Milyen módon adhatom el az örökölt 50% tulajdonrészű családi házamat?
A bátyámmal pár éve megörököltük a lakást, amivel megörököltük a nagymutert is...
-A bátyám, aki 50%-os tulajdonos, nem kívánja eladni.
-A bírósági "megfelezés" sem megoldás, hiszen most is használom a felét, és fizikailag nem lehetséges az elosztás. (Valamint a nagymuter, a szaga (inkó, de napi 1 pelust használ csak ha épp használ), a vele járó egyéb dolgok maradnának, hiszen a teljes alsó szintet ő lakja és ez elől menekülnék egy másik lakásba, mert nyuggerházba nem tudjuk berakni az 1-2 éves várólisták és irreálisan magas összegek (+kaució) miatt.)
-Kivásárolni én nem tudom (anyagi okokból sem) és nem is akarom, hiszen pont az a lényeg, hogy elköltöznék innen.
Aki járt már hasonló helyzetben, azaz kényszerültség kapcsán vált volna meg az osztott tulajdontól, annak kérném a válaszát, hogy mennyi idő, milyen költség volt a teljes procedúra és a valós értékért sikerült elárverezni, vagy fillérekért?
És persze mi lett a bentlakóval?
Nekem nincs eltartási szerződésem, a szüleimnek volt, de az nem öröklődik, így igazából csak itt lakik, de jogilag semmi köze az ingatlanhoz.
Nem, nem ellene vagyok, mielőtt bárki ezzel támadna! Nem tudok mellette élni, sem az orvosok utasításait nem tartja be, se rám nem hallgat, tehát kb. kezelhetetlen. Ha nappal ápolónő vigyáz rá, éjjel "rosszalkodik", tehát semmit nem tudok tenni vele.
De a fenti kérdésekre szeretnék tényszerű, értékelhető válaszokat kapni!
"Az eltartási szerződés egy másik ingatlanra szólt a szüleim esetében, amit mi megörököltünk és el is adtuk, ám az eltartási szerződés/kötelezettség nem öröklődik, ezért írtam, hogy jogilag nincs köze az ingatlanhoz."
Csak en nem ertem ezt a sztorit? Vhogy annyira santit az egesz. Nekunk is van eltartasink, de amig a neni nem hal meg, addig azt az ingatlant mi nem adhatjuk el, amennyiben ez lehetseges ugy az eleg kedvezotlen szerzodes az idos embernek.
Tehat a leiras szerint egy hazaspar eltartasi szerzodes kotott vmelyik fel anyjaval. Ezek utan a par mindket tagja elobb meghalt, mint a neni, akivel kotottek a szerzodest.. Szegeny neni.. Amugy egyaltalan minek kot barki is eltartasit a sajat szulojevel?? Ugyis o lesz az orokos. Sztem ez a sztori, de legalabb is egy resze kamu.
A korábbi ingatlannak 3 örököse volt: a 2 szülő és egy rokon, így annak 66% (fejenként 33%) volt csak a mienk, azt azért kellett eladni.
Az eltartási szerződés lényege az volt korábban, hogy a másik rokon (aki nem foglalkozik vele), ne kapja meg a lakás 50%-át, de ez itt most lényegtelen.
Az egy vájogház volt, ehhez képest göredék értékben.
A bátyámmal nem vagyunk beszélő viszonyban és mivel a nagymuter már a sokadik orvosi kezelést utasítja el, már feladtam az ápolását, de mivel naphosszakat folyik a víz, ég a tűzhely, már a lakásra is veszélyes és ugye az orvosi kezelést visszautasítva, pelenkát nem vagy csak napi 1-et használva tiszta húgy a teljes lakrész, éjszaka vödörrel pancsol a pisivel, majd ami mellé megy egy székpárnával törli fel és azt elrejti... szag után lehet megtalálni, amikor már erjed. Nem fogom tovább részletezni, mert hosszú még a lista, ami miatt nem lehet mellette élni és így még a postást sem szívesen engedem be.
Várható volt, hogy nem a valós kérdésre jönnek válaszok, hanem kötözködések (mert ugye internet, névtelenség), de ezekre továbbra se vagyok kíváncsi. A történet nem sántít, de még ha úgy is lett volna, a feltett kérdésre történet nélkül is lehet értelmes választ adni. A (valós) történet azért került kiírásra, hogy több részlet derüljön ki, így specifikusabb választ kaphassak.
Lehet, hogy tévedek, de az eltartási szerződést és a haszonélvezeti jogot sok válaszoló nem különbözteti meg.
Eltartási szerződéssel arra szerződöm, hogy az eltartandó személyt haláláig ELTARTOM, GONDOSKODOM RÓLA. Ez teljesen független kötelesség attól, hogy marad-e az eltartott a régi ingatlanában, vagy kiköltözöm vele a pusztába vagy az erdőbe. EL KELL ŐT TARTANOM azon kötelességekkel, amiket a szerződésben aláírtak a felek. Ha az ingatlan tulajdoni joga a szerződés jogerére emelkedésekor (vagy akár később) átszállt az eltartandóról valaki másra (azaz az eltartóra), akkor az eltartó azt tesz vele, amit akar, ill., amit a törvény nem tilt, hacsak a szerződésben nincs másképpen szerződve.
Haszonélvezeti jog esetében, ennek birtokosa, ÉLVEZI AZ INGATLANBÓL EREDŐ HASZNOT. Ott háborítatlanul lakhat, akár kiköltözhet belőle, bérbe adhatja és élvezi a hasznot belőle. A tulajdonos lehet bárki más, mint a haszonélvező, de ő nem lakoltatható ki belőle, kivéve, ha nem teljesíti a haszonélvezettel járó kötelességeit (pl. nem fizeti a számlákat). A haszonélvezeti jogról idővel le is lehet mondani (pl. kap egy másik lakást és az eddigit eladják). Halálával megszűnik a haszonélvezeti jog, tehát ez a jog nem örökölhető.
A 12. válaszolóra reagálok:
Az eltartási szerződésből eredő jog (hacsak nincs másként szerződve) az eltartók után - bizony - öröklődik.
Ha a szülők akik az eltartásra szerződtek (igaza van annak aki azt kérdezte, hogy miért kellett szerződni, hiszen a szülő eltartása gyermeki kötelesség, de nem vagyok kíváncsi a válaszra), tehát ha ők elhunytak, akkor az örökösöknek kell ELTARTANI a nagymamát (jelen esetben a kérdezőnek és bátyjának).
Az "eltartási" egy szóbeli szerződés volt, így már a szüleim életében itt élt és a szülőké lett a 33-33% tulajdonrész.
Tehát erről papír nem készült, hiszen már itt lakott, amikor felajánlotta, tehát nem "kényszerítette" szerződéssel a szülőket, hiszen szívesen fogadták... ahogy én sem kényszerből hagyom, hogy itt éljen, de az indokok miatt nem megoldható a további együttélés...
De még mindig a téma nem az ő elhelyezése, hanem az, hogy mennyi ennek a bírósági díja és átfutási ideje, hiszen pl. amint bekerül egy otthonba, onnantól a bátyám itt "ingyenélőnek" kiált ki és meg fog próbálni mindenféle módon elzavarni, amit már 1 éve is megtett.
Tehát az ingatlan bírósági elárverezésének körülbelüli költsége (%-ban vagy összegben), illetve átfutási ideje az, ami érdekel továbbra is.
Mért nem akar a tesód kivásárolni téged? Erre még nem válazsoltál.
Ez lenne a legkézenfekvőbb.
Azért nem akar kivásárolni, mert ő egy saját másik házban lakik, tehát azt előbb el kéne adnia (amit nem tervez) és még akkor sem lenne hozzá elegendő tőkéje.
Tehát minek költözzön és nullázza le magát anyagilag, ha jelenleg jól meg van úgy ahogy van?
Esze ágában nincs kivásárolni, ahogy bérletbe kiadni sem.
A nagyit be kell rakni idősotthonba, a házat meg el kell adni. Más megoldás nincs. Mint írták, vannak olyan idősotthonok, ahol nem kell fizetni előre, a nyugdíj egy részéért lehet ott lakni.
Az eladással kapcsolatosan pedig keress meg egy ügyvédet szerintem, hátha tud tanácsot adni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!