, esetleg nem tudják elérni ők valamelyik tulajt. Ha minden tulajdonos megvan és nekik mindegy mi lesz az ingatlannal, akkor felesleges különleges céget keresni. Kell egy ingatlanos akit megbízol az eladással, ehhez szerezd be a 2 másik tulajdonos meghatalmazását is és ennyi.
Köszönöm a válaszokat!
Pont ez a problémánk, hogy már csak "daccból" sem szeretnék eladni,ugyanis az ő örökölt részükön van tartozás, amit az apjuk hagyott rájuk... ráadásul az egyiknek 20%-al több rész jutott (ez vmi régi családi vita miatt lett így)
Próbáltunk megegyezésre jutni,de egyszerűen nekik így okés,hogy az enyészeté lesz szép lassan,és már benövi a gaz teljesen.
Nem látjuk az értelmét hogy kinlodjunk tovább vele. Elhuzodo, költséges pert pedig nem szeretnénk, aminek a vége vszinu úgyis arverezes lenne. Ezért szeretnénk inkább egy cégnek eladni minél előbb,akár jóval a piaci ár alatt.
Ha tud valaki ilyen céget, ami nem kamu,akkor azt megköszönném!
#5 "ugyanis az ő örökölt részükön van tartozás, amit az apjuk hagyott rájuk..."
nem hiszem, hogy ilyen lehetséges lenne.
Amikor a hagyatéki eljárás folyik akkor először a hitelezőket kell a hagyatékból kifizetni, a tartozásokat kell rendezni, nem lehet csak úgy "megörökölni" egy adósságot.
Ehhez nekik konkrétan át kellett vállalniuk a hitelt a banknál és ebbe miért mentek volna bele?
Ráadásul attól mert a ház tönkremegy a tartozás nem tűnik el. Ezt sok devizahiteles is megerősítheti vagy akik elvesztették valamiért az ingatlanjukat, mindegy hogy tűz vagy árvíz vitte el. A banknak pénzzel tartoznak és nem a házzal, ha a ház nincs attól még fizetniük kell.
Ráadásul ha tartozás van a tulajdonrészükön akkor azt havonta fizetniük kell, még kevésbé lenne érdekük hogy közben meg tönkremenjen amit fizetnek. Ha nem fizetnék akkor meg a bank menne a nyakukra és a hitelező bíróságra vinné a tartozást majd árverezés lenne a vége.
Itt valami nem stimmel a sztoriban.
Én csak azt írtam le,amit a földhivatalban mondtak nekünk. 6 évvel ezelőtt lett felvéve 150 ezer Ft körüli hitel a házra. Nyilván ez azóta kamatozott. Gondolom előbb utóbb a bank megfogja őket találni ezzel. Nyilván ilyen csekély összeg miatt nem fogják árverezni.
Elég nehéz a dolog ,mert nincs beszélő viszony a felek között.
"Pont ez a problémánk, hogy már csak "daccból" sem szeretnék eladni"
Ilyenkor kell a bírósághoz fordulni, kérni a közös tulajdon megszüntetését és az ingatlan kényszerértékesítését.
Ez NEM évekig húzódó per és NEM költséges, jóformán csak papírforma az egész!
Olyan céget nem fogsz találni, aki megvenne olyan ingatlant, ahol a három tulajból kettö nem akarja eladni. Akkor ugyanis neki kellene ugyanezt a pert végigvinni, erre semmi szükségük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!