Ki mit gondol a lakáshitel felvételről?
37 vagyok.
Győr 10-15 kmes körzétéről lenne szó az én esetemben, légvonalban.
Két lehetőségem van jelenleg, mivel két hitelt nem igen tudok fizetni, mert valószínűleg túllépni a 130as határt.
1: veszek egy olyan házat amin csak minimális módosítások szükséges pl: burkolat csere, fürdő felújítás, villamos hálózat módosítása az igényeimhez, mert a ház alapvetően számomra megfelelő elosztású és már korszerű technológiával épült ami magába foglalja a szigetelést is. Na erre jelenleg nincs pénzem.
2: Veszek egy felújításra váró 60-as években épült palatetős tégla házat és azt teljessen felújítom. Ha a tető marad mert jó a szerkezet és nem kell koszoruzni (ez ritka) akkor is lazán rámegy 10 millió, mert az én elvárásaim alapján szerkezetkészig kell rombolni, és a falakat eltologatni. Azaz maradnának a fő és tartófalak a tetővel. Viszont ezek a házak, amikhez 60 éve hozzá se nyúltak a festésen kívűl átlag 15+ millióba kerülnek, így hitelt kellene felvenne a megvásárlásához, de felújítani már nem tudnám... az elvárásaim miatt az egyetlen lehetőségem, ha kp-ra veszem meg a házat. De 15 + millióból már fel lehet építeni egy új hasonló méretű házat szerkezetkészre, viszont ez 25-ből nem valószínű, hogy elkészülne. Telkem van örökségből.
" itt már 10 milliós kölcsönökről beszélnek ... Nem lesz ebből baj, hogy mindenki "ész nélkül" veszi fel a hatalamas kölcsönöket "
A párok veszik fel sorra a 10 milliókat, a babavárót és társait ill. hitelt orrba-szájba.
Sokszor úgy kalkulálva, hogy a két felnőtt összes keresetét összeadva tudják csak kigazdálkodni a törlesztőket.
De Magyarországon -mint tudjuk- átlagban 2-3 éven belül igen sokan elválnak.
Na akkor mi lesz??!
"Vagy Pécs. Gyönyörű város, minden van. Olcsó lakások is. 8-10 millióért többszobásak, korszerű fűtéssel."
Inkább 12 millió az a 8-10, egyébként putri kategória (illetve nemkívánatos szomszédság, Komlói út, xyz bánya, stb). Élhető de erősen felújítandó családi ház 23 millió felett, kivéve ha olyan zűrös környék (Pécs keleti része, illetve kertváros bizonyos részei, este bepakolsz, reggelre kipakolnak). Nem probléma a necces szomszédság, ha erődítményt csinálsz a házból és tankkal jársz csak ki az utcára, de olcsóbban megúszod ha nem fertőzött környéken veszel házat/lakást...
Ja és Pécsett nem nagyon van munka, ahhoz képest, hogy milyenek az ingatlanárak.
Az én megítélésem erről attól függ, hogy ki mennyire felelősen veszi fel a hitelét.
Pl. akitől vettük a lakásunkat két éve, nem normális szerintem. Befürdött a devizával, három gyerekkel, erejükön felül fizették a forintosított hitelüket és szinte semmit nem csökkent a tőketartozásuk. A felvett 10 millióból 9 év után még volt 8,5 körül. Szóval volt három gyerekük, hát elmentek CSOK-kal egy újépítésű házba. Nulla önerővel, 10+10 millióval és még 8 millió piaci lakáshitellel. Tehát csináltak a 8,5 milliós erejükön felül fizetett tartozásukból 18-at, mindezt valami élethosszig tartó futamidővel, mert kijelentették, hogy ők havi 80 ezernél többet nem tudnak kigazdálkodni erre. Nyilván kedvezőbbek a hitelfelvételek, de hát azért... oké. Na hát ők azok, akiket mindig élő példaként hozok a hülyeség oltárán, amikor felelős hitelfelvételről beszélünk.
