Mi van akkor, ha csak nátrium-perkarbonáttal mosok?
nátrium-perkarbonát: 2Na₂CO₃ · 3H₂O₂ = folttisztító só
Ezt a vegyületet - amelynek tisztító hatásáról dicshimnuszokat zengenek az interneten – egy orosz vegyész, Szebasztián Mojszejevics Tanatár, találta fel még 1899-ben.
( [link]
Magyarországon több márkanév alatt forgalmazzák, pl. Vanish. Vízben feloldva a következő reakció zajlik le:
2Na₂CO₃.3H₂O₂ → 2Na₂CO₃ + 3H₂O₂
A H₂O₂ meg ugye tovább bomlik vízre és O₂ molekulára (aktív oxigén), mely utóbbi elvégzi a piszkos munkát.
Azt is tudom, hogy optimálisan 30°C körül fejti ki hatását, forró vízben az oxigén molekulák olyan gyorsan elillannak, hogy nincs idejük feloldani a koszt.
A nátrium perkarbonát nem mosószer, hanem fehérítőszer. A perkarbonátból nem molekuláris oxigén [O₂] fejlődik, mert úgy nem érne semmit - molekuláris oxigén van a vízbe beoldódva a levegőből, de az nem fehérít. Fehéríteni a "születése pillanatában" nascens oxigén formájában [O'] fehérít olymódon, hogy a színanyagokat eloxidálja.
Egy szennyezett ruhanemű megtisztításához leginkább mosóaktív anyagokra (szappanok, zsíralkohol-szulfonátok stb.) van szükség és nem fehérítőszerre.
2-eske én vitatkoznék veled.
Valóban oxigén ion és nem molekula az, ami erősen oxidál, de nem a színezőanyagokat oxidálja – pont emiatt ajánlják fehérítésre, mert nem veszi ki a ruha színét – hanem mindent, ami oxigénnel reakcióba lép, vagyis főleg a szerves anyagokat, a koszt, amely a ruhánkra rakodik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!