Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Adó és értékbizonyítványba...

Adó és értékbizonyítványba bele lehet nézni ?

Figyelt kérdés

Kint voltak az önkormányzattól, felértékelni az ingatlant, mivel az ügyfél is tehet megjegyzéseket, tettem pár értéket csökkentő kifogást, az adóosztályról kiküldött illető szerint ez majd benne lesz az értékbizonyítványban, de amit mondtam, ott a helyszínen nem írta le,

lebonyolódott az eljárás, de hogy valójában mi alapján értékeltek azt utólag nem tudtam meg, csak a végösszeget, amit csökkenteni szeretnék, mert az utolsó filléreimet is ki kellene fizetni a másik örökösnek...


2. Piaci árra értékelnek mostanában, öröklés esetén, vagy jóval alatta ?

3. Számít az, hogy az ingatlan lakott ? (én lakok benne :) Budapesten a 90-es években a bérlakások megvásárlásakor emiatt értékeltek alul tömegesen...)

4. Számít az ingatlanbiztosítás léte értékelésnél ?


Köszönettel !



2023. jún. 27. 09:57
 1/6 anonim ***** válasza:

Az ingatlanértékbecslés amúgy is egy elég szabadon értelmező, kissé humbug szakma, de az ezzel foglalkozó önkormányzati dolgozónak általában még ingatlanértékbecslői képesítése sincs. Csak egész jól ismeri a környékbeli ingatlanárakat (konkrétan az elmúlt évben eladott ingatlanok tényleges eladási árát is tudja, mert jogosult kikérni ezt az adatot a NAV-tól), megnézi az ingatlant, kérdez dolgokat az ingatlanról, és az információk alapján a józan eszét használva mond rá egy forgalmi értéket.

Egyébként egy képzett értékbecslő is tökugyanezt csinálja, legfeljebb lehet (de nem biztos!!!), hogy az építészeti és műszaki dolgokhoz jobban ért. De az is lehet, hogy még ennyire sem ért hozzá, csak a hasára üt, hogy a hasonlóak 800-950 ezer Ft közti négyzetméteráron mennek, akkor ez legyen mondjuk 820 ezer, mert kicsit szar. És körít hozzá egy kis hókuszpókuszt, amitől tudományosnak tűnik.

Épp ezért két forgalmi értékbecslés eredménye sosem lesz ugyanaz, nincs kőbe vésett, megcáfolhatatlan forgalmi érték, és senki nem fogja bizonyítani, hogy márpedig ez az ingatlan nem 45 milliót ér, csak 41-et. Egyedül az dönt, hogy melyik értékbecslés a hivatalosabb.

Nem tudom, pontosan hogyan kérhető jogorvoslat az adó-és értékbizonyítványra, de a hivatalos jogorvoslat vége egy másik értékbecslő lesz, akinek szintén nem az a dolga, hogy olyan értéket állapítson meg, amilyet te szeretnél, hanem olyat, amilyet helyesnek tart. Úgyhogy ha nem vagy holtbiztos benne, hogy arra az ingatlanra minden épeszű idegen alacsonyabb értéket mondana, mint ami az adó-és értékbizonyítványban van, még rosszul is járhatsz, mert jön egy értékbecslő, és ha úgy látja, pá millióval többet mond.

2023. jún. 27. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ja, amúgy bele kéne hogy lehessen nézni, igen. Vagy az adóosztályon, vagy a hagyatéki ügyintézőnél.
2023. jún. 27. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
#1-2 Kösz a válaszokat, egyébként tényleg nem ingatlanost küldtek ki, hanem valakit az adóosztályról, egy idegenforgalmi dolgozó kísérte a hölgyet
2023. jún. 28. 08:56
 4/6 anonim ***** válasza:
Mi lett, kérdező?
2023. nov. 17. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
- 4 Sikerült leértékeltetni a körülményekre tekintettel. Egyáltalán nem értem, miért érdeke egy önkormányzatnak az, hogy a lakosa minél nagyobb költségekbe verje magát, hiszen nekem a külföldi részt meg kell majd vásárolnom, alig néznek körül, nem is szakemberek, csak hozzávetőlegesen kitöltik az íveket, egy valódi vevő meg ugye mindent megnéz az utolsó repedésig, csak szimbolikus értéket kellene feltüntetni a hivatalnak, mert mi közük a piaci értékhez, semmi hasznuk belőle... Hivatkoztam arra is, hogy az ingatlan lakott, de ezt nem voltak hajlandók figyelembe venni
2023. dec. 1. 00:50
 6/6 anonim ***** válasza:

#5

Nem az az érdeke, nincs is érdeke. Az értékmegállapításnál arra mennek, hogy minél kisebb valószínűséggel legyen túl alacsony, méghozzá azért, mert az örökölt ingatlan leggyakrabban eladásra kerül, és nem az örökösök közt. Ha az érték túl alacsonyan lett megállapítva, az eladás akár milliókkal is magasabb áron történhet (mondjuk ez megtörténhet akkor is, ha egy örökös vásárolja ki a másikat, ugyanis ha a másik úgy látja, hogy az ingatlan többet ér a megállapítottnál, mert minden hasonló az utcában 25M, ez meg csak "jelképes" 18M, akkor nem köteles neked az örökhagyásban megállapított értéken eladni, még mindig annyit kér érte, amennyit akar). De ennek csak addig örül az eladó, míg meg nem hallja, hogy a különbözet után 15 százalékos illetéket kell fizetnie a NAV-hoz. Az örökléssel járó költségek is tudnak fájni (és a túl magasra becsült ingatlanértéknek is vannak hátrányai, és tud okozni némi költségnövekedést), de ez a legütősebb. Többen mennek be az önkormányzathoz asztalt verni azért, mert túl alacsony az érték, mint azért, mert túl magas. A legjobb nyilván a pontos érték lenne, de ugye a pontos érték is részben szubjektív fogalom, és legfeljebb egy tól-ig intervallumban határozható meg.

A lakottság nem számít, mert pillanatnyi állapot. Emberek adnak-vesznek olyan ingatlant, amiben laknak, és az adásvétel utáni hetekben költöznek ki belőle, ilyenkor sem nyomott áron veszik meg. Értem, hogy (ha jól értelmezem), te olyan ingatlanból kívánod megvenni egy másik örökös örökrészét, amiben valaki más benne lakik, így azt az ingatlant te vétel után sem tudod majd hasznosítani, azaz lakni, bizonytalan ideig. De a hivatalnak nincs biztosítéka arra, hogy valóban meg fogod venni az ingatlanrészt, és a bentlakó valóban nem költözik ki. Ha ilyen miatt nyomott értéket állapítanának meg, az lehetőséget adna arra, hogy bárki valótlanul is ezt állítsa a hivatalnak, ezzel az indoklással lenyomva az értéket egyéni érdekből.

Te még mindig nem vagy köteles a megállapított értéken megvenni az ingatlanrészt, hivatkozhatsz arra, hogy lakott, vehetnéd kevesebbért, és nyilván minél kevesebbet akarsz fizetni. De a másik meg nyilván a papírt fogja lobogtatni, mintha kötelező lenne, mert pecsét van rajta (pedig csak a hagyaték hozzávetőleges értékének a megállapítását szolgálja, és vajmi kevés köze van ahhoz, hogy utána ki mennyiért adja el, vagy ki mennyit fizet érte, az ingatlan még mindig szabad piacon van), és mert ő minél több pénzt akar. Ez ilyen, ezért veszik össze egy csomó rokon az örökségen.

2023. dec. 1. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!