Milyen hatásai lehetnek az ingatlanárakra egy újabb válság miatti több százezres kivándorlásnak?
Már most túlhaladtuk a 2008-2009-es államadósságot, ráadásul a munkanélküliség, a leépítések is csak most kezdődnek. Elvileg rengetegen fognak kimenni külföldre boldogulni, ahogyan az előző válság idején is igen sokan mentek ki, a kényszer nagy úr.
Viszont az ingatlanpiac az már túlkínálatos. Már rengeteg eladatlan/kiadatlan ingatlan áll üresen. Mi lesz akkor, ha még több százezer ember fog máshol ingatlant venni vagy bérelni?
Hiába mondják egyesek erre, hogy "aki ki akart menni már kiment". Igenis még van bőven miből kivándorolni. A magyar az otthonülősebb nemzet, de ha rákényszerül, akkor megy. Lengyelországból, Romániából sokkal nagyobb volt eddig is a kivándorlás. Tehát nálunk is növekedhet.
Melyik ingatlanok árai csökkentek?
Az agglomerációban egyelőre nőnek az árak...
Brutális infláció lesz, Ft-ban mérve sanszos, hogy nem lesz jelentős az ingatlanárak esése.
Az elmúlt években simán 10% felett volt a valós infláció, most a covid hiszti miatt, meg a sok "ingyenpénz" miatt lesz az 20-30% is.
A hitelre vásárolt befektetőknek (akik igen sokan vannak), mind eladási kényszerük lesz a moratórium után.
Évi 20-25% profit reményében vettek fel 100 milliós hiteleket, ez a hozam most hirtelen lecsökkent 2-3%-ra, és a bérleti díjak folyamatosan csökkennek, egyre nyomottabb áron lehet kiadni.
Ezek a befektetők, akik havi fél meg egy milliókért adták ki külföldieknek rövid távra, azok most ennek a tizedét tudják besöpörni.
Miből fogják kifizetni a hiteleket? Miből?
Óriási eladási hullám lesz, és ennek az árak lesznek az elszenvedői.
Lehet hogy lesz óriási eladási hullám, lehet hogy nem. Ha valakinek van egy ingatlana, ami akárcsak 2-3%-ot is hoz, akkor nem biztos, hogy megéri eladni, mert biztonságosan a pénzét sem igazán tudja olyan helyre fektetni, ahol garantáltan tartja az értékét.
Azon tömegek pedig, akik befektetési céllal, akár airbnb-ztetési céllal vásároltak ingatlant, azok általában nem a kis tőkéjű átlagpolgárok köréből kerültek ki rengeteg hitellel, amivel majd bedőlögetnek.
Szóval szerintem ez egy nagyon brutális túlzás. Az idegenforgalom újra fel fog lendülni. Akik ebben dolgoztak és elveszítették az állásukat, nagyjából a moratórium kivezetésével egyidőben vissza is fogják nyerni az állásukat és szerintem tippre látástól mikulásig dolgozhatnak. Ha csak a környezetemből indulok ki, mindenki menne már. Mindegy hogy hova, csak hadd menjen nyaralni, telelni, vendégházba, szállodába, étterembe, fürdőbe, mindegy, csak lehessen menni... Én nem számítok nagy bedőlés hullámra.
Ennél légbőlkapottabb számokat még nem láttam.
Lakáskiadásból nem 20-30% profitot számolnak, hanem úgy 7%ot.
Egy lakás pedig nem kerül 100 millióba, pláne nem az, amit befektetésként kiadni vásárolnak.
Most pedig lehet, hogy csökkent a profit, de ha nem tudnád, hiteltörlesztési moratórium van. Azaz, még ha kisebb is a bevétel, még akkor is jobban járnak, mint a covid előtt, hiszen 0 Ft törlesztést kell fizetni, így minden bevétel ajándék ingyen pénz.
A moratórium végén pedig minden visszaáll a régi kerékvágásba. Az emberek már-már hisztérikusan utazni akarnak. Amint lehet, fognak, így újra ugyanakkora vagy még nagyobb profitot termelnek a lakások.
Ebből következően csak drágulás várható.
Végezetül, nem az fog külföldre vándorolni, aki 100 milliós luxuslakásokat vesz. A gazdagok mindig minden helyzetben megoldják hogy jól járjanak.
A hosszútávú kiadásnál volt 7% körüli haszon (a csúcsidőben), az AirBnBs befektetők bizony 20-25%-os profitot sajtoltak ki az ingatlanokból, nézz utána. Ezért volt ekkora ingatlanár robbanás.
De most már mondom, mindennek vége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!