Szeretnék visszatérni Magyarországra 20 év után, ha veszek egy házat mik a teendők?
4% illeték van, erre kérhetez egy éves részletfizetést talán 2 millió forint alatt. Az ingatlanadó, ha van is (településenként és családi állapot alapján eltérhet, pl. nálunk talán az “őslakosoknak” nem kell fizetni, ha x éve felül vannak, ha jól vettem ki a városi fórumon), nem jelentős egy dolgozó embernek, pár tízezer forint évente.
Az ügyvédi költség szerintem több.
Általában 2-3 részletben szoktak fizetni a vevők. Első részlet szerződéskötéskor foglaló vagy előleg 10%. Második részlet az önerő maradéka, harmadik részlet a hitel. Utána pár nappal veszed át a házat. Ha nincs hitel, akkor amikor átadják a kulcsot, akkor fizeted az utolsó részletet.
Ha újépítésű, akkor persze az építkezés ütemében történik a részletfizetés.
11-et kiegészíteném:
Ügyvédi díj általában 1%, ha ennél többet kér keress másikat!
Mindegy hogy hitelből vagy készpénzel fizetsz, a lényeg az utolsó részletet 20-30%-ot ügyvédi letétbe helyezd, addig amíg a tulajdonos kiköltözik. Miután megkaptad a kulcsokat, szólsz a z ügyvédnek és már utalja is az eladónak a vissza tartott részt. Van olyan ügyvéd is aki ragaszkodok az ő jelenlétében történő kulcs átadáshoz.
Közműveket adás vételivel tudod átíratni, a szerződésben szerepeljen minden mérő óra értéke. Az ügyvéddel meg le kell kérdeztetni a lehetséges fennálló közmű tartozásokat (víz, áram, gáz, telefon, internet, hulladék). Ha jó ügyvédet találsz ezt alapból lekéri.
Miért feltételezzük okvetlen, hogy a fővárosba térne haza?
Miért állunk le vitázni ezzel a feltételezéssel, ha az légbőlkapott? Szóval hogy így már duplán nincs értelme az egésznek...
A kérdés az volt, hogy mik a havi ill. éves költségek, nem az, hogy vásárlás során milyen további költségek vannak! Nem a vásárlás menetéről érdeklődött!
Kérdező! Változó, valahol van ingatlanadó, valahol nincs, valahol van kommunális adó, valahol az sincs (utóbbi a legtöbb településen van). Ezek mértéke is településenként eltérő, azaz, amikor hazaköltözöl, adott település önkormányzatánál érdeklődsz a kötelességeidről. Azt tudnod kell, ha vásárolsz és van a településen ingatlanadó/kommunális adó, akkor arra kvázi be kell jelentkezned az önkormányzaton, értsd attól, hogy megvásároltad még nem feltétlen jön automatikusan a csekk neked ill. a nevedre. Ugyanez igaz természetesen a közművekre is, ki kell tölteni egy űrlapot, amin a régi tulajdonos is nyilatkozik, át kell íratni minden órát a Te nevedre.
TV adó itthon nincs, szemben Angliával, ahol van. Ebadó ugyanúgy van, mentett kutyák mentesülnek alóla! TB Magyarországon kötelező, nem választható, hogy fizeted vagy sem, értsd ha nem fizeted, az tartozásnak minősül! Tehát abban az esetben, ha nem dolgozol és nem vagy regisztrálva, mint munkanélküli, akkor önadózóként a társadalombiztosítást minden hónapban fizetned kell.
Sok sikert kívánok itthon a boldoguláshoz, remélem megtalálod itthon a helyed! Üdv újra itthon!
Köszönöm a válaszaitokat! :)
Ingatlanközvetítő intéz mindent (talán?). Ha nem, akkor ügyvédet keresek Borsod-Abaúj-Zemplén megyében.
Ebadóra nem is gondoltam, ez is jó tipp! De nem értem például a vagyonátruházási illetéket (4%), ha legtöbb embernek gondja van lakást/házat venni akkor miért terheli meg még az állam is őt?
Hát ja, ez jogos kérdés. Sok ilyen van! :) DE pl. 35 év alattiaknak csak 2% a vagyonszerzési illeték. CSOK-osoknak nincs! Új lakás esetén 15M-ig nincs, értsd ha 15M-nál több a lakás, akkor az afeletti összegre kell csak fizetned, ez 30M-ig jár, tehát ha 30M felett vásárolsz, akkor a teljes összegre kell fizess! Házastársak és rokonok között szintén nincs, telekre ha építesz is, akkor szintén nincs, ha eladsz és veszel és a vásárolt ingatlan értéke nem nagyobb, akkor szintén nincs!
Vásárlás a lehetetlennel közel akkor egyenlő, ha a fővárosban és annak vonzáskörzetében próbálkozol, tehát azok a panaszok, amiket itt, gyakorin is olvashatsz, abszolút jogosak, de ez a "nekem sosem lesz" kezdetű kérdések, amik nem kérdések, hanem panaszok, mindig a fővárosi fiataloktól érkeznek, és sajnálom Őket és megértem a helyzetüket, de hát úgy amblokk nem az országot jellemzi ez a helyzet, hanem a fővárost és az országban még mindig az a felállás, hogy kb. 7M-an vidéken és kb. 2M-an a fővárosban! Vidéken az én meglátásom szerint tudnak boldogulni a fiatalok, előbb-utóbb, de saját ingatlanhoz jutnak, hogy ez egyedül vidéken sem nagyon megy, az tény, de nem egyedül kell próbálkozni, fel kell nőni, észnél kell lenni, felelőséget, hűséget kell vállalni! Vidéki egyetemvárosokban nem ritka eset, hogy a szülők vásárolnak ingatlant a gyereknek, ahelyett, hogy bérbe vennének egyet, tehát hogy nagy a kontraszt a főváros és a vidék között e tekintetben! Ugyanezek a szülők egészen biztos, hogy nem tudnák ezt megtenni akkor, ha a gyermek a fővárosban akarna tanulni, örül annak, ha egyáltalán az albit kitudja neki fizetni! Példának okáért Pécsett akár 30M-ból vásárolsz 2 szobást. Egy fővárosban élő fiatal, ha 30M-ért tudna lakást vásárolni én úgy gondolom túlzás nélkül elsírná magát örömében!
Összeírtam az itteni információkból kb.:
Vagyonátruházási illeték 4% (adóhivatal?)
ingatlanadó évente (önkormányzatánál érdeklődni)
ügyvédi költség max 1%!
kommunális adó évente? (önkormányzatánál érdeklődni)
közművekhez az órák miatt
Ennyi kb akkor?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!