Emiatt meddig csökkenhetnek az ingatlanárak Budapesten?
Ugye az elmúlt 5-6 évben a befektetői tőke nyomta fel az árakat, nevezetesen az AirBnB miatt. Anno évi 20-25% megtérülés volt, nem csoda, hogy durván kapkodott értük minden befektető. Viszont, most nem csak államilag korlátozták le, nem csak hogy Lölő érdekeltsége lesz, hogy kicsinálja azt, de eleve nem is fog újraindulni az a fajta turizmus soha.
Mivel a turisták 90%-a fiatal volt. Kezdetben az Ausztrál légitársaság, majd a (német) Lufthansa és mára már majdnem minden légitársaság bejelentette, hogy csak oltásigazolással fognak újra működni a jövőben. Márpedig ezek a lumpen nyugati fiatalok akik jöttek, nem fogják beoltatni magukat és nem fognak 2 hónap absztinenciát vállalni azért, mert 2 fonttal olcsóbb itt a sör.
A bulinegyed jövője szintén kérdéses, hogy újra bulinegyed lesz-e valaha, ebben a koronavírus világában.
A turizmus emiatt megtizedelődik, a befektetők már most menekülnek, de sokan még bíznak az újranyitásban. De ha akkor is csalódnak és nem lesz sokáig profitjuk, minden befektető elmenekül innen.
Meddig csökkenhetnek még a Budapest régi felkapottsága miatti túlárazott ingatlanárak? Vissza fognak állni a 2014-es szintre?
Az ingatlanárak kismértékű csökkenése és sokkal inkább a megtorpanása jellemző. A kereslet ugyan nő, de hiába, ha az eladók egy bizonyos összeg alá nem mennek. Most az értékesíti a lakását, akinek nagyon muszáj. Európában és a fejlett országokban 2021 végére be lesz oltva a lakosság. Aki utazni akar, az "oltakozik". A turizmus a világ ezen részén év végére elkezdhet visszarendeződni, jövő tavaszra meg a légiközlekedés is helyrerázódhat. Akkor pedig megindul újra a lakások felvásárlása.
2014-es szintre visszatérni nem fog, az teljesen kizárt. A CSOK tolja felfelé az árakat, és aki jól fizető munkát szeretne, az a fővárosba, nagyvárosokba költözik, ott keres majd ingatlant, ami tovább tornázza fel az árakat.
Az 5% áfa miatt csökkentek az új ingatlan árak, ami kicsit csökkentette a használtat. A tényleges csökkenés meg inkább 10% (folyamatban lévő építkezés), mert az építőipar benyeli a többit. Éves 8-9% az építőanyagok áremelkedése évek óta, azaz 2022re eltűnik az áfa kedvezmény 2020-as árakhoz képest.
2023-ban újból 27% áfa lesz, azaz 22% áremelkedés bruttóban nézve, amihez még valószínűleg hozzájön a 8-9%os építő anyag áremelkedés.
Aztán még a euró árfolyam ronthat a számokon elég keményen. Tavalyi évben nekem ez kb +3 millóba került.
Itt nagyobb árcsökkenés akkor lesz, amikor eltörlik a csokot, meg a babavárót, mert az utóbbi években erre alapozott mindenki. Rengeteg fiatalnak lett így lehetősége építkezni 3 gyerekért cserébe, akiknek lehet sosem lett volna máshogy lehetősége. Mivel a kivitelezők szépen beépítették a kedvezmények nagy részét a haszonkulcsukba, ami kb ár duplázódást jelentett 5 év alatt. Ez a normál inflációval nézve, egy csok mentes világban kb 40-45% lett volna csak (évi 8-9% áremelkedés).
Pénzben kifejezve, nem mindegy hogy egy ház 2015-ban felépült 20 millióból, míg ugyanez most meg kb 40-ből. Szabad piaci versenynél meg kb 30 lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!