Emlékeztek még, hogy 10 éve mennyibe kerültek az ingatlanok?
Emlékeim szerint 2010-ben adtuk el a 100 m2-es családi házunkat (1500 m2 telek, gondozott kert, melléképület stb.), egy kisebb városban, 13 millióért, és ennyi pénzért elég nehezen találtunk rá vevőt!
Egyébként ez egy 2002-ben épült ház volt, amit mi építettünk, tehát nem olyan régi!
Nos, pár éve felújították egy kicsit, a kert is szebb lett... Most láttam a hirdetést, hogy eladják, 45 millió forint. Hát szép!
2010-ben voltak gyakorlatilag teljesen padlón az árak. Ebből a szempontból rossz kiindulási alap, mert irreális szorzók jönnek ki, ha ehhez viszonyítasz mindent.
Keress mondjuk 2007-es árakat, az már reális összehasonlítási alap lesz.
Saját példánkból is tudom, sőt 2 lakást is adtunk el abban az időszakban. Csak azért nem érintett érzékenyen, mert vettünk is helyette azonnal másikat, így a vett ingatlanok is olcsóak voltak.
(számszerűsítve: 2007-ben 11 milliót érő lakást 7,5 millióért adtunk el, 7,2m-ért vettünk másikat hasonló paraméterekkel. Másik lakás 2007-ben 30 millió fölött ért volna, alig találtunk rá vevőt 22m-ért. Helyette vettünk egy 42 milliósat, annak jelenlegi értéke 80 millió felett, állandó lakásunk, megmarad).
#11: Nem 2010-ben voltak padlón az árak. Akkor kifejezettem magasan voltak egyes régiókban. A 2008-as válság 2009-re érte el a mi gazdaságunkat, az ingatlan árak 2013-ban kerültek mélypontra.
Annyi igaz, hogy még a tetőn sem volt akkora különbség az ingatlanárak és a valós átlagkereset között, mint most. A csokkal és a babaváróval felverték az amúgy is kedvező piaci kamatozású hitelekkel elérhető ingatlanok árait. A valós cél szerintem a munkára fogható népesség röghöz kötése volt, de ez csak az én véleményem.
A ksh előzetes adata szerint 2020-ban drasztikusan csökkent a használt lakás vásárlások száma 2019-hez képest. Több tízezres a különbség! Kérdés, hogy mi lesz az idei szezonban, de úgy látszik a nagy támogatások ellenére a valós átlagfizetésből nem vállalják fel az emberek a nagy hiteleket. Ne feledjük, sokan kénytelenek voltak fél fizetésért dolgozni a járvány első hullámában, sok munkahelynek satu lett. Óvatosabbak lettek az emberek az eladósodással, mert hiába van sok munkahely, ha max. 250 nettóért kell gályázni. Abból nem egyszerű egy 25milliós ház törlesztőjét fizetni és enni, ruházkodni egyszerre.
Exem 2016-ban vett megyeszekhelyen 8,5 millioert panel lakast.
Most, ugyanolyan adottsagokkal rendelkezo panel ebben a varosban minimum 20-23 millio…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!