Egy "kivett tanya" besorolású ingatlanra is vonatkozik a földtörvény, és ki kell függeszteni?
Eddig úgy tudtam, hogy a szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő, gyep, nádas és fásított terület művelési ágban nyilvántartott területeket kell kifüggeszteni.
A szóban forgó ingatlan tulajdoni lapján az áll, hogy tanya. Kivett tanya, hogy egészen pontos legyek, de igazából nem is a "kivett" lett volna a kérdésem lényege, hanem hogy "tanyára" is vonatkozik-e a dolog? Rosszul tudom a fenti listát? Esetleg nem egészen teljes ez a lista?
A tanya minden esetben a Földforgalmi Törvény hatálya alá tartozik. Biztos nem teljes a lista, vagy a tanyákat külön említi a jogszabály.
Én tanyán élek, és szinte lehetetlen eladni ez miatt. Egy ismerősöm eladta a tanyáját, és 3 évig tartott az új tulajdonost bejegyezni. Régen viszonylag sok német és holland nyugdíjas vett itt tanyát nagyon jó áron, de erre már nem lehet számítani. Sok tanyát elhagynak, üresen állnak évekig, majd összedőlnek, és a romok már ki se látszanak a burjánzó gazból és vadon nőtt akác és egyéb fáktól.
Ezzel a törvénnyel még azt az esélyt is elvették, hogy valaki nyaralásra, pihenésre, kikapcsolódásra megvegye, és ezáltal rendbe tartsa, felújítsa, korszerűsítse, és megőrizze tanya jellegét.
Pár éve még Nemere István is itt élt tanyán, ami nekünk nagy megtiszteltetés volt, hogy a mi kis porfészkünkben telepedett le, de a mai törvények szerint ezt már nem tudná megtenni.
Rosszul tudod, tanyára is vonatkozik. Tanya besorolású földterület, az a földforgalmi törvény hatálya alá tartozik! Ha a tulajdoni lapon a föld megnevezése tanya, csak akkor érvényes ez! Hiába művelési ág alól kivont, mert a tanyára vonatkozik ez! Művelési ág alól kivont un. zártkerteket lehet a belterületi telkekhez hasonlóan eladni, azaz nem szükséges kifüggeszteni, azonnali hatállyal eladható bárkinek, szomszédnak nincs elővásárlási joga.
Ez nem borzalom! Kifüggesztik, megvárod a kifüggesztési időt és utána megveheted. Némi kellemetlenség, hogy nem lehet a tiéd azonnali hatállyal... de az eladó belterületi ingatlanok esetében is nagyon sok esetben azok nem azonnal beköltözhetőek (így kell felfogni)! Ugyanakkor ha 1 hektárt meghaladó földterületről van szó, akkor "magánszemélyként" meg sem veheted elvileg, de gyakorlatilag meg úgy megveheted, ha nem egyedül vagy tulajdonos, lényeg, hogy annyi tulajdonosa legyen, hogy egy személyre eső rész ne haladja meg az 1 hektárt. Azaz ha 2 hektárról van szó, akkor legyetek ketten annak tulajdonosai. A szomszédoknak valóban elővásárlási joguk van, de annak csekély az esélye, hogy lecsapják a kezedről, hisz eleve az esetek elsöprő többségében a szomszédok tisztában vannak azzal, hogy eladó a szomszédos földterület, azaz te mint távolabbról jövő vásárló, szóba nem jöhettél volna akkor, ha Ők igényt tartottak volna rá. Ha eladod a földedet, egyértelmű, hogy először a szomszédot értesíted erről, hisz a legkézenfekvőbb dolog a szomszédnak eladni. Ez az alaphelyzet és ez áll elő, normális emberek körében. És ez az, ami miatt ezt a törvényt nem értik sokan, miért jó ez, miért szükséges ez. Sokaknál (normális embereknél) ez annyira evidens, hogy megfeledkeznek arról, hogy vannak rafináltak, szaralakok is, azaz ez szükséges ahhoz, hogy ne lehessen tisztességtelen módon, irreálisan magas árat kérni a szomszédtól. Kihasználni azt a helyzetet, hogy számára az a földterület érhet többet, mint bárki más számára, kvázi azzal fölemelni az árat nála, hogy azt mondod vagy megveszed emelt áron vagy eladom "nyomott áron" másnak. Ez nem hülyeség, nem szükségtelen, nem borzalom!
