Ügyvédhez, vagy közjegyzőhöz érdemes menni ingatlan adásvételnél?
Az 1-es keveri a közjegyzős albérleti szerződést és a sima 3. személy nélkülivel... :D
A válasz: Amelyik olcsóbb, ha úgyis aláírod bármit eléd tesznek, akkor az ügyvéd se tud extra dolgot.
Úgy tudtam, a közjegyző olcsóbb. De nem ezt tapasztaltam: 200.000-en felül van egy sima adásvételei szerződés .Az ügyvéd fele annyit kér. De azt hallottam, csak a közjegyző indíthat azonnali eljárást ha az eladó nem költözik ki időben, az ügyvéd meg csak pert indíthat, ami évekig eltarthat.
De meglepődtem, milyen drága a közjegyző.
Tisztázzuk: az ügyvéd egy jogi szakember, aki a jogszabályoknak és a formai követelményeknek megfelelő adásvételi szerződést ír, a ti igényeitek alapján.
Ezzel szemben a közjegyző egy szintén jogi szakember, akit a törvény közhitelességgel ruház fel. Ő nem fogalmaz neked semmit, nem ír neked szerződést. Bemész a papíroddal, tájékoztat róla, hogy mi van oda írva (felolvassa), tájékoztat, hogy mi mit jelent és igazolja, hogy előtte írtátok alá önként, kényszer nélkül.
Egy sima ingatlan adásvételnél (ugyanúgy mint bármilyen más adásvételnél) elegendő az ügyvéd. Ez alól kivétel, ha banki hitel van a dologban, akkor minden esetben szükséges közjegyző, de oda a bank fog küldeni. Erre is azért van szükség, hogy kihagyjanak úgy 1-3 évnyi jogi herce-hurcát, ha ne adj isten nem fizettek és egyből a végrehajtóhoz dobhatja az ügyet.
A közjegyszö az, ami minden esetbeben helytálló szerzödést ír, egy ügyvédnél lehetnek tévedések, amit utólag te fizetsz meg.
Az ügyvéd esetleg lehet olcsóbb, de nem éri meg ezen spórolni!
A közjegyszö nem babusgat, csak aláírja, ezután azt a papírt elfogadja a rendőrség is, akármi van benne.
Szerintem még nem tart ott magyarország, hogy egy aláírás 200ezer legyen, pláne hogy ez törvényileg fix áras, kb 20ezer.
De ha te úgy kifizetsz egy ingatlant, hogy még laknak benne, akkor téged semmi sem ment meg. Van foglaló, de a teljes vételárat csak birtokbavételkor fizetik. Ha meg az eladónak nincs hova mennie, hát akkor kezdődnek a bajok.
2# nem keverem, te nem tudod. A közjegyző tud írni hozzá kiköltöztetési záradékot, ügyvéd nem!
A közjegyző fix áras, amit megnézhetsz, ügyédek ki mennyit, hogyan kér.
De összességében ha a kérdező rákeresett volna, sok foglalkozik ezekkel, összehasonlítva.
Nagy értékű ingatlan esetén közjegyző olcsóbb, kisebb értékű esetén talán az ügyvéd, ha még tudsz vele egyezni.
Nincs túl sok munkájuk, így engednek az árból az ügyvédek.
Az ügyvéd mindent elintéz.Az ügyfelek már csak aláirásra mennek hozzá.Ha egy ingatlanon (lakáson ) banki hitel van,és a bank jelzálog gal terhelte,az ingatlant csak a jelzálog levétele után lehet eladni.
Ezt az eladónak és banknak kell rendezni.Amennyiben a bank a jelzálogot levette,erről kiadja az igazolást,ezt lehet az ügyvédhez vinni.Ekkor lehet már az adásvételit megirni.
Ez történik most nálunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!