Az osztatlan közös tulajdonú ingatlan csak 15 év múlva kerül a birtokomba, addig el se tudom adni?
Ami nem a tiéd, azt nem tudod eladni.
Mi a helyzet nálad? Mi a 15 év? Elbirtoklás?
Két teljesen külön jogi kategória a tulajdonjog és a a birtokjog.
Ha a tulajdonodban van az ingatlan, akkor a saját tulajdonrészedet eladhatod. Kérdés, hogy a másik tulajdonosnak mi a szándéka, ki veszi meg csak a te tulajdonrészedet, ha esetleg a másik tulajdonos nem adja el a sajátját.
A másik kérdés, hogy miért nincs a birtokodban, és ha eladod a tulajdonrészedet, az új tulajdonos hogyan tudja birtokbavenni az ingatlant? Mert ha ennek valami akadálya van, akkor azért nem túl esélyes, hogy bárki megveszi.
Kicsit kifejthetnéd bővebben, mert így csak találgatni lehet.
Én nagyjából értelmeztem amit leírt a kérdező, szóval fordítok (remélem, jól gondolom, már sok részlet csak logikusnak tűnik és nincs értelmesen leírva):
Van egy ház, osztatlan közös tulajdonban. Senki nem használja az ingatlant. A kérdező az egyik tulajdonostől résztulajdont vásárolna, majd beköltözne úgy, hogy a másik tulajdnos nem lakik ott, és így mivel egyedül használja az ingatlant, 15 év ott lakás után szeretné elbirtokolni a másik tulajdonrészt is.
"Eladhatom majd mondjuk 5 év múlva ha akarom?"
Ezt is magyarázzad meg kérlek.
"Eladhatom majd mondjuk 5 év múlva ha akarom?" a tulajdonodat természetesen bármikor eladhatod. De ha az van, amit én is, meg a 7. is gyanít, akkor persze az új tulajdonosnak előlről indul a 15 év az elbirtoklás tekintetében.
És ezt azért jól gondold át. Korántsem biztos, hogy a másik fél tulajdonosa tényleg nem fog 15 évig jelentkezni. Az is lehet, hogy közben megörökli valaki az ő részét, és az új tulajdonos már használni akarja, vagy tőled pénzt érni a többlethasználatért.
Felteszem, hogy az eladó most többet akar tőled kérni, mint a tulajdoni hányadának az arányos értéke, mondván, hogy az elbirtoklás révén majd úgyis a tiéd lesz az egész. Mint fent is írtam, ez nagyon rizikós. Alapesetben egy résztulajdon nem többet, hanem kevesebbet ér az arányosnál (merthogy egyezkedni kell a tulajonos-társsal, hogy ki mit használ, mit fizet esetleg a többlet-használatért).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!