Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Hogyan lehetnék házias?

Hogyan lehetnék házias?

Figyelt kérdés

Először is: nem kérem a lehurrogást, szidalmazást, sem semmit. Normális, releváns és konstruktív válaszokat várok. Köszönöm!


18 éves lány vagyok, ősszel az egyetem miatt közel 100 kim-re költözöm otthonról két barátommal albérletbe. Csak én leszek lány, ők mindketten fiúk, nekem jobban illene minden ilyesmihez értenem. Viszont korom ellenére teljesen életképtelen vagyok. Nagyon jó szüleim vannak, csak hát sajnos heti 5 napon 15-16 órákat dolgoznak, van, hogy húszat is, muszáj. Amikor nem dolgoznak, leginkább pihennek, vagy közös programot csinálunk, ami egyértelműen nem a háztartásvezetésbe való belekóstolást jelenti nálunk. Bár mindig egyedül vagyok, mégsem tudok sok mindent ilyen téren. A takarítással, mosogatással, bevásárlással, rendrakással például nincs problémám, viszont ruhát mosni, vasalni egyáltalán nem tudok. A szennyeseim mindig ott hagyom anyunak, aki szabadnapján bedobálja őket a mosógépbe, kivasalja, összehajtogatja őket. Tényleg, ruhát sem tudok normálisan hajtogatni, pocsékul néz ki a végeredmény. Akkor sem kísérelem meg kimosni a ruháim, ha például este vagy másnap azt szeretném felvenni, de anyunak mondjuk csak napok múlva lesz szabadnapja, mert tudom, hogy tönkretenném a ruhát. Aztán a főzés... igen, mindenki biztos azt gondolja, hogy mivel állandóan egyedül vagyok, biztosan rákényszerültem, és megtanultam, de nem igaz. Leginkább nyers ételeken, maradék kajákon élek, szendvicseket csinálok, vagy a már kész, pár napos ételt megmikrózom. A főzési tudományom nagyjából a következőben merül ki: tojásrántotta, tejbegríz, rántott hús, lefagyasztott mirelit ételek megsütése, virslikészítés, tészta, rizs és krumpli főzés, amiből esetleg még krumplipürét tudok csinálni. Ja, meg persze a zacskós levesek, tea és kávéfőzés. Sütni egyáltalán nem tudok, még palacsintát sem. Esetleg az ilyen bögrés sütikkel meg kókuszgolyóval megbirkózom, de ennyi. Tudom, szánalmas. Valamint azt is hozzá kell tenni, hogy mikor ezeket az egyszerű ételeket készítem, akkor is kárt okozok. Felgyújtok valamit, odaégetem, az egész lakás merő kormos füst és bűz. Rendszeresen ráolvasztok, ráégetek valamit a főzőlapra, az elmúlt fél évben 4 új lángelosztót kellett vennünk, mert mindegyikre ráolvasztottam, égettem valamit. Ugyanez vonatkozik a műanyagtányérokra, és a deszkákra, amit a forró tányérok, fazekak alá kell rakni. Gondolom, ezek a balesetek leginkább a konyhai rutintalanságomnak köszönhetőek. Kérlek, segítsetek! Mit tehetnék, hogyan tanulhatnék? Nem csak a főzést, de a többit is (mosás, vasalás, amiket fentebb említettem.) Nagyon félek, hogy kirepülök itthonról teljesen analfabétaként, nem értek semmihez, el fogok veszni, képtelen vagyok háztartást vezetni. Illetve a lakótársaim előtt sem akarok beégni, hiszen ők fiúként bizonyára sokkal többre képesek, mint egy 18 éves lány. Köszönöm előre is!


2013. júl. 29. 16:02
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerintem ha megnézed anyukádat egy pár alkalommal biztos ragad rád valami.

Mosásnál az alapvető szabály, hogy színesek, feketék fehérek külön.

Ha szépen alaposan kiteregetsz nem kell mindent vasalni csak ami nagyon gyűrődt.

Főzésnél pedig alapkajákkal kell kezdeni mondjuk egy főzelék.

Hidd el hamar bele lehet tanulni, ha rá leszel kényszerülve akkor meg főleg.

2013. júl. 29. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Én ugyan 13 évesen már lazán főztem (egyszerűt és ritkán, de akkor is :P), de hallottam olyanokról, akik házasságkötés után tanulták meg... Van más is, aki olyan, mint Te.

Nem hiszem, hogy lányként jobban kéne értened a házimunkához, mint a fiúknak, én legalábbis nem várnám el magamtól jobban :P

A mosás elég egyszerű dolog, sok érteni való nincs rajta. Vasalni speciel utálok, így azt nem szoktam. Sütni nagyon soká tanultam meg, csak a főzéshez volt tehetségem. Minden megy elsőre és ha olvasok egy receptet, 6 ponton módosítom és maga lesz a tökély, de attól még el tudom égetni a leveseket is (nem állok mellett sokáig, s nyilván elfeledem néha - érdekes, manapság nem szoktam elégetni, harmincsok éves koromra sikeresen átrakom kis lángra, ha otthagyom - eddig is ment volna, ha normális lenne a gáztűzhely és nem iszonyatoserősminimálisratekerve és sosemforrfelavízpirinyó lenne az első 2), magamat megégetni pedig alap :P (Nem jut eszembe, hogy amit főzök, az meleg, no.)

Bár ez nem tuti, hogy megnyugtat Téged.

Szerintem bele fogsz jönni, én is elkerültem otthonról és kiderült, a háztartás vezetése korántsem olyan nehéz, mint gondoltam. Már ha ezt annak nevezik... Megtörlöm, ami piszkos, mosok, ha kell, főzök, ha éhes vagyok... Elég logikus dolgok ezek és az IQ-m töredéke elég hozzá.

2013. júl. 29. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 TappancsMancs ***** válasza:

A mosógép használatiját is elolvashatod, de nem bonyolultak. Vannak mosási idők pl 30 perc, 45 perc 60 perc stb, lehet kímélő mosás a nagyon kényesnek vagy sima mosás általában, centrifugáljon e vagy sem és mekkora erővel. Ezek mind egyben vannak általános mosási programokban és nem kell mindent egyenként beállítani. Mutatja is melyik mit és mennyit csinál. A mosópor és öblítő a saját helyükre kell menjenek (lásd használatiban) és megfelelő mennyiségben.


Ruha be, mosópor és öblítő be, jól becsukod, programot jelölés szerint ami megfelel, indítógomb. Általában visszaszámolnak. Ha kész teregetsz.


Vasalón is vannak fokozatok azokat nem ismerem mert F40 vok :), nem szoktam vasalni. De ha közepesre állítod biztos jó sokmindenhez, és nézd meg eleinte a ruha cimkéket mit hogy lehet mosni és vasalni. Itt van három link is de nem néztem át teljesen, lehet mindben benne van ugyanaz. Pl mosóteknő rajz és benne 40°. Nyilván 40 fokon mosható maximum ,mert összemenne nagyobb hőfokon. Ha kültéren teregetsz használj ruhacsipeszt, nehogy a szél ellopja a rucidat. :)


Ruha cimke jelek:

[link]

[link]

[link]


Vasalók lehetnek gőzölősök, az jó mert kis nedvesítéssel szebben simulnak. Ha sima vasaló egy kis virág párásítóval meglocsolgatod. :P


folding clothes (ruha hajtogatás)

http://www.youtube.com/results?search_query=folding+clothes&..

Nem néztem át de ne kézben csináld mint a bolti eladók mert ők rutinosak benne. Ágyon asztalon, kiteríted kisimítod és két oldalt kezded befelé, utána alulról felhajtod.


Főzés. Recept annyi van a neten hogy győzni se fogod, és van sok jó topik ahol megbeszélhetsz bármit erről. Ott recepteket cserélnek és főzési sütési rutinokról beszélgetnek. Index fórumon, nőklapjacafe, vagy itt is bedobhatod a kérdésidet. :) Ahogy olvasom éhen halni nem fogsz, ez jó kezdet! Sütiből a muffin rendkívül egyszerű, gyorsabb mint a piskóta, elejétől végéig 25-30 perc és már hűl az konyhaasztalon. :)


Ha gyufát használsz legyen valami hamutartód a gyufának. Gázt csak akkor engedd ha gyújtod is, így nem szökik a gáz a levegőbe. Odaégetés elkerülésére a gyakoribb odafigyelés a megoldás. Nézegesd, ne hagyd ott, kevergesd, kóstolgasd és vannak ételenként elkészítési idők amik majdnem teljesen pontosak de ami mondjuk 45 percet fő azt ne hagyd ott másfél órára. Nézd meg hogy kerül a tűzhelyre ami ráég. Ha nagyjából nem öntesz rá semmit és nem futtatod ki rá akkor kb rendben lesz. Ha túl nagy lángon főzöl pl levest és nagyon teli van a lábos akkor kirotyoghat, akkor vedd kicsit kisebbre. Lábost meg sose úgy válaszz hogy nagyon teli legyen, forrás közben kirotyogna.


Forró lábost ha asztalra teszed: műanyag megolvad így arra ne tedd, konyhabútor asztallapja is műanyag arra se tedd, elég ha átteszed egy másik hideg nem használ gázrózsára a tűzhelyen.


Szuper vagy! :)

2013. júl. 30. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 TappancsMancs ***** válasza:

Mosógép használata videón. A használatijában benne van melyik gomb mit csinál, általában a gombok jelzése logikus és érthető, pl hópehely a hideg víz, 40° a víz hőmérséklet, centrifuga jele egy spirál, mosásidő pedig óra rajzocska. A program választó gomb általában tárcsás és körbe a programok, használati mindet írja ha kell de általában egy hőfokhoz állítjuk.


http://www.youtube.com/watch?v=hRG_W2L_pbI

2013. júl. 30. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 TappancsMancs ***** válasza:

Egy mosógép használatija így néz ki, elején a szokásos dugd be a hálózatba stb stb. Kukkants rá a 9. oldalra ennyire érthetőek.

[link]

2013. júl. 30. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Ne aggódj én is teljesen analfabétaként vágtam bele ebbe az egészbe amikor tavasszal összeköltöztem a barátommal. Ráadásul egy kertes házba! Képzelheted! :) De nyugodtan állíthatom a kényszer meghozzá a gyümölcsét és többé kevésbé remek háziasszonynak érzem magam.


1.Főzés: Mindmegette.hu-ról főzöcskékez minden le van írva. Ha mégis elakadnék a youtubeon vannak videók is, pölő, hogy néz ki a rántás...


2.Mosás: A legegyszerűbb, legélvezetesebb rész! :) Külön a fehéret, a színeset és a fehérneműeket illetve a feketéket. A cimkén minden rajta van, a mosógépek programjai pedig már tényleg jók. Ami a foltokat illeti, barátom az ecet, citrom, só, szódabikarbóna! Keress rá mert ezek tényleg csodákar képesek! (Pl: ecetes vízzel mosok fel és fényesebb lesz a kő :))


3.Vasalás: Bemelegszik a vasaló te pedig kisimítod a varrások mentén a blúzokat, ingetek. Érdemes külün vasalni a gallárt. Én úgy vasalok, hogy be van gombolva. De egy idő után te is rájösz, hogy célszerű és gyors.


4.A takarítástól pedig írtad, hogy nem aggódsz. Nem is kell! Én egyik héten csak a vizes helységekkel foglalkozom, másik héten csak pókhálótlanítok és porszívozok, haramdik héten porttörlök! Minden reggel összepakolok és bedobom a mosást a szennyestartóba!:)


Ne izgulj mindezt nem egyedül kell csinálnod! :) Ráadásul neked anyukád is biztos sok tanácsot fog adni!


21/L

2013. júl. 31. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, mindenkinek, rengeteg hasznos dolgot tudtam meg! :) Máris nyugodtabban indulok majd neki! :)
2013. júl. 31. 17:04

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!