Szerintetek 15 M Ft önerővel milyen lakást érdemes vásárolni Budapesten egy fiatal párnak?
Gyerekünk ninncs, támogatásokat nem szeretnénk igénybevenni.
Melyik kerületben érdemes keresgélni?
Attól függ, be lesztek-e jelentve állandó lakosnak.
Sok kerületben mindenképp van ingatlanadó (azon belül is építményadó legtöbbször), de a legtöbb kerületben ezen múlik, hogy van-e vagy hogy mennyi. Én csak adómentesen vennék.
15 millió önerővel + hitellel már gyakorlatilag szinte bárhol nézhettek Budapesten, mert az önerőtök szerint 75 milliós lakást is vehettek, amennyiben a 60 millió+kamatok havi törlesztése a kettőtök havi jövedelmének a 30%-ába belefér.
Ez volt az elmélet és következzen a gyakorlat:
Én csak a belső kerületek egyikében nézelődnék és akkora lakást vásárolnék, amiben kényelmesen elférek. Ha most nincs gyereketek, kérdés, hogy később sem akartok e, vagy ez teljesen kizárt.
Belső kerületekben biztosan nem vennék, mert csak zsúfoltság, parkolási anomáliák, erősen szennyezett levegő és kutyaszarhegyek találhatóak.
Valahol a metro mentén néznék lakást olyan helyen ahol nem csak lakni lehet, hanem élni is.
Első körben attól függ, mennyi hitelt tudtok-akartok felvenni.
ahogy előttem írták, hitel törlesztő nagyjából a fizetésetek (bejelentett nettó) 30%-a lehet. Ez alapján kell kalkulálni.
Ha választani lehetne, én XI. kerületet nézném. Igaz nem olcsó, de cserébe viszonylag kulturált, jó a közlekedés, tömegközlekedés, relatív közel a belváros és úgy összességében fejlődik.
Ha lenne párom akkor minimum nappali + 2 szobás lakást keresnék. Nappali vendégfogadásra, egyik szoba hálószobának, másik szoba pedig vendégszoba/dolgozószoba ha valaki el akarna vonulni.
Én egyedül vagyok így. Van 15 millióm, havi 700 nettó körüli bevételem, de nem visz rá a lélek, hogy vegyek:
1. Szerintem túl vannak még mindig árazva az ingatlanok, bár most kicsit lejjebb mentek az árak a belvárosban.
2. A kretén állami támogatások miatt az összes szaki le lesz kötve és horror lesz egy közepes felújítást is lezongorázni, és kb. akármit néztem, arra ráférne egy kis tatarozás.
3. Még fiatal vagyok viszonylag és ha a mostani igényeimhez vennék egy lakást, azt szinte biztos, hogy 5-6 év múlva megbánnám. Most egy 1-1,5 szobás lakás lenne a legjobb számomra, jó közelekedéssel a belvárosban. Ha ne adj ég, lesz gyerekem, akkor egy ekkora lakás kicsi lesz és bejön ezer olyan paraméter, amire most nem figyelnék, vagy eszembe sem jutna. (Parkoló, bölcsi, ovi, iskolák, stb.)
4. Nem tudom, hogy a koronavírusnak mi lesz a hosszú távú következménye. Én pl. már lassan egy éve itthonról dolgozok és csak alkalmanként járok be az irodába. Ha ez így marad a jövőben is és általános gyakorlat lesz a home office a szakmámban, akkor lehet hogy nem is Budapesttel számolnék hosszú távon.
Szóval én egyelőre úgy vagyok, hogy amíg nem lesz "muszáj" ingatlant vennem és nem megterhelő az albérlet fizetése, addig nem veszek semmit. Várok pár évet, aztán meglátjuk mi lesz.
XI. kerületet ajánlom én is.
Ennyi önerővel már simán rámehettek a 3 szobás lakásokra. 2 szoba hamar kevésnek bizonyul, ha beesik egy home office, nem is beszélve arról, ha pár év múlva gyerek is lesz.
Egyébként a 2 és 3 szobások közt már nincs olyan nagy eltérés árban.
6:
"ha a mostani igényeimhez vennék egy lakást, azt szinte biztos, hogy 5-6 év múlva megbánnám"
2-3 évente adunk-veszünk lakást - nagy haszonnal.
Nem véletlenül 5 év az adókötelesség adás-vételnél, 5 év után új élethelyzetek adódnak és szokás lakást cserélni.
Megbánni csak államosítás esetén lehet. Akkora jövedelemmel és vagyonnal, ami neked van, mostani lakásvásárlással 6 év alatt el tudnám érni, hogy azután soha többet ne kelljen alkalmazottként másnak dolgoznom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!