Mi rengeteget forgolódtunk álmatlanul, hogy belevágjunk-e, mert kevés pénzünk volt viszonylag önerőre. 3 millió volt a kezünkben és 16 volt a kinézett lakás lealkudott ára. 1 milliót kölcsön kellett kérnünk a családtól, hogy megállapodás szerint tudjunk fizetni és 12 millió hitelt vettünk fel hozzá 20 évre.
Én 3 napig éjjel nappal bújtam a netet, kalkuláltam, számoltam, próbáltam minden eshetőséget figyelembe venni. Mennyit kell fizetnünk, mennyi a közös bevételünk, tudjuk egy fizetésből is fizetni, tudjuk baba mellett is majd, tudjuk anélkül is végig esetleg, ha nem tudnánk előtörlesztgetni, mindenhogy tudjuk. Igyekeztünk úgy megválasztani a futamidőt (és ezzel a törlesztőrészlet mértékét), hogy csak akkor kerülhessünk bajba, ha mindkettőnk egyszerre veszíti el tartósan az állását, de végül ezt is kizártuk, mert ettől rettegve nem lehet élni.
Már a hitelbírálat benyújtása előtt pontos annuitásos táblázatom volt arról, hogy hogyan fog változni a törlesztőnk mértéke az előre kalkulált előtörlesztésekkel. Behálóztuk anyukákat, kötöttünk még egy-egy lakástakarékot. Ezt a tervet egyébként néhány hónapot ide-oda tologatva tartjuk is, aminek köszönhetően most, amíg nincs gyerekünk, előtörlesztünk annyit, hogy utána a lakástakarékok lejártával már végtörleszteni tudjunk. A hitelfelvételtől számított 6. évben. A kamatperiódusunk 5 éves, de addigra már olyan minimális tőketartozásunk lesz, hogy akkor sem esünk hasra, ha 5-szörösét kellene majd fizetnünk (ami azért szerintem még nem lesz reális). 2,5 év alatt én két havonta előveszem a táblázatom és tervezek és a mai napig nem látom, hogy ebbe belebukhatnánk még bármilyen formában is. Belekalkulálva persze azt is, hogy nyilván bármi külső tényező, állami, piaci hatás is jöhet, ami miatt egyértelműen nem a bank fog rosszul járni fix törlesztő ide vagy oda. :)
Szóval én azt mondom jobb félni, mint megijedni. A hitel alapvetően nem rossz. Vettünk egy lakás 16 millióért, ami ma ér 28-at most. Az összes ltp díjjal, kamattal, előtörlesztési díjjal is sokat nyernénk rajta, ha most elakarnánk adni. Nem gondolom, hogy történhet olyan, ami miatt visszaesne a korábbi értékére, de ha még is, akkor sincs nagy baj, hisz értéktartó, a másik ingatlan ára is esni fog, amit megakarunk venni ezt eladva.
Szóval összegezve... én úgy látom, hogy igen, előbb-utóbb biztosan lesz valami mélyrepülés és ismét nagyon nagy bajban lesznek azok, akik felelőtlenül ugranak ebbe bele, kimaxolva a lehetőségeiket. Vagyis tovább nyújtózkodnak, mint ameddig a takarójuk ér. Erre számítani kell, együtt élni vele és max örülni, ha mégsem úgy alakul.
Akik a bevételeik 10-20%-át költik ma törlesztőrészletre és esetleg előtörlesztésre is gondolnak mellette, azoknak azért nem igazán jöhet olyan állapot, hogy belerokkanjanak. Mi is szívesebben vettünk volna családi házat... de abba mi is nagy eséllyel belerokkannánk, ha úgy van.
#43
40-es vagyok és nem tudom miről beszélsz!
Lakásról írtam, nem családi házról.
3 lakásom van Pécsett befektetési céllal vettem őket 2 éve, mindegyiket 7 millió környékén, 48-52 m2-esek, 1,5 szobásak, egyik sem putri, egyik sincs cigánytelepen, egy tisztasági festésen kívül nem kellett hozzájuk nyúlni, egyik sem panel.
A két év alatt történt áremelkedést beleszámítva is nagyon megengedő voltam a 10-12 millióval.
Mindhárom ki van adva, egyik egyetemistáknak, 2 meg dolgozó párnak.
Munka?
Aki egy 150 ezer fős járási székhelyen nem talál munkát, ahol a világon minden van, még 34ezer főt befogadó egyetem is, az jobb, ha máris akasztja fel magát, mert életképtelen.
Gőzöd nincs Pécsről, csak mesélgetsz a gép mellől, de tessék, tájékozódj:
"befektetési céllal vettem őket 2 éve, mindegyiket 7 millió környékén, 48-52 m2-esek, 1,5 szobásak"
2 éve még nem volt kiterjesztve a használt lakásra a CSOK (csak a régi "szocpol" változat)... De ha valóban 7 millióért vetted, akkor az vagy pécs kelet, vagy kertváros, vagy nagyon nagy mákod volt. Nyilván a 12 milliós LAKÁS az felújított, új nyílászárókkal, stb. De igazad van, 10-ért ha NAGYON szerencséd van, találhatsz jót (azért necces, mert az ingatlanközvetítők ki sem dobják a finom falatokat a piacra, de magánszemély hirdetésével lehet szerencséd). Én is 7 millióért vettem az enyémet, de már vagy 6 éve...
"egyik sincs cigánytelepen"
Elég ha éjszaka nem mersz kimenni az utcára, vagy hogy kéthetente leszívják a kocsidból a benzint. Lásd Kertváros. Nem putri, csak éjszaka valahogy mégis előmásznak az utcára a rejtett erőforrások, meg reggelre tele van eldobált használt tűvel a lépcsőház bejárata (ha éppen nem feszítik fel az ajtót és jönnek be)...
"Aki egy 150 ezer fős járási székhelyen nem talál munkát, ahol a világon minden van, még 34ezer főt befogadó egyetem is, az jobb, ha máris akasztja fel magát, mert életképtelen."
Haha, munka az talán még lenne, de fizetés nincs :) Az egyetemen minimálbért osztogatnak még diplomásoknak is (tapasztalat!)... Ezzel szemben az árak (ingatlan, helyi adók) az egekben!!! Sok mindent elárul, hogy a környék tele van kiadó, hónapok óta porosodó üzlethelységekkel, van egy hely, ahol 1 éven belül már a 3. vállalkozó próbálkozott be, mind becsődölt. Elég ha a jeleket figyeled...
Pécs egy zsákutca, a "tudásközponttól", a koncertközponttól és a "Zsolnay Kulturális Negyed"-től nem lesz élhetőbb a város, max több az egységnyi területre sorolható sznob. Attól, hogy vannak parkok, még nem lesz nagyobb a közbiztonság éjjelente (ugye-ugye Páva Zsolti és a lánya esete...).
Ott az EKF, "a megtisztelő cím hatalmas fejlesztéseket indított el a városban". Ezeknek a fejlesztéseknek a produktumai nem képesek fenntartani magukat és a város az igen magas adóiból csak a meglévő "fejlesztések" fenntartási költségeit nyögi, a többi elmegy az állandó jellegű korrupcióra. Fejlődés? Ugyan már! Igen, a politikusaink bizony jól élnek az országban mindenütt! Nekik van "munkájuk", ami jól is fizet, kár, hogy minden árat az ő fizetésükhöz igazítanak!
Sokat tudnék még mesélni Pécsről, ugyanis tudod én itt élek. Ha valaki el akarja kezdeni az életét és ingatlant szeretne venni a családjának, az NE itt tegye! Vagy menjen a nyugati határra, vagy BP agglomeráció!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!