Kedves 4-es! Ez bizony borzalom. Egy törvény, amit állítólag azért alkottak, hogy a külföldiek ne vásárolják fel a magyar földeket, szinte lehetetlenné teszi, hogy a magyarok földet vásároljanak. Elveszi a jogot a föld tulajdonosától, hogy annak adja el a tulajdonát, akinek akarja.
A tanya, amit meg akarok venni, nagyobb 1 hektárnál. El kellett mennem aranykalászost csinálni ezért a hülyeség miatt. Hogy ott azt tanítják, hogy mi módon zsigerelheted ki a földet, hogyan műtrágyázz és növényvédőszerezz, egy államilag erősen preferált képzésen, ezt már nem is szeretném kommentálni. De megcsináltam, még ha ettől úgy érzem, hogy rosszabb gazda is lettem. (Most igyekszem elfelejteni, amit tanultam.) A gond az most, hogy a párommal közösen vennénk, 50-50%-ot fizetünk bele, de neki nem lehet, csak 1ha része belőle, és az én nevemre kell venni a maradék 3-at. Nem verem át, de akkor is, ez így nem valami jó felállás. És akkor itt jön még az a képbe, hogy 3 helyrajzi számon van az egész terület, amit meg akarok venni. Ha csak egyetlen egyet nem sikerül a kifüggesztés miatt, akkor engem már a másik kettő sem érdekel. Márpedig három területre 3x annyi esélye van, hogy valaki majd lecsap. Nyilván nem azok, akiknek ép ésszel le kellene csapni rá, mint pl. a szomszédok, akik ott gazdálkodnának. Sokkal inkább azok a nyerészkedők, akik figyelve az elektronikus kifüggesztéseket felvásárolják a földeket, akár úgy, hogy mások stromanjaként működnek, akár csak úgy, hogy ehhez megvannak a földtörvény adta jogaik, és csak nyerészkedni, nem gazdálkodni akarnak. Egy fél éves hercehurca elé nézek, ami biztosan sokba fog kerülni, és egyáltalán nem biztos a végeredmény. Hiába akarja az eladó eladni nekem, és hiába akarom én megvenni, és hiába elkudtunk meg erről egymással önként, kényszer nélkül. Valaki belegyalogolhot a képbe, és vesztegetheti az időnket és pénzünket. Addig nem kezek el munkát, időt és pénzt fektetni a területbe, amíg nem az enyém, mert lehet, hogy másé lesz. Az eladó meg _már nem_ fog energiát fektetni bele, hiszen ő így van úgy, de el fogja adni. Jó ez a területnek? Nem. Jó ez nekem? Nem. Védi ez a hercehurca a területet attól, hogy külföldiek megvegyék? Nem. Kinek jó ez? Gyanítom senkinek. Ahogy írtad, ha a szomszédnak kellett volna a terület, már megvette volna, de neki nyilván nem kell. Olyanokat hoz helyzetbe ez a törvény, akiket nem kellene. Olyanokat, akik nem mennek ki a földre, nem nézik, hogy mi van ott, legfeljebb a mepar vagy google térképen, és legfeljebb az aranykoronák meg a dollárjelek forognak a szemük előtt.
Az egésznek fordítva lenne értelme: ha valakinek kell egy terület, iratkozzon fel rá, mint lehetséges vevő. Ha az eladó meg akarja hirdetni, először a feliratkozottak tehetnek ajánlatot. Ha nem fogadja el az ajánlatukat, akkor meghirdeti, ahol akarja, és eladja annak, aki akarja. Nem hiszem, hogy az ügyfélkapun ezt olyan nehéz lenne megoldani, és ez mindenkinek jó lenne. Legfeljebb pár ilyen területet figyelhetnél, és csak akkor, ha van valami alapja annak, hogy azt megvedd. (Szomszéd vagy, a környéken gazdálkodsz, vagy ilyesmi.) Az eladó azonnal talál(hat)na rá vevőt, a szomszéd (vagy bárki más, aki komolyan gondolja) azonnal értesülne róla, ha az általa kiszemelt terület eladóvá válik, és nem maradna le a lehetőségről. A "távolról jövők", mint én, meg csak akkor találkoznának már a lehetőségekkel, ha azok tényleg adottak. De a magyarokat, akiket tényleg érint, senki nem kérdezte meg, amikor ezt a törvényt megírták.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!