Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Osztatlan közös tulajdon...

Osztatlan közös tulajdon esetén kötelezhetnek eladásra ha enyém a legnagyobb hányad?

Figyelt kérdés

Miután elolvastam ezt a hasonló témájú kérdést:


https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__ingatlan-vasarlas-ela..


jutott eszembe, hogy én is kerülhetek hasonló helyzetbe "elvileg" csak azt szeretném megtudni, hogy ez marad pusztán elvi, vagy gyakorlatilag is lehet, hogy szembe kell néznem hasonló dilemmával mint ahogy ebben a történetben a legkissebb hányadú tulajdonosnak kellett.


Az én történetem annyiban hasonló, hogy a kb. 4000 m2 nagy osztatlan közös ingatlanunknak 3 tulajdonosa van, nekem van 3000 m2, Józsinak van 600, Pistának van 300 m2-es területe. (neveket csak az egyszerűség miatt használok)


Ezen az ingatlanon nincs semmilyen ház vagy építmény, egyedül Józsi használja az ő 600 m2-es részét parkolónak a mellete lévő ingatlanon lévő kávézójához.


Pista elkezdte hirdetni az ő 300 m2-es részét, amit véleményem szerint csak egy kivitelezőnek érné meg megvenni pusztán azért, hogy elővásárlási jogot szerezzen a mi 4000 m2-es ingatlanunkra, főleg mivel beépítetlen, nincs rajta ház, tehát senki nem lakik ott, és a környéken egyre több társasházat húznak fel mivel népszerű ez a környék.


A jelen körülmények között sem Józsi, sem én nem tudnánk megengedni magunknak azt, hogy mi vegyük meg Pista 300 m2-es részét (több mint 20 millió Ft-ot ér a környék ingatlan árai alapján), tehát most már rátérek a kérdésem lényegére:


Jogilag lehetséges egy olyan történet, hogy miután Pista eladta az ő részét, egy kivitelezőnek, hogy bármikor utána a kivitelező előjöhet azzal, hogy társasházat akar építeni az ingatlanon, ezért ő felajánl X összeget nekem is és Józsinak is, hogy megveszi tőlünk a mi részünket, de ha nem fogadjuk el az ajánlatát (nem azért mert nem ajánlott eleget hanem egyszerűen az azért, mert egyelőre nincs szándékunkban eladni)

akkor bíróságra vinné az ügyet, és legrosszabb esetben elárvereznék az egész ingatlant? Mondván az egyik tulaj megakarja szüntetni a osztatlan közös tulajdont, függetlenül attól, hogy a mi esetünkben nem a legnagyobb hanem a legkissebb hányad tulaldonosa kezdeményezné a megszüntetést?



2021. jún. 2. 14:30
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
Hát szerintem én nem ok nélkül aggódtam, ugyanis ez a beruházó 3 évvel ezelőtt vett meg egy hasonló méretű telket ugyanabban az utcában és azóta már egy társasházat is fehúzott rá 9 lakással.
2021. jún. 4. 21:49
 12/19 anonim ***** válasza:
Az rendben, de az vélhetően 1/1-es tulajdon volt problémamentesen.
2021. jún. 5. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:
Az probléma mentes volt, de én csak arra utaltam, hogy pénze bőven van, tehát ügyvédre, perre sem sajnálnál ha megérné neki a pereskedés.
2021. jún. 5. 18:27
 14/19 xswerdy ***** válasza:

tényleg ok nélkül aggódsz. Van egy beruházó, aki a közelmúltban épített egy házat egy hasonló telekre az utcában. Ha a ti telketek egyben eladó lenne, az jó eséllyel érdekelné, ahogy valószínűleg más beruházókat is.


De most a tiéteknek egy kicsi része eladó. Nem valószínű ez ez bármelyik beruházót így érdekelné. Biztos találnak megfelelő telket, ha építkezni akarnak.


De számoljunk. Ha a 300 nm 20 millió, akkor kb. 270 millió lenne az egész. (Ha végső soron a bíróság kötelezne titeket, az eladásra, akkor feltehetőleg a megvett rész négyzetméter árán tenné). Tényleg ez a reális ár a környéken? Ha erre is 9 lakást lehet felhúzni, akkor 30 millió lenne egy lakásnak a telek-hányada (a beruházó haszna nélkül)? Lehet, hogy van olyan környék, ahol ez érvényesíthető a lakások eladási árában, de azért nem ez az általános. Szóval lehet, hogy egyhangú eladási szándék esetén megvenné ennyiért a telket a beruházó, de hogy még pereskednie is kelljen, úgy aligha. Ha van is pénze ügyvédre, a per évekig húzódna, az neki sem hiányzik. Ha Pista nagyon áron alul árulná, akkor esetleg más lenne a helyzet.

2021. jún. 7. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

Hát a helyzet az, hogy a helyi rendeletek szerint ezen a telken 2 db 3 szintes, 9 lakásos társasház is felhúzható.


A másik amit nem említettem idáig mert nem akartam túlságosan is bő lére ereszteni a történetet és azért is, hogy a tárgynál maradjunk, a teljes képhez hozzátartozik, hogy Pistának két ingatlanja van egymás mellett, a másik a szomszéd ingatlanon van, és ragaszkodik ahhoz, hogy, hogy a két telekrészt együtt adja el, bármelyik ingatlanrész kelti fel az érdeklődését egy potenciális vevőnek. Már pedig a másik rész az amire már van komoly érdeklődő és kényszerből lehet, hogy a miénken lévő telekrészt is megfogja venni.

2021. jún. 7. 20:38
 16/19 xswerdy ***** válasza:
Akkor meg mi a probléma? A Ti telketeket megosztjátok úgy, hogy a Pista 300 nm-ét hozzácsapják a mellette lévő telkéhez Pistának. Ennek semmi akadálya, ha így mindkét telek megfelel a rendezési terv szerinti minimális telekméretnek. Így a jövőben nem kell közösködnötök egy unszimpatikus társtulajdonossal. Pistának meg van egyben egy nagy, piacképes telke.
2021. jún. 8. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:
A probléma csak az, hogy Pista két telekrésze együttesen sem éri el a minimális telek méretet. Viszont mindkét ingatlanra lehet hatalmas társasházakat építeni.
2021. jún. 8. 11:22
 18/19 anonim ***** válasza:

Osztatlan közös tulajdon. Ez azt jelenti, hogy OSZTATLAN közös tulajdon, vagyis ha csak nincs valami szerződéses használati megállapodás, nem lehet azt mondani, hogy Pistának márpedig pont az a 300 nm a tulajdona, ami az ő telke mellett van.

Ha egy lakásban két 1/2-es tulajdonos van, akkor sem mondhatod azt, hogy a fürdő a tiéd, meg a konyha és egy félszoba, egy másik szoba, meg a nappali pedig az enyém. Így nem vesz senki lakást.

Telket sem vesz befektetésre úgy kivitelező, hogy csak egy osztatlan közös x-ed részét kapja meg, majd akár évekig pereskedik a többi tulajdonossal. Neki ez nem éri meg.

Neki az éri meg, hogy gyorsan rátegye a kezét egy problémamentes ingatlanra, ráhúzza a társasházat, porolja kezeit és menjen tovább. Nem fog szütymögni ilyen problémákkal, ha csak nem valami nagyon jutányos áron tud hozzájutni ahhoz az x hányad tulajdonrészhez és kivásárolja a többi tulajdonost is. Ha erre lenne lehetőség, akkor viszont érdemes már rögtön egyben szabadulni ettől a telektől, vagyis fizesse ki a másik két tulajdonost is és mindenki mehet a dolgára.

2021. jún. 8. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
valójában mindkét ingatlan osztott, mert a jobb oldalin van használati szerződés és kerítés, a baloldalin (ami engem érint), ott nincs szerződés csak kerítés és egy térkép amit anno mindannyian elfogadtunk.
2021. jún. 10. 00:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!