Osztatlan közös tulajdont megakarom szüntetni, a másik tulaj elkezdte hirdetni az ő részét, normális ez?
Megmondtam a másik tulajdonosnak, hogy szeretném megvenni az ő részét, és egy fair árat ajánlottam neki, azért mert építkezni szeretnék, ő nem lakik az ő részén, de ahelyett, hogy elfogadta volna az ajánlatomat, feltett hirdetést az ő részéről, nagyobb összegért.
Lehet valami elfogadható (jogilag is értem) értelme annak, hogy ő meghirdeti az ő részét amikor már tudja, hogy én megakarom szüntetni az osztatlan közös tulajdoni viszonyt? Hiszen a potenciális új tulajdonos is megfogja tudni, hogy én megakarom szüntetni az osztatlan közös tulajdoni viszonyt.
A történethez hozzátartozik, hogy az ő része nem elég nagy ahhoz, hogy saját ingatlan helyrajzi számot kapjon a helyi szabályok alapján.
Te tettél egy ajánlatot, ő meg úgy gondolja, hogy többet ér a része.
Amennyiben talál egy vevőt, te ugyanannyiért megveheted -elővételi jog- , mint amennyit a vevő kínál.
Elővételi jog megszűnt, azé aki többet fizet. Persze a jog útvesztői tartogatnak kiskapukat is.
Javaslom keress fel egy ingatlan-ügyvédet, és kérj tanácsot. Asszem még van tanácsadás is(persze óradíjas) én ezt tettem, nem is bántam meg.
Amúgy így hirdettem meg a telkemet én is..a szomszédnak annyira kellett, hogy a meghírdetett magasabb árat is kifizette azonnal(pedig a telkem önálló házépítésre alkalmatlan volt) így együtt viszont hatalmas telke lett(azt nem tudta, hogy rajta kívül nem volt jelentkező)
Járj szerencsével.
2-es válaszoló: Miért szűnt volna meg az elővételi jog? Ha talál vevőt, akkor az ő ajánlatát nekem is fel kell ajánlania, nem?
Azonkívül meg bármikor megmondhatom a potenciális vevőnek még adásvételi szerződés aláírása előtt, hogy vele már másnap közölni fogom, hogy megakarom szüntetni az osztatlan közös tulajdoni viszonyt. Ezért, nem értem az egészet.
"Elővételi jog megszűnt, azé aki többet fizet."
Nem szűnt meg
azonos ajánlatnál a jelenlegi társtulajdonosnak van elővételi joga, ha többet ígér a másik vevő, mint a ő akar adni, az a szívás.
4-es válaszoló: Köszönöm a linket a kúria oldalára, tanulságos olvasmány.
5-ösz válaszoló: Elnézést kérek, ha pontatlanul fogalmaztam, az ingatlanon belül kerítés választja el az ő részét az enyémtől, mindkettőnknek van utcafrontja, sőt használati szerződése, vázlatrajzzal, ügyvéddel hitelesítve. Szerintem is ami nekünk van azt Osztott közös tulajdonnak kellene hívni, de nem hiszem, hogy ez egy létező jogi fogalom ami meg van határozva, vagy tévedek?
Ha osztott, akkor mar nem kozos tulajdon, hiszen kulon reszekre van osztva. De akkor is eloveteli jogod van a szomszadsag okan! Tehat ha elakarja adni es talal dragabban vevot, akkor azon az aron te is megtudod szerezni ha akarod, mert eloveteli jogod van.
Add meg neki amit akar (persze alkudozhatsz kicsit) es a tied lesz az o resze is.
"Elnézést kérek, ha pontatlanul fogalmaztam, az ingatlanon belül kerítés választja el az ő részét az enyémtől, mindkettőnknek van utcafrontja"
Az hogy ti megegyeztetek egymás között (ha jól értem itt ez történt), hogy a közös tulajdonból ki melyik részt használhatja, a tulajdoni viszonyok (és így az eladás) szempontjából teljesen mindegy. Te kötöttél vele szerződést, de az rátok vonatkozik, ha valaki más megveszi a részét, akkor "törlődik" (ha csak nincs külön erre vonatkozó kitétel, pl hogy csak olyan vevőnek adhatja el, aki szintén vállaja ezt a szerződést).
Egyébként teljesen jogszerű, és normális hogy hirdeti. Ha talál rá töbért vevőt, mint amit ajánlottál, akkor annyiért veheted meg, vagy le kell mondanod róla. Az más kérdés, hogy ha tényleg fair ajánlatot adtál, akkor nem fog annyiért vevőt találni. Az osztatlan közös tulajdon ma már nem "menő", szóval biztosan kevesebbért fogja tudni eladni, mintha ugyanez a sajátja lenne.
Ha tényleg fair ajánlatot adtál, akkor nem fogja tudni annyiért amúgy sem eladni, pont emiatt mert soztatlan közös. Szóval ha ez a helyzet, akkor 1. te ajánlottál keveset a piaci árhoz képest (az, hogy úgysem kell neki, nem lakik ott stb. nem csökkenti a tulajdon értékét) 2. ő próbálkozik, hátha fentebb tudja vinni kicsit az árat
8-as válaszoló: Köszönöm a részletes válaszod!
Ez a mondatod:
" (ha csak nincs külön erre vonatkozó kitétel, pl hogy csak olyan vevőnek adhatja el, aki szintén vállaja ezt a szerződést)"
ez nagyon érdekes, ez az infó tényleg sok hasonló tulajnak lehet fontos most és a jövőben is. A mi használati szerződésünkben szerencsére (vagy inkább egy jó ügyvédnek köszönhetően) benne van az, hogy a megállapodás a jogutódokra is kiterjed és az eladó köteles erről őt tájékoztatni a szerződés aláírása előtt.
"Az osztatlan közös tulajdon ma már nem "menő""
Az összes társasház telekhányada osztatlan közös tulajdon, a megfelelő tulajdonrész hányad megnevezésével. És viszik mint a cukrot. Én nem mondanám, hogy nem menő.
Az a kérdés, hogy mennyire vagytok jóban, illetve az, hogy téged korrekt embernek vél-e. Ha menőzöl vele, még az is előfordulhat, hogy egy távoli (letagadható) ismerősével veteti meg dupla annyiért, amennyit te ajánlottál. Hogy a bíróság már semmiképpen ne tartsa reálisnak a te ajánlatodat, ha precedens van a magasabb árra - mikor az osztatlan tulajdont megszünteti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!