A férjem szülei nekünk ajándékoznának a régi házukat, mik a rizikói? Visszavonható-e az ajándékozás, vagy jobb lenne ha eladják nekünk? Mi érné meg?
Az új ház felépítésénél ahova nemrég költöztek rengeteget támogattuk én és férjem is.
Mondták hogy ha segítünk az átköltözésben akkor az előző házat nevünkre iratják.
Hogyan lenne ideálisabb az átiratás? MERT azt hallottam hogy az ajándékozás elvileg bármikor visszavonható, és biztosra szeretnénk menni, mivel ugy látjuk hogy nemigen elégedettek az új házukkal , és mi sem szeretnénk bizonytalan helyzetbe kerülni.
Vagy jobb lenne ha eladnának nekünk x összegért?
Hogy érne meg?
Az ajándékozást ugyan elvileg vissza lehet vonni, de csak kellö indokkal - pl érdemtelenné váltok, mert öket megkárosítjátok, az életükre törtök meg még pár hasonló kitétel -, egyébként nem.
Az ajándékozást az esetleges másik törvényes örökösök (testvérek) 10 éven belül megtámadhatják, ilyen esetben nekik a köteles rész járna csak, ami a nekik járó törvényes örökség egyharmada.
A legokosabb az ajándékozási szerzödést közjegyzövel készíttetni el, ott mindent bele lehet foglaltatni a szükséges biztonság miatt.
Ha neked ajándékozzák, és akkor az a te külön vagyonod lesz válás esetén.
Itt van, mikor kérhetik vissza:
2: arról van szó, hogy NEKIK ajándékoznák, tehát a kérdezőnek és a férjének. Tehát nem lenne a kérdező különvagyona, hanem maximum a férjével közös vagyon lenne. De még ez sem biztos, ugyanis a joggyakorlat szerint ha egy házaspár valami nagyobb értékű vagyontárgyat kap egyikük szülőjétől, azt az adott házastárs különvagyonának tekintik, tehát még ha kettőjük nevére kerülne is az ingatlan, jó eséllyel válás esetén a férj kapná azt teljes egészében.
Illetve az általad linkelt cikkben is szerepel a visszakövetelés esetei között a feltevés meghiúsulása, ami válásnál szintén megállhat, hiszen a fél házat bizonyára azzal a feltevéssel ajándékozták a férj szülei a menyüknek, hogy életük végéig együtt lesznek a fiukkal.
De a kérdező nem a válás esetleges rizikóját kérdezte, hanem úgy alapvetően a visszakövetelés lehetőségeit. Azt leírja a linkelt cikk.
Alapvetően a visszaigénylés lehetőségei érdekelnek.
Nem tudtam eddig, de ha van testvére a férjemnek akkor ö is igényelheti a rá eső 50%ot 10éven belul?
Akkor ez azt jelentené h ha mi felujítjuk aminek igy sokkal több lesz az értéke , a testvére pedig ha kéri az 50%ot pl.4év mulva akkor neki ki kell fizetnunk?
Szerintem keressétek meg a közjegyzöt - ti meg a szülök - és töle kérjetek infókat, ö meg tudja mondani, adott esetben mi a legjobb módszer.
Ami biztos, az az, ha megveszitek a tölük, az adásvétel ugyanis nem megtámadható és utána a ház nem része az örökségnek. De ezt is csak közjegyzö elötti szerzödéssel szabad, hogy tényleg érvényes legyen.
Mellékesen a férjed testvére kérdéshez: ha - 10 éven belüli elhalálozás esetén, késöbb már nem lehetséges - megtámadja az adásvételi szerzödést, akkor sem az 50 % (a törvénes örökrész) jár neki, hanem ennek az egyharmada, azaz 16,6 %. Ebböl még lejönne az általatok - papírokkal igazolhatóan - ráköltött felújítási költsége részarányos összege, azaz ennek az összegnek az egy-hatoda, tehát azért annyira nem túl sok. Viszont ez elég elhúzódó jogi ügy lehet, amí igen megterhelö lelkileg is.
Ezért is jobb az adásvételi szerzödés, ott nincs vitalehetöség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!