Lapostetős házaknak mi az előnye és hátránya?
Hátrányok:
- Lassú vízelvezetés, beázási lehetőségek
- Bonyolult, drága rétegrend (ha szigetelt), drága javítás (gyakorlatilag a teljes tetőt szét kell verni, mert máshogy nem lesz meg a beázási pont)
- Nincs átszellőztetett légréteg, tehát jól szigetelt esetben is jobban melegszik, mint egy hagyományos tető
- Nincs padlás, nincs puffertér, ami besegíthet az épületfizikában
Előnyök:
- Jól néz ki, ha jól néz ki.
- Esetleg ki lehet menni rá, de akkor a bonyolult rétegrend még bonyolultabb és drágább lesz
Én is építenék rá sátortetőt építészként. Gyors vízelvezetés, könnyű javíthatóság (ha nincs tetőtérbeépítés), tartósság.
Csak hogy valaki érveljen mellette is!
Sokáig panelben laktam, 10. emelet azaz legfelső, baromi meleg ez tény de erről tehet az is hogy fekete szurkos szigetelés volt rajta ami még jobban szívta a meleget, ellenben piszkosul hangulatos volt kiülni nyári estéken, ezeket hiányolom mert ma már kertes házban élek.
Hátrány.:
- Komoly szigetelőréteget követel meg, akárcsak a panel lakások.
- Nyáron ha telibe kapja a nap akkor bizony meleg.
- Havat lapátolni vagy inkább leseperni hogy ne sértsd meg a szigetelőréteget bizony érdemes felmenni.
Előnyök.:
- A sátortetős padlásos megoldások nagyrészt kihasználatlanok,
lomtárolók, csak madarak, bogarak (pl. darazsak) járnak oda fészkelni, esetleg egerek meg macskák, nyáron ott is akkora a hőség hogy igazából nincs értelme, az emberek nagy része lomot tárol ott amire évente 1x talán rézén, semmi haszna.
- Vihar esetén mindegy hogy épp lemez, pala, onduline vagy cserép, a jég töri, lyuggatja, szaggatja és csak a macera van vele.
- Kiélheted a fantáziád, rakathatsz bele tetőablakot és nézheted este a csillagos eget bent a házban, rendezhetsz bele gyepes kertet (igen extra 5-10 évente cserélendő szigetelést követel) Vihetsz fel növényeket, esténként kiülhetsz lazítani és ha van egy amolyan kerítés akkor a szomszédok sem téged bámulnak, szóval fantázia az van benne.
Összességében viszont nem költségesebb mint a sátortetős, pár-évente mindegyikről kell gondoskodni ami pénz pénz pénz, elhanyagolni egyiket sem érdemes, de lapos tető esetén legalább kapsz egy plusz teret amit tudsz is mire használni, sátortető esetén úgyis max a sok szemetet hordod oda, vagy ha elég pénzed van beépíted és fűtheted télen azt is ha ki van használva ha nem. :)
7-eshez csatlakoznék. Negyediken laktam több évtizedet, oda születtem, négy emeletesben a negyediken.
Más szempontom van.
Először is nálunk kicsi volt a lakóközösség, tehát a felújításokat mindig meg tudtuk csinálni. Nálunk kátránypapiros volt a tető, most az utóbbi években ázott be egyszer a szoba valami hatalmas hónál, Előtte évekkel volt megcsinálva a tető és Utána nyáron csinálták meg újra. Egyébként sosem volt beázás.
(több évtized alatt). Rendszeresen karban kell tartani, akár időnként javítgatni. De a cseréptetőn a cseréppel is megtörténhet ez.
Igen, meleg a lakás. Jelenleg földszinten lakok és megfagyok.
Sokkal olcsóbb a felújítása, mint a cseréptetőnek. Kátránypapír és disznóperzselő kell hozzá, nameg szakértelem, mert a kontár munka, az mindenhol kontár.
A cseréptető elcsúszik, és szálanként kell vele foglalkozni. Leverheti a jég, stb.
Láttam már olyat is, aki kockaházról levette a tetőt, és lapostetőt tett rá.
# 9
nagymamámnak épp a múltkori nagy nyári vihar vitt le egy ilyen lemeztetőt, mert sikerült alákapnia, igaz 15 évig volt fenn de most a tető 3/4 része fel lett szakítva cserére szorul
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!