Hogyan épül fel egy lakás nagytakarítása?
Ezt mindenkinek magának kell tudnia, hogy jobb.
Èn általában vagy az elsön kezdem, és a hálókat, fürdöt teszem rendbe, vagy a nappali szinten.
Mikor rendet raktam, akkor ablakot pucolok, leszedem a függönyöket. Eltoljuk a nagybútorokat hogy alattuk kiporszívozzunk, leporolunk mindent, össze porszívózunk és felmosok. Az hogy melyik melyik helyiséggel kezdem az már mindegy. Èn a végén egyben porszívozok(max közben a butorok alatt külö-külön, és egyben mososk fel minden helyiséget.
Én nem tartok "nagytakarítást", mert értelmetlen dolog.
A hétköznapi takarítás mellett helyiségenként tartok egy-egy alaposabb takarítást/rendrakást, de igazán nagy szükség nincs rá, mert ha folyamatosan rendet tartasz, akkor fölösleges.
A nagytakarítás csak ott szükséges, ahol menet közben csak ott takarítanak, ahol mindenki látja.
De ha ragaszkodsz ehhez a fölösleges stresszhet, akkor úyg célszerü végeni, hogy - több szint esetéb - fölülröl lefelé és belülröl kifelé, azaz a már rendberakott helyen ne kelljen átmászkálni a továbbiakban. Helyiségen belül meg elöször kiselejtezni, szekrényeket, stb kipakolni és újra rendesen visszatenni mindent, a fölös dolgokat kidobni, a texiliákat leszedni, kimosni, ablakokat, bútorokat, padlót letakarítani, mindent visszatenni a helyére.
Ha lettél volna katona, tudnád mi az a ppsm.
(padlástól a pincéig sika-mika)
Minden héten ki van takarítva. Nálam a nagytakarítás azt jelenti, hogy függönymosással, ablakpucolással, bútortologatással, sütő, hűtő takarítással bővítem a folyamatot. :) Olykor egy-egy szerkényt is rendbe teszek belülről, akár gardrób, akár konyhaszekrény. Ezeket értelemszerűen nem csinálja meg az ember minden héten.
Lakásban élünk. Leveszem a függönyöket, megpucolom az ablakokat keretestől. Kirázom az ágyneműket, jó idő esetén ki is teszem szellőzni, a matracot átporszívózom. Letörlöm mindenhol a port, beleértve a szekrény tetejét is. Kihúzom az ágyneműtartókat, az ágy alatt is felporszívózok és a kanapét is elhúzom, az mögött/alatt is.
A bútorokat ilyenkor lefújom bútorápolóval. A konyhát is csilli-villire takarítom, kisúrolom a sütőt, kipucolom a mikrot, a hűtőt, a mosogatót, a csapot, a munkalapot is szép tisztára takarítom a folyamat végén.
Utána a fürdőszobában súrolom a kádat, a csempét, a zuhany paravánt, a mosdókagylót, a wc-t. Közben a mosógépben elindítok egy tisztító/főző mosást.
Letakarítom a tükröket, ha szükségesnek látom, akkor a bútorok frontjait, oldalait is.
Ha minden megvan, akkor felporszívózok az egész lakásban, majd felmosok. Először a szobákban a laminált lapot, aztán az amerikai konyhában a járólapot már egy kis domestosszal is, majd a fürdőt és az előszobát. Végül jó időben az erkélyt is kinti felmosó fejjel.
Nagyjából ennyi.
Én a sorrendre annyira figyelek, hogy felülről lefelé. Pl. nem porszívózás és felmosás után fogom zsíroldózni a sütőt egyértelműen. Vagy nem frissen mosott függöny mellett pucolom az ablakot. Ez logikus.
Ezen felül számomra az is, hogy először a szobákat mosom fel és így haladok a legmocskosabb helyiség felé, ami nálunk szerintem az előszoba.
Ami máskor kimarad.
Csempe lemosása, plafon, fal portalanítása, ajtó- és ablakmosás, lakástextil-mosás, kárpittisztítás, kilincs fényezése.:)
Ezt nem kell egyszerre csinálni, de ezek szoktak kimaradni, mert ezeket kell a legritkábban csinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!