Szokták mondani, hogy olcsóbb lakást venni hitelre, mint albérletet fizetni. Ez hány éves futamidőnél igaz? És hány % önerőnél?
10:
Nyilván ezt értjük, de ennél bonyolultabb a képlet.
Ahhoz, hogy hitelt felvegyél önerő is kell. És ha az önerőt egyébként be tudod fektetni miközben bérelsz? És ha az a befektetés az évek alatt többet hoz, mint a tizen-huszon millió forint amit az ingatlanod érne ha megvetted volna?
Ki járt jobban, aki az elmúlt években ingatlant vett és megduplázta a vagyonát aki aki az önerőből bitcoint vett és megszázszorozta miközben bérelt?
És ha nem ugyanannyi a bérleti díj és a törlesztő? Ha a bérleti díj fele annyi vagy harmada a törlesztőnek, akkor is megéri venni? Ha tizedannyi? Huszodannyi? Mi lenne az a pont, amikor azt mondanád, hogy megérte bérelni?
Amúgy egyetértünk, az elv alapján venni jobb a legtöbb esetben (és akkor még a törvényi szabályozásról nem is beszéltünk).
Én is inkább kiadok mint bérelek. De a piac változhat.
Hiába hoz többet a befektetésed, mint ha lakást vennél és azt adnád el később, ha közben havonta 100.000 Ft-ot pengetsz ki az albérletért. És igen, önerő is kell, ezért nem kell azonnal kidobni a szülői lakásból a pályakezdőket, mert otthonmaradva pár évig gyűjtögetve simán összejön az önerő, arról nem is beszélve ha párod van.
A bitcoint felhozni példának, mint az albérlet előnyét azért elég meredek.
Egyébként Excel-ben vagy kockásfüzetben érdemes kiszámolnia annak aki ezen gondolkodik, hogy pl. hol állna anyagilag 10 év albérlet vagy 10 év saját lakásban lakás után.
Hitel vs törlesztő: online kalkulátoroknál meg lehet nézni, mennyiért adnak hitelt.
Egy példa:
16.000.000 az ingatlan
Ebből önerő 3.200.000
Azaz a hitel összege 12.800.000
15 év futamidő mellett, FIX kamatozással havi 97.200Ft a törlesztője.
Vagyis össze kell szedni 3,2 milliót, ami 3 év alatt szerintem reálisnak mondható ha egyedül teszi valaki (ez havi 88ezer félretevése), majd kap egy lakást, amiért fizet végül 3,2+17,5milliót (ennyi a kamat teljes visszafizetése), vagyis 20,7 milliót. Ennyit - szerintem - 15 év múlva fog érni a lakás, elég ha az inflációval számolunk, ami most 3%, ezzel számolva 15 év után 155% lesz a lakás értéke.
Ezzel szemben ha albérletben lakik 18 éven keresztül, havi 100.000-ért (tételezzük fel hogy ez nem fog nőni, pedig az infláció erre is hatással van), akkor kifizet 21.600.000 Ft-ot albérletre.
Itt érdemes összehasonlítani, hogy mi történt a 2 esetben:
Aladár kiadott 20,7 milliót, és van egy lakása, amit eladhat minimum ennyiért.
Béla ehelyett albérletben élt, kiadott 21,6 milliót, de nincs saját ingatlanja.
"Hiába hoz többet a befektetésed, mint ha lakást vennél és azt adnád el később, ha közben havonta 100.000 Ft-ot pengetsz ki az albérletért."
Miért, ha egyébként 100.000 Ft-ot fizetnél ki a törlesztőre? Ebben az esetben rosszabbul járnál a vétellel, mint a bérléssel (pusztán anyagi szempontból, egyéb szempontokat most ne vegyünk figyelembe).
13 nem igazán értem az érved:
Állampapír 5 évre, 3,2 millió befektetéssel:
1 év:
1-6 hónap, 3,5 %, = 47600 Ft
7-12 hónap, 4%, = 54400 FT
2. év, 4,5% =122400
3. év, 5% =136000
4. év, 5,5% =149600
5. év, 6% =163200
Összesen: =673200 Ft
Ha kiveszed ennyit még levonnak: 23240
Ez 5 év alatt kb 7 havi albérlet.
Feltételezve ha évi 1 milliót még félreraktál akkor a következő 5 évben 8,83 milliót kötsz le ismét 5 évre: 1,88 millió kamat -->10,85 millió összesen.
Ismét lekötve öt évre+ 5 millióval: 18,5 millió lesz kamatokkal
Azaz 15 évi lekötéssel a jelenlegi 3,9% inflációval számolva kerestél kb 5,2 milliót :), de 15 évig fizetted a 100000-es albérletet ami 18 millió lenne ha nem emelkedne, szóval lesz az min. 21 M. Így az egyenleged -16 millió körül várható.
Ha lakást vettél volna. 12-es számai alapján ezt is akkor, lenne egy min 20 milliót érő lakásod. Ha eladod ennyiért mert éppen válság van akkor + 20 M-d lesz, nem pedig 5,2 M!
14+
Ha csak éves lekötést választasz akkor a legjobb hozam 3%!
3,2 M, 1 évre -->81600
#13
""Hiába hoz többet a befektetésed, mint ha lakást vennél és azt adnád el később, ha közben havonta 100.000 Ft-ot pengetsz ki az albérletért."
"Miért, ha egyébként 100.000 Ft-ot fizetnél ki a törlesztőre?""
Ember, ne hülyéskedj, pont erről beszéltél, hogy lakás helyett más befektetésre költenél. Vagyis a havi 100ezer TÖRLESZTŐ az neked BEFEKTETÉS. Ha havi 100ezret albérletre költesz, az akkor neked NEM BEFEKTETÉS, hanem kidobott pénz. Az önerő meg oly csekély, hogy nevetséges azt hinni hogy albérlet fizetése mellett a pár milliós befektetésed hoz annyit mint majd egy 20milliós lakás fog érni.
"Ember, ne hülyéskedj, pont erről beszéltél, hogy lakás helyett más befektetésre költenél. "
Az önerő befektetéséről beszéltem, nem a törlesztő befektetéséről (mert azt bérleti díjra kell fizetni).
Igen, értem, hogy mennyi az állampapír hozama, mennyi az átlagos bérleti díj és milyen a jelenlegi kamatkörnyezet. Egyetértek, most talán jobb venni.
De ez nem volt mindig így és nem is lesz mindig így, illetve vannak más, nem anyagi szempontok is (jogi környezet, élethelyzetek pl), ami miatt jobban megérheti bérelni.
Én meg nem hiszem, hogy mindig ugyanannyi vagy kevesebb a törlesztő, mint a bérleti díj (ha igen, akkor általában venni a jobb - mint ahogy írtam is, hogy most talán venni a jobb).
Ellenben volt, amikor (svájci frank mizériánál) a törlesztő megugrott a korábbi több, mint duplájára, bérelni meg olcsón lehetett. Pl x lakásra felvett hitel törlesztője lett pl 100 ezer ami korábban 50 ezer volt, miközben bérelni azt (olyan) lakást 40 ezerért lehetett. Más volt a piac.
Ebben az esetben nem biztos, hogy bérelni a jobb (lehet, hogy igen, de lehet, hogy nem).
Értem, hogy most más a piac (nem arról vitatkozunk, hogy MOST melyik a jobb döntés), de nem mindig van így.
Könnyen lehet, hogy 5 év múlva (10-15 év távlatából visszanézve) rosszabb döntés lesz venni egy ingatlant, mint bérelni, még akkor is, ha vételkor a törlesztőrészlet pont ugyanannyi, mint a bérleti díj (mert változhat a piac).
Tehát általánosságban NEM lehet eldönteni, hogy bérelni vagy venni a jobb döntés, mert sok tényezőtől függ. Egyes élethelyzetben venni, másikban bérelni célszerűbb. Egyik piaci környezetben venni, másikban bérelni. Egyik alkalommal azonos törlesztő melett az a jobb döntés, ha veszünk, másik esetben az lett volna, ha bérelünk.
"Nem csak az önerő befektetés, hanem a lakásvásárlás is."
Persze, de ettől most tekintsünk el, mert nem tudjuk mennyit ér az ingatlanunk a jövőben reálértéken. Ha kevesebbet, akkor az egy veszteséges befektetés